Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Prosumator la ce furnizor? Care sunt cele mai bune variante in acest moment?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
chrysstyann

chrysstyann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 21.06.2005
Salutare,

Detin un sistem de 11kW si urmeaza sa primesc certificatul de prosumator. Dupa acest pas ar trebui sa ma prezint la un furnizor sa semnez un contract de prosumator.
Care sunt cele mai bune 3-4 variante de furnizori in acest moment pentru contractul de prosumator?

Context:
Ma aflu in zona muntenia nord. Am consum relativ mare de energie deoarece nu am dorit sa am un bransament de gaz (desi este la poarta) iar incalzirea, ventilatia, cuptor, plita.. totul este pe curent.

Am incercat sa gasesc o discutie pe aceasta tema, dar nu am gasit. In cazul in care exista dar este intr-o alta sectiune, rog un moderator sa mute topicul.

Multumesc.

#2
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
daca ai consum mare, Hidroelectrica scrie pe tine :)

cu sistem de 9,76 kWp produc anual 11,5 MWh (5 injectati , restul consumati ) si mai trag din retea alti 7-8 MWh anual. casa full electrica si EV cu 20 mii km anual(99,9 % incarcata acasa).

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
1. Vei vedea ca productia nu ne stralucita in practica si compensarea e in mare 1:3.
2. Pentru ca ai consum mare, te avantajeaza cel mai mic pret din piata la consum = Hidroelectrica Furnizare.

#4
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,443
  • Înscris: 13.02.2006
Hidroelectrica recomand si eu, dar sa te inarmezi cu muuulta rabdare cand e vorba de facturi.
CEZ emite facturi lunar, dar au pretul mai mare la energia consumata.

#5
chrysstyann

chrysstyann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 21.06.2005
Am avut 2 locatii portate de la Electrica Furnizare la Hidroelectrica si, da, cea mai buna varianta ca consumator este in continuare Hidroelectrica.
Dpdv prosumator, am citit cateva lucruri despre Hidroelectrica care ma sperie. Am vazut prosumatori aici pe forum care se plangeau de timpii mari in care apare pe factura energia injectata in retea.
Pe mine ma intereseaza sa se contorizeze si sa apara luna de luna pe factura. Scopul meu este sa injectez mai mult decat consum vara ca sa pot folosi pentru consumul mai mare iarna (incalzire in pardoseala cu fir electric). Nu ma ajuta absolut deloc daca furnizorul doarme in ghete si peste 2 ani imi trimite o factura cu cateva mii de lei credit daca eu am platit facturi mari iarna.

#6
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,443
  • Înscris: 13.02.2006
Energia injectata se scade din cea consumata.Lunar sau trimestrial, depinde de frecventa citirilor.
Daca Hidroelectrica merge pe estimari lunare (din pacate cam asa face) si nu scade energia injectata decat o data sau de doua ori pe an.....calculeaza tu ce se intampla.
Atentie ca energia injectata in retea, scazuta din factura, nu poate fi mai mare decat cea consumata.
Daca se intampla asta, diferenta apare pe o alta factura cu scadenta la 24 luni de la data emiterii.
Daca faci contract cu ei citeste cu atentie toate clauzele.
CEZ sta cel mai bine la periodicitaea citirilor/emiterilor de facturi.

Edited by rinaldoparaipan, 13 March 2024 - 09:45.


#7
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014

View Postrinaldoparaipan, on 13 martie 2024 - 09:12, said:

Hidroelectrica recomand si eu, dar sa te inarmezi cu muuulta rabdare cand e vorba de facturi.

De luni de zile primesc lunar facturile la Hidroelectrica. Si au aplicatia iHidro unde poti trimite indexul in fiecare luna intre 24 si 28, poti vedea platile si facturile.

#8
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,443
  • Înscris: 13.02.2006
Inseamna ca intre timp si-au imbunatatit sistemul de facturare.
Cam un sfert din clientii mei sunt prosumatori la HE si se plangeau de acest aspect.

#9
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
nu si la prosumatori ! La mine ultima factura HE e din noiembrie 2022. Am de platit 10 MWh(78 bani)  si de primit 5 MWh injectati(28 bani).

#10
chrysstyann

chrysstyann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 21.06.2005
"Daca Hidroelectrica merge pe estimari lunare (din pacate cam asa face) si nu scade energia injectata decat o data sau de doua ori pe an.....calculeaza tu ce se intampla." - exact la asta ma refer...
dar mai sunt si oameni norocosi ca RedDev. Stiu de aplicatia lor, si eu o folosesc, dar nu stiu daca sa ma risc cu portare si contract de prosumator la ei sau nu.

#11
oxbridge

oxbridge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 22.10.2011
Eu sunt la Nova Power & Gas de peste 5 ani, atât pentru curent cat și pentru gaz, pentru acasă și pentru alte câteva locatii din aceeași localitate (Otopeni).
Facturare și compensare lunare, pentru curent și gaz, totul vizibil în aplicația lor. În 2023 am injectat 8 Mwh și am tras din rețea 2 Mwh acasă unde am panourile, iar surplusul a fost compensat cu gazul și cu curentul, inclusiv celelalte locuri de consum.
Practic nu am mai plătit nicio factură din martie până în decembrie, pe acelui excedent exportat (și a facturilor negative aferente).
Primesc undeva la 0,65-0,7 lei / kWh injectat, ușor sub prețul compensat pe care îl plătesc la un kwh tras din rețea.
Per total, producția mea a fost de peste 14 Mwh în 2023, ușor peste cei 13 Mwh consumați în toate locațiile.
Vom vedea cum evoluează situația cu schema de compensare a prețurilor și cu alte propuneri legislative (taxa pe soare etc) sau cu amenda recentă pentru Nova; dacă a fost și este bine nu înseamnă ca va rămâne la fel.
O zi cu soare.


#12
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,443
  • Înscris: 13.02.2006

Vizualizare mesajcsi1, pe 13 martie 2024 - 10:48, a scris:

nu si la prosumatori ! La mine ultima factura HE e din noiembrie 2022. Am de platit 10 MWh(78 bani)  si de primit 5 MWh injectati(28 bani).

Deci situatia inca e nebuloasa totala, nu s-a schimbat nimic.
Cei 5MWh injectati sunt peste ce s-a scazut lunar (adica ai de primit bani) sau se face calculul:
De plata 10.000*0,78-5.000*0,28 = 6.400 lei?

Edited by rinaldoparaipan, 13 March 2024 - 11:34.


#13
chrysstyann

chrysstyann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 21.06.2005
ok.. deci pentru muntenia nord ce ramane? mai bine mai scump dar stabilitate/siguranta (aka EF) sau sa ma incumet sa incerc in alta parte?

#14
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009

View PostAdm, on 13 martie 2024 - 09:08, said:

1. Vei vedea ca productia nu ne stralucita in practica si compensarea e in mare 1:3.
2. Pentru ca ai consum mare, te avantajeaza cel mai mic pret din piata la consum = Hidroelectrica Furnizare.
Domn' administrator unii viseaza la 1: 1Posted Image

View Postchrysstyann, on 13 martie 2024 - 09:13, said:

Am avut 2 locatii portate de la Electrica Furnizare la Hidroelectrica si, da, cea mai buna varianta ca consumator este in continuare Hidroelectrica.
Dpdv prosumator, am citit cateva lucruri despre Hidroelectrica care ma sperie. Am vazut prosumatori aici pe forum care se plangeau de timpii mari in care apare pe factura energia injectata in retea.
Pe mine ma intereseaza sa se contorizeze si sa apara luna de luna pe factura. Scopul meu este sa injectez mai mult decat consum vara ca sa pot folosi pentru consumul mai mare iarna (incalzire in pardoseala cu fir electric). Nu ma ajuta absolut deloc daca furnizorul doarme in ghete si peste 2 ani imi trimite o factura cu cateva mii de lei credit daca eu am platit facturi mari iarna.
Ce-a mai mare prostie/eroare,randamet mai mic decat un convector de 99lei

Edited by florinellll, 14 March 2024 - 13:46.


#15
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,544
  • Înscris: 28.11.2017
Cat timp curentul trece direct din panouri prin invertor (fara sa treaca prin baterie) direct in incalzirea electrica in pardoseala nu mai conteaza randamentul, cu toate ca e tot 1!
Cel mai valoros kwh e acela din autoconsum! care valoreaza 0 lei!

#16
chrysstyann

chrysstyann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 21.06.2005
@florinellll - discutia se refera la "Prosumator la ce furnizor? Care sunt cele mai bune variante in acest moment?"

Cat despre sistemul de incalzire... nu e chiar asa, chiar nu e cea mai proasta varianta. am investit in alte lucruri ca sa nu fie nevoita casa sa consume aiurea (izolatie, ventilatie cu recuperare etc). casa o sa functioneze ca un ansamblu/sistem.
In fine.. topicul nu a fost deschis sa discutam despre sistemul meu de incalzire sau daca am ales bine sau nu... Motivul pentru care am mentionat aceste aspecte este pentru ca membrii sa aiba un context, sa ma sfatuiasca cat mai bine. Cel putin, asta sper.

Edited by chrysstyann, 14 March 2024 - 23:32.


#17
paulierco

paulierco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 12.10.2005
Eu unde ma mut daca am un consum iarna de 1500kw/luna si vara de 500kw/luna. Am si pompa de caldura si am o instalatie de 28kw.
Momentan sunt la Hidroelectrica si n-am facturi de 2 ani+.

Ma gandeam sa ma mut la furnizorul care ofera cel mai mult doar ca toti au plafonat 1.3lei/kw oricat de mult as consuma. Teoretic furnizorul are un tarif mai mare pe care nu il pune pe factura fiind totul plafonat la 1.3lei. Eu cand vand cu cat vand atunci?

#18
bsam

bsam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 15.07.2007

View Postoxbridge, on 13 martie 2024 - 10:52, said:

Primesc undeva la 0,65-0,7 lei / kWh injectat, ușor sub prețul compensat pe care îl plătesc la un kwh tras din rețea.

Cum de primești așa mult?
Nu doar componenta energiei active primești?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate