Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Impozit dublat venit estimat si realizat - solutie anaf sector 2

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
bassu42

bassu42

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 05.04.2021
Stiu ca s-a mai discutat aici situatia urmatoare, si eu am fost unul din cei caruia i s-a dublat impozitul de plata in cazul unei declaratii de venit realizat venita dupa una de venit estimat. M-am adresat la anaf sector 2, si dupa ce am fost plimbat pe la 3 birouri am gasit pe coneva care mi-a explicat cum functioneaza sistemul informatic si ce trebuie facut pentru a evita aceasta situatie si a o corecta. Solutia data nu presupune deplasarea la anaf.
Concret: pentru 2022 am depus un estimat prin martie 2022. Venituri din chirii in ron.Ulterior, in 2023, am constatat  ca realizasem un venit mai mare decat cel estimat, asa ca am depus in declaratia pe 2023 la capitolul venit realizat aferent 2022 noua suma totala. Rezultatul a fost ca nu mi-a fost calculat doar impozitul pe diferenta (intre timp platisem impozitul pt ce estimasem) ci pe toata suma.
Problema, din ce mi-a explicat angajata anaf, este ca nu trebuia sa folosesc capitolul venituri realizate ca sa corectez niste venituri estimate, ci trebuia sa incarc o noua declaratie pe 2022 cu rectificare la veniturile estimate. In cazul meu a trebuit sa depun o declaratie rectificativa pe 2023 cu realizat 0 pe 2022, si apoi o noua declaratie rectificativa pe 2022 cu venitul corect la estimat.

#2
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,505
  • Înscris: 25.10.2007
Nu stiu de ce nu se modifica declaratia aia si sa se depuna doar pentru venituri realizate.. Ar fi mai simplu..

#3
bassu42

bassu42

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 05.04.2021
Evident, e o prostie. In plus de ce am scris mai sus, angajata anaf mi-a mai spus sa folosesc venituri realizate pt chirii in alta valuta decat ron, si venituri estimate pentru chirii in ron. Deci, chiar daca pentru 2023 nu am mai depus in cursul anului declaratia cu venit estimat, ea mi-a spus sa depun acum (in 2024) tot declaratia pe 2023 cu venit estimat, din cauza ca e chirie in ron. Mi se pare complet aiurea, dar cred ca asa voi face.

#4
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,959
  • Înscris: 24.04.2013
[Pseudo-]Solutia de mai sus e o prostie cat casa. Nu are nici noima, nici suport in Codul Fiscal.

Citisem aici pe forum ca altcuiva i sa spus ceva care are mult mai mult sens: cand declari, sa ai grija sa respecti numarul contractului, oriunde te referi la un anume contract sa folosesti strict acelasi numar. Aceea ar fi cheia dupa care ANAF ar identifica cate conracte ai si care sunt, si daca folosesti doua numere diferite pentru acelasi contract (unul in estimare, altul in realizat) apar ca si cum ar fi doua contracte diferite, de unde dublarea impozitului.

#5
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,505
  • Înscris: 25.10.2007
Intr-adevar asa spun ei: Pentru veniturile din chirii in lei, se depune doar estimat. Pentru cele in valuta se depune si estimat si realizat. Noaptea mintii.. Daca ai si de una si de alta, nu mi-e clar cum se procedeaza. Eu din acest motiv am modificat toate chiriile sa fie in lei. Evident numerele de contract trebuie sa corespunda cu cele din declaratia C168.

Edited by Argv, 12 March 2024 - 16:45.


#6
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 04.09.2008

View Postbassu42, on 12 martie 2024 - 15:00, said:

Stiu ca s-a mai discutat aici situatia urmatoare, si eu am fost unul din cei caruia i s-a dublat impozitul de plata in cazul unei declaratii de venit realizat venita dupa una de venit estimat.

Se stie problema, e veche. Eu de aia nici macar nu mai depun estimativa la chirii, depun direct aia finala si cu asta basta.

#7
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 07.02.2011
Cu 10 ani in urma am patit-o cu ii.
-primul an am platit dupa estimare.
- anul urmator au emis decizie de impunere dupa venitul realizat in anul anterior,
in trim. III deja se lasa cu penalizari.
...
Curios este faptul ca unii colegi din alte judete sau la alt "inspector",
au platit si al II-lea an tot dupa estimativa initiala,
chiar daca au avut realizari mai mari in primul an.

#8
enrique24

enrique24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 681
  • Înscris: 23.09.2010
Am si eu aceeasi problema cu impozitul dublat intre venitul estimat si realizat din chirii pe 2023.
Am trimis acum o solicitare pe formularul de contact ANAF sa vad ce solutie ofera.

Cred ca am gresit ca am platit impozitul doar pe baza declaratiei estimate din 2023. Venitul din chirie era in Euro insa diferenta a fost infima intre estimat si realizat.
Trebuia sa depun intai declaratia in 2024 cu realizatul pe 2023 si abia cand vedeam ca sumele nu sunt dublate sa platesc.

#9
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,624
  • Înscris: 13.03.2005
Și dacă nu le plăteai apărea aceeași suma dublă la plată, din cauza modului cum ai depus declarația unică.

#10
enrique24

enrique24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 681
  • Înscris: 23.09.2010

View Postwertyck, on 27 martie 2024 - 17:09, said:

Și dacă nu le plăteai apărea aceeași suma dublă la plată, din cauza modului cum ai depus declarația unică.
Exista o procedura anume de a depune declaratiile, fara sa duca la aceasta problema ?
Te rog da mai multe detalii daca stii.

Am facut la fel in ultimii 2 ani si nu am avut problema asta pana acum. Chiar nu stiu ce am facut gresit.

#11
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,959
  • Înscris: 24.04.2013
@enrique24: Ai completat exact acelasi numar de contract si in estimare si in realizat? Cineva pe aici pe forum a primit raspuns de la ANAF ca asta ar fi cauza: pe baza numarului de contract decid daca e acelasi contract sau altul, si daca difera aduna la datorie, nu inlocuieste suma veche.

#12
enrique24

enrique24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 681
  • Înscris: 23.09.2010
Da, erau aceleasi date ale contractului pe ambele declaratii: estimate si realizate.
Mi-au raspuns dupa o zi si la formularul ANAF si au zis ca e doar o chestie temporara faptul ca apar de doua ori soldurile.
Si intradevar, de azi, 1 Aprilie, s-a actualizat soldul si nu mai apare ca neplatit, totul este corect.
Deci, s-a rezolvat de la sine, doar ca e posibila o perioada tranzitorie in care soldurile nu sunt corect.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate