Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Cat de sigure raman cardurile salvate?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 07.04.2021
Oricum acel cod e o prostie.
Cine are acces la cardul tau, are acces si la cvc.
Dar e greu sa renunti la el cand toate sistemele sunt invechite si cu cod spaghetii actualizat de un indian diferit tot la  cateva zile.

#20
Pavel54

Pavel54

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 04.11.2022
Am si Revolut pe care tin o suma mica tocmai pentru plati nesigure. Dar la utilitati am cardul de salariu ca e anevoios sa transfer mereu pe Revolut....

#21
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
De ani de zile platesc on-line, ba utilitati, ba cumparaturi pe site-uri oficiale, reale, nu am avut probleme sa-mi fure cineva banii din contul curent. Pentru un utilizator normal, care face plati pe site-uri oficiale, nu cred ca e vreo problema,  mi se par sigure platile.
Oricum, nu strica putina preventie. Am o suma in contul curent, dar tot timpul sumele mari de tot le tin in depozite, conturi de economii, etc. Si in mai multe banci.

Cine nu vrea sa aiba banii in mai multe parti, poate linistit sa aiba 2 conturi curente si doar la unul sa fie atasat si card bancar. Un IBAN il dai la firma sa-ti bage salariul, iar pe celalalt IBAN/cont poti muta doar cat iti trebuie, cand iti trebuie. Cred ca la toate bancile poti avea mai multe conturi curente, gratis.

#22
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010

Vizualizare mesajPavel54, pe 12 martie 2024 - 14:05, a scris:

Am si Revolut pe care tin o suma mica tocmai pentru plati nesigure. Dar la utilitati am cardul de salariu ca e anevoios sa transfer mereu pe Revolut....
Cum sa fie anevoios transferul? Nu faci tu ce trebuie.
Eu am pe toate siteurile cardul de Revolut (nu tin bani pe el). Cand vreau sa cumpar ceva, transfer de pe cardul de salariu pe cel de Revolut. Maxim 30 de secunde dureaza toata treaba.

#23
Pavel54

Pavel54

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 04.11.2022
Pai sa stai mereu sa transfer ba pentru energie electrica, ba pentru gaze, ba pentru apa, etc. nu e chiar asa de usor, nu zic ca dureaza mult transferul pe Revolut dar sa stau luna de luna sa transfer e incomod. Utilitatile vin lunar nu anual....

#24
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Nu e un raspuns, e o poveste adevarata in legatura cu pastrarea in siguranta a cardului fizic.
In urma cu cativa ani, o persoana a observat ca avea niste plati din cont, sume nu prea mari. Urmarind (deja platise de mai multe ori), a observat ca erau comenzi de cosmetice.
Hotul era chiar o colega din birou care profitase de neatentia persoanei (tot femeie) care-si scosese cardul si l-a lasat pe masa dupa ce l-a folosit. A si lipsit cateva minute, timp numai bun pentru "colega" sa-l pozeze fata/verso.
Am inteles ca i-a returnat banii si nu a reclamat-o, a avut mila.
Deci poti sa-ti iei o groaza de masuri de prevedere pentru mediul online daca le ignori pe celelalte.

#25
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010

Vizualizare mesajPavel54, pe 12 martie 2024 - 15:19, a scris:

Pai sa stai mereu sa transfer ba pentru energie electrica, ba pentru gaze, ba pentru apa, etc. nu e chiar asa de usor, nu zic ca dureaza mult transferul pe Revolut dar sa stau luna de luna sa transfer e incomod. Utilitatile vin lunar nu anual....
Pentru alea exista aplicatia bancii la care ai cardul de salariu. Cand se emite factura, se retrag banii automat.

Solutii sunt. Capcaun sa fii sa nu vrei sa le folosesti.

#26
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,994
  • Înscris: 18.12.2007

Vizualizare mesajPavel54, pe 12 martie 2024 - 15:19, a scris:

Pai sa stai mereu sa transfer ba pentru energie electrica, ba pentru gaze, ba pentru apa, etc. nu e chiar asa de usor, nu zic ca dureaza mult transferul pe Revolut dar sa stau luna de luna sa transfer e incomod. Utilitatile vin lunar nu anual....

Direct debit se numeste ce cauti tu.

#27
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005

Vizualizare mesaj__Dan__, pe 12 martie 2024 - 12:18, a scris:

Cel mai sigur e sa nu tii sume mari (>2-3.000 euro?) in conturile curente din care sunt alimentate - in cazul conturilor bancare. Sau transferi intr-unul "tampon" - Revolut - sume care acopera numai tranzactiile uzuale.
E la fel de sigur sa schimbi doar limita de plata cu cardul respectiv la valoarea "1 leu". Nu e nevoie neaparat sa iti ascunzi banii prin alte conturi.

#28
radonys

radonys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 04.02.2013

Vizualizare mesajeiffel, pe 12 martie 2024 - 12:43, a scris:

La shopping - la nimic din tara nu platesc cu card - n-am incredere prea mare in comerciantii nostri. Cu plata ramburs macar stiu ca primesc ceva si nu stau pana la 30 de zile sa vad banii inapoi daca e vreo problema.

Parerea ta. Eu de aproape 20 de ani cumpar aproape totul cu cardul, online sau in magazine. Am cardul salvat la eMag de vreo 15 ani, + pe majoritatea siteurilor care se ofera sa salveze cardul. Plus in aplicatii gen Pago sa platesc automat facturile.Si nu mi-a furat nimeni datele de pe card. Platesc tot timpul in avans, si culmea e ca am primit tot timpul ce am comandat in timpul cuvenit. Dar probabil oi fi eu norocos, si lucrurile sunt mult mai rele in realitate.

#29
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
dar nu s-a implementat verificarea-n 2 pași? :o
io, ori de câte ori plătesc prin internet, îmi cere să bag tot felul de coduri primite prin SMS sau să-mi bag amprenta-n ecranu' telefonului sau...

#30
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Nu e obligatorie, cel putin ptr sume mai mici. Am dat si un exemplu mai sus cu Amazon.
Singura problema - comerciantii care nu au asa ceva implementat preiau in sarcina lor orice belel apar cu platile efectuate. Adica trebuei sa dea banii inapoi daca cardul sau datele de pe el au fost furate si folosite de altcineva.

Vizualizare mesajradonys, pe 13 martie 2024 - 01:03, a scris:

Parerea ta. Eu de aproape 20 de ani cumpar aproape totul cu cardul, online sau in magazine.
Si eu il folosesc, dar nu la plata online. Doar in magaine sau la easybox.
Sa zicem doar ca am avut ceva probleme si mi-am recuperat foarte greu banii - doar cu ANPC si am stat inca 30 de zile dupa ce ANPC-ul a decis ca magazinul respectiv trebuei sa-mi dea banii.

#31
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,546
  • Înscris: 30.08.2017

View Postgushpi, on 13 martie 2024 - 08:33, said:

dar nu s-a implementat verificarea-n 2 pași? :o
io, ori de câte ori plătesc prin internet, îmi cere să bag tot felul de coduri primite prin SMS sau să-mi bag amprenta-n ecranu' telefonului sau...

Dacă îți face o schemă precum aia cu GoDaddy, nu te ajuta. E subscripție automată ce nu întreabă de 2 factor. Nici nu ar avea cum, pentru că poate veni la un moment în care tu dormi, de exemplu.
Din pacate multe platforme îți bagă pe gât această subscripție automată, ceea ce face necesară folosirea unor conturi cu carduri dedicate acestui scop și alimentate la nevoie.

Altfel, niciodată sume mari în conturi ce au atașate un card. Mutați banii în contul de economii, de unde pot fi oricând transferați rapid la nevoie.

Edited by george_alexandru, 13 March 2024 - 09:59.


#32
Pavel54

Pavel54

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 04.11.2022

View PostAlexEn, on 12 martie 2024 - 19:17, said:

Direct debit se numeste ce cauti tu.
Stiu si eu insa si direct debit e cu dus si intors. Unui coleg i-a venit o factura eronata la energie de 1200 lei si banii i-au fost retrasi automat....
Nu i-a mai putut recupera decat ca la urmatoarele facturi ii faceau scadere pe factura...

#33
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Ba poți face o cerere la furnizor să-ți returneze banii.

#34
lg

lg

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 20.08.2004
Se pot pune limite la orice direct debit. Daca factura depaseste limita setata, plata nu se efectueaza.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate