Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Pareri service-uri auto care ne dau tepe !

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 09.03.2006
Deschis acest topic ca sa spuna fiecare pataniile de prin service-urile auto care isi bat joc de clienti si cum sa stim sa le evitam...

Eu de exemplu in Iasi am fost pe la o groaza de garaje/service-uri cu masina si defiecare data plecam cu banii luati si problema nerezolvata...ba mai mult mi-au pus si o piatra destul de mare in filtru de ulei ca sa reduca debitul de ulei la motor....asta am descoperit-o fara sa vreau cind m-am hotarit sa-mi schimb singur uleiul iar cind am desfacut filtru de ulei a cazut si piatra din el :); de la altii plecam cu suruburile destrinse de la brat sau bieleta antirului si nu stiam de ce naiba trancane asa tare etc...

#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021
Pățise bunicul meu una nasoală.
Schimbă distribuția la un service, a cerut să-i schimbe și pompa de apă, dar cică nu o aveau. Ei spuneau că e foarte bună cea de pe mașină și că o garantează 50000 de km.
Într-un an de zile și nici 2000 de km distribuția ruptă/sărită și mototrul bulit.

Nici nu cred că au schimbat distribuția.

Edited by Valy_User, 12 March 2024 - 17:00.


#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Mai ... nu stiu unde gasiti voi service-urile astea

Eu sunt din Constanta si merg la unul multi brand
Vand si repara Opel, Chevrolet, Mazda, Volvo, Suzuki, SsangYong
Ofera certificate de garantie atat pentru manopera cat si pentru fiecare din piesele inlocuite

E drept, nu sunt ieftini si se misca mai incet pentru ca sunt aglomerati dar = NO PROBLEM

#4
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021
Se întâmplă și la case foarte mari:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TtrOf2LUnsU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Citiți și al doilea comentariu de la clip.

PS: Ăla nu-i clipul meu.

Edited by Valy_User, 12 March 2024 - 17:10.


#5
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 09.03.2006
Am mai patit-o tot in IASI  la un service mare cu review-uri pozitive pe google..... am fost la ei sa-mi gasesca cauza trepidatiilor la frinare si tot spuneau ca sunt discurile si placutele si trebuie schimbate desi eu le schimbasem cu citeva saptamani inainte....pina la urma am constatat singur ca era devina rulmentul....

Din experientele mele am senzatia ca service-urile astea au luat-o razna de tot....

Nu mai spun ca am mai fost la un amator intr-un garaj ( care verbal era super meserias; pretindea ca a lucrat ca vopsitor auto afara insa s-a intors in Romania; le stia pe toate, nimerea culorile din prima etc....) sa-mi revopseasca niste elemente iar la final mi-a dat masina cu scursuri naspa de lac si numai impuritati in vopsea de parca a vopsit in praf....

Edited by juannn, 12 March 2024 - 17:33.


#6
0v1d1u

0v1d1u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,181
  • Înscris: 10.03.2007
Am pățit-o și eu tot în Iași, la AGN (că nu mi-e rușine să dau nume), să îmi înfunde EGR-ul (stilul clasic, cu o tăbliță) fără să le cer asta. Eu cred și până în ziua de azi că l-au înfundat încercând să dea de capăt unei probleme cu care am dus mașina la dânșii și au uitat tăblița acolo. Imaginați-vă surprinderea de pe fața mea când am fost la un alt service, câteva luni mai târziu, și am descoperit minunea.

Că se mai greșește e una. Că nu tot timpul se nimerește sursa problemei e alta. Ce găsești greu pe la service-uri, însă, e răspunderea, nu prea își asumă nimeni greșelile.

#7
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021

View Postjuannn, on 12 martie 2024 - 17:29, said:

pina la urma am constatat singur ca era devina rulmentul....
Poate aveai butucul ovalizat. De la rulment trebuie să se simtă și în mers.

#8
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,894
  • Înscris: 12.03.2009

View Post0v1d1u, on 12 martie 2024 - 17:44, said:

Ce găsești greu pe la service-uri, însă, e răspunderea, nu prea își asumă nimeni greșelile.
Am patit-o eu cu Custom Automotive in Bucuresti.
- Uite domne, e spart capacul la termostat, trebuie schimbat!
Am aflat o saptamana mai tarziu ca era doar garnitura miscata, capacul nu avea nici pe draku. Pai ce au recunoscut vreodata. Nesimtiti, n-am mai trecut pe la ei!

#9
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Sfat(il vroiam si eu inainte).  Cand bagati masina/duba la reparat ceva la ea faceti ,,cacalau,, de foto. Eventual si cu ceva lucrator de pe acolo. C patiti ca mine- ,,asa ai adus-o,,?!?! Demonstreaza ca nu!

#10
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,572
  • Înscris: 23.09.2017
Avem legi prea blande. In alte tari mai civilizate, daca ii prinde cu prostiid e genul, service-urile respective isi pierd licenta. Adica adio.
La noi nici macar nu singhisesc sa faca un control, ce sa mai vorbim de amenzi sau inchiderea ounctului de lucru.

#11
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,953
  • Înscris: 15.04.2019
La noi se trece ITP-ul cu spaga, cu complicitatea RAR, despre ce vorbim? Bașca ciordelile de la reparatiile decontate pe asigurari.

#12
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,443
  • Înscris: 13.02.2006
Revizia de 100.000 la un service Dacia autorizat.
Dupa 600 km mesaj in bord-defectiune majora sistem franare.
Merg la alt service (Suceava) - lichidul de frana era sub nivel.
I-am sunat si le-am luat tot neamul la pomenit-nu era vorba de un bec ars ci de nivel lichid.
Mi-au promis ca la urmatoarea revizie imi dau 30% discount la manopera.

Vizualizare mesaj__Dan__, pe 12 martie 2024 - 19:40, a scris:

La noi se trece ITP-ul cu spaga, cu complicitatea RAR, despre ce vorbim? Bașca ciordelile de la reparatiile decontate pe asigurari.

Si ITP-uri date dupa ora 16 cand se temina programul la RAR.
Am ramas tampit cand am fost sa schimb cauciucurile la un service (tot Suceava) si am vazut ce cazan luase ITP-ul.

#13
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015
Cand fac itp-ul ii rog pe domnii de acolo sa faca un control la sange masinii.Pana la urma este o constatare moca a masinii si oricum piesele la ea sunt ieftinePosted Image.Prefer sa am masina in cea mai buna stare de "sanatate" a ei.

#14
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,572
  • Înscris: 23.09.2017
clip vechi de 4 ani

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kuueN35a2wA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate