Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Apa balteste in fata casei/porții

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
marius_rg

marius_rg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 19.12.2006
Va salut,

Deschid acest topic in speranta ca poate ma ajutati cu o problema legata de apa provenita de la ploi care se aduna in nesimtire exact in fata portii mele. Strada asfaltata pe care stau, e turnata in asa fel incat exact in zona caei mele, are atat o burta cat si înclinație. Pe toata lungimea străzii (de max 200m), doar la mine in fata portii se aduna apa. Strada cumva coboara din aleea principală, face o burta in zona casei mele, apoi iar urca ușor pana la capat.

Nu stiu ce sa fac, daca mă poate ajuta Primaria, sau trebuie eu sa ma descurc singur si sa fac o groapa uriasa in fata curții, pe care s-o umplu cu pietre sau rigole...nu stiu....

Multumesc anticipat.

#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021
Dacă ești așa într-o vale e cam nasol.
Trebuie să aibă apa unde să se scurga.


Și trebuie să ai șanțuri pe stânga și pe dreapta, iar în punctul cel mai de jos al lor trebuie să fie un loc în care să se scurga.

Dacă nu, îți iei o motopompă și dai apa aia pe câmp.

Edited by Valy_User, 13 March 2024 - 09:52.


#3
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Varsa niste pietris curat pana se mobilizeaza primaria, daca problema e ca nu poti sa calci de apa.

In mod normal pe domeniul public nu poti face lucrari fara aprobarea primariei si autorizatie, dar nu cred ca se vor deranja sa te caute daca umpli cu mixtura la rece ca sa corectezi cota acolo. Alte solutii mai bune implica taiat/gaurit si 100% te vor amenda daca te vad in timpul lucrarii.

#4
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
apa trebuie sa se duca undeva, degeaba umpli daca nu are unde sa se scurga..pur si simplu se va aduna si mai multa pana gaseste loc de scurgere.

nu exista ceva gura de canal pe aproape ?

#5
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Apa are prostul obicei sa nu poata face gramada. Daca ai ocupat volumul gropii va siroi mai departe conform pantelor ctitoriei de acolo. Ce ramane printre pietre e putin si irelevant. Tu ai nevoie sa calci pe ceva solid, nu sa lipai prin balti.

#6
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,138
  • Înscris: 16.04.2007
Cred ca o poza, 2 ajuta mai mult.

#7
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
dă-n judecată primăria că a asfaltat strada fără să facă rigole de scurgere, nici canalizare pt ape pluviale!
și ceri daune morale: 3 perechi de galoși Posted image

asta din urmă trebuie făcută, deoarece doar așa vei avea sprijinul presei, care pune botu' numa' la „jmekerii” Posted image

PS: să nu-mi zici că ești de pe „energiei” Posted image

Edited by gushpi, 13 March 2024 - 10:23.


#8
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,505
  • Înscris: 25.10.2007
Eu am dat cu un burghiu lung de 10, cateva gauri care trec prin asfalt pana la stratul de pietris de sub si apa se scurge acum pe acolo. Din cand in cand le mai desfund cu o sarma..

#9
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,076
  • Înscris: 02.12.2007

Vizualizare mesajsebulbus, pe 13 martie 2024 - 09:56, a scris:

Varsa niste pietris curat pana se mobilizeaza primaria
Adica niciodata.

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Vizualizare mesajgushpi, pe 13 martie 2024 - 10:23, a scris:

dă-n judecată primăria că a asfaltat strada fără să facă rigole de scurgere, nici canalizare pt ape pluviale!
Pai cam asa se asfalteaza peste tot prin tara. Chiar si in orase.
Canalizare inseamna de obicei doar apa rece, uneori si ceva canalizare ptr apa reziduala, dar niciodata ptr apa de ploaie.

Initiator - doar sa faci reclamatie la primarie. De rezolvat probabil ca nu , dar dat fiind ca sunt alegeri in curand s-ar putea sa ai o sansa.

#11
marius_rg

marius_rg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 19.12.2006
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Din pacate nu prea are unde sa se duca apa, de una singura.... In stanga si-n dreapta sunt evident alte case....doar ca la mine e "burta"...iar inclinatia spre partea mea iar ajuta. Am doar canalizarea, care trece pe acolo, dar stiu ca nu e voie sa arunc apa in ea.

- Daca as da gauri in asfalt....nu stiu cat ajuta, ca pamantul e destul de argilos, greu lasa apa sa treaca. (zona e in Brasov/Stupini).
- Sa incerc sa fac si o reclamatie la Primarie, probabil nu o sa ajute, dar mno, macar sa incerc.
- Cand se opresc ploile, se retrage apa incet incet...dar cand ploua, se aduna acolo si abia pot iesi pe poarta/intra in mașina din cauza baltii.

Am pus si 2 poze.....

Attached Files



#12
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,076
  • Înscris: 02.12.2007
Inalta terenul pana in sosea.

#13
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,893
  • Înscris: 03.12.2001
poți face o cale de drenare de acolo până la canalizare?

#14
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,138
  • Înscris: 16.04.2007

View Postmarius_rg, on 13 martie 2024 - 11:11, said:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Din pacate nu prea are unde sa se duca apa, de una singura.... In stanga si-n dreapta sunt evident alte case....doar ca la mine e "burta"...iar inclinatia spre partea mea iar ajuta. Am doar canalizarea, care trece pe acolo, dar stiu ca nu e voie sa arunc apa in ea.

- Daca as da gauri in asfalt....nu stiu cat ajuta, ca pamantul e destul de argilos, greu lasa apa sa treaca. (zona e in Brasov/Stupini).
- Sa incerc sa fac si o reclamatie la Primarie, probabil nu o sa ajute, dar mno, macar sa incerc.
- Cand se opresc ploile, se retrage apa incet incet...dar cand ploua, se aduna acolo si abia pot iesi pe poarta/intra in mașina din cauza baltii.

Am pus si 2 poze.....

Este clar, nu stii nici macar cu poze sa explici exact situatia ... pune niscaiva pesti+bloscute testoare!
Ma, eu cand vreau ajutor, pun 100+ poze cu toate unghiurile, sa se vada situatia. Crezi ca daca pozai o bucata de gard, soseaua veneam si iti luam boii de la bicicleta?
P.S. ia bureti si absoarbe apa, este singura idee care imi vine in minte judecand dupa poze!

Edited by dem3ntor, 13 March 2024 - 12:34.


#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,034
  • Înscris: 07.11.2006

Vizualizare mesajmarius_rg, pe 13 martie 2024 - 09:46, a scris:

Nu stiu ce sa fac, daca mă poate ajuta Primaria, sau trebuie eu sa ma descurc singur si sa fac o groapa uriasa in fata curții, pe care s-o umplu cu pietre sau rigole...nu stiu....

Cu siguranta ca aceea portiune de teren se afla pe domeniul public asa ca nu-ti recomand sa te apuci sa faci improvizatii de capul tau, fara autorizari.
Tine de primarie, du-te si bombardeaza-i cu sesizari, cereri, rugaminti, tot arsenalul. Este responsabilitatea lor.

#16
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

View PostArgv, on 13 martie 2024 - 10:24, said:

Eu am dat cu un burghiu ...

este o soluție, dar riscantă: apa se poate infiltra spre baza gardului, spre casă etc și mai mult rău face
iar prea multe găuri va distruge drumul, ceea ce IAR nu-i convine!

dar zice că are canalizare! să dea găuri spre acea canalizare :)

#17
koss14

koss14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 29.08.2023
Așa mi-a asfaltat mie olguța sticluța cu Domarconsul firmei sulii în 2022 strada.. fără canalizare pluvială pe stradă.. și ghinion fix la mine la poartă am burtă unde se strânge apa.. Când ies din curte afară pe stradă și a pluat trebuie să sar peste băltoaca de pe trotuar fix din dreptul porții..

La mine se strânge pe trotuar apa.. suficient încât să întru cu adidașii în apă.. Chiar dacă sar băltoaca dacă e multă apă tot sare pe mine mizeria.

La un vecin la 10 metri de mine de vis-a-vis tot așa are băltoacă dar pe stradă nu pe trotuar în fața casei.. tot timpul se strânge apă acolo.

Asfaltări în batjocură !!

România lucrului bine-făcut..

#18
marius_rg

marius_rg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 19.12.2006
Am deschis azi o sesizare la primărie, sa vedem ce zic sau unde mă directioneaza.

La teava de canaliare as avea acces, pe acolo trece si conducta mea de la casa, dar, din cate stiu, nu am voie sa devars apa pluviala in ea, iar apoi, nici nu stiu cum as face asta, sa nu risc sa o înfund cu noroi/pământ sau sa iasa mirosul si evacuarea apei menajere in sant.

De inaltat, as putea sa mai aduc pietriș, dar apoi o sa fie trotuarul meu mai sus ca si curtea, deci o sa am treapta la intrare in curte, iar apa....tot acolo o sa fie. (accesul cu masina o sa fie ingreunat...nu prea merge)

Nu stiu daca ar merita sa dau pietrisul la o parte, sa sap mai adanc un șanț pe toata lungimea gardului meu si sa pun pietris mai grosier. (sa aibă loc mai multa apa, eventual sa se scurga mai usor in pământ)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate