Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

Apa distilata

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007

View Post[mc]xtrem, on 12 martie 2024 - 10:00, said:

Apa aia e buna de uscat plantele de apartament. A testat sotia mea si a avut o rata de succes destul de mare.

Pai normal ca imediat se usuca plantele, pentru ca e "apa moarta" nu are minerale in ea.
Tu ca si om daca bei apa distilata in loc sa te hidratezi, te vei dezhidrata pentru ca nu ai minerale in apa.
Da stiu, suna ciudat, bei apa si defapt te deshidratezi, dar asta e adevarul!

Daca in apa aia baga NPK (azot, fosfor, potasiu) exact cu ce se hranesc plantele nu ar mai fi murit...

Edited by mirel3003, 12 March 2024 - 10:23.


#38
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,343
  • Înscris: 29.07.2013

View Postmirel3003, on 12 martie 2024 - 09:48, said:

Gresit!
Prin distilare nu tot timpul obti apa "pura".
Apa distilata  NU este apa pura. Daca in apa ai solventi, automat prin distilare o sa iti ajunga in apa distilata si acei solventi pentru ca au temperatura de fierbere mai mica ca apa.

Singurul procedeu prin care poti obtine apa pura este osmoza inversa... nu exista nici un alt procedeu prin care poti obtine apa 100% pura.

Fii te rog amabil si mai studiaza problema si nu te mai contrazice ca te faci de rasul curcilor cu panseuri de genul celor de mai sus.

Pana atunci mai studiaza sa vezi ce inseamna un solvent.
Studiaza ce inseamna distilare fractionata.
Prezinta un singur caz in care osmoza inversa a produs apa pura 100%.

Edited by argonaut, 12 March 2024 - 10:37.


#39
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postblue_marlin, on 12 martie 2024 - 09:49, said:

Este apa distilata.

View Posteiffel, on 12 martie 2024 - 10:11, said:

E apa distilata - ptr ca se obtine din vaporii de apa din camera.
Nope. Distilarea presupunerea aducerea apei in punctul de fierbere ca pas obligatoriu inaintea condensarii. Condensatul la temperatura camerei nu e distilare, vezi definitia distilarii. "Apa distilată este apa din care impuritățile au fost eliminate prin procesul de distilare, care presupune fierberea apei (vaporizarea) și apoi condensarea vaporilor obținuți într-un anumit recipient."
Fierberea este obligatorie, altfel nu se obtine precipitarea sarurilor si altor minerale din apa. Distilarea apei:

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/17/Double_Distilled_Water_Unit.jpg/1280px-Double_Distilled_Water_Unit.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Iar legat de potabilizarea apei (adica buna de baut), ea se face prin cateva procedee dintre care cel mai folosit si eficiente in ziua de azi este ozonificarea. Acest tratament il face si regia de apa cand trateaza apa cat si imbuteliatorii de ape minerale ori plate.

Edited by andreic, 12 March 2024 - 10:52.


#40
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007

View Postargonaut, on 12 martie 2024 - 10:26, said:

Fii te rog amabil si mai studiaza problema si nu te mai contrazice ca te faci de rasul curcilor cu panseuri de genul celor de mai sus.

Pana atunci mai studiaza sa vezi ce inseamna un solvent.
Studiaza ce inseamna distilare fractionata.
Prezinta un singur caz in care osmoza inversa a produs apa pura 100%.

1. Prin osmoza se obtine cea mai pura apa si asta nu ai cum sa o contesti
2. Nu neaparat solvent si orice substanta care are punct de fierbere mai mic ca apa.
3. Nici prin distilarea fractionala nu ai cum sa ajungi la puritatea data de osmoza
4. nu exista nimic in univers 100% pur, dar puritatea cea mai buna a apei tot prin osmoza o obti.

eu nu am ce sa mai stiudez!

https://ro.wikipedia...Apă_distilată

Edited by mirel3003, 12 March 2024 - 11:31.


#41
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,343
  • Înscris: 29.07.2013

View Postmirel3003, on 12 martie 2024 - 11:31, said:


eu nu am ce sa mai stiudez!


Ai dreptate. Daca cunostintele dumitale se opresc la ce scrie in wikipedia, ai dreptate!  :)

Informatiile de mai jos sunt gratis, daca mai doresti, stabilim un tarif:

Reverse osmosis water can provide 90 to 99 percent purity and offers an inexpensive option because the membrane can last years without being replaced. However, the purity level is too low for many lab applications.

Distilled water (demineralized water) is water with a total dissolved solids content of less than 2 ppm (see here what ppm means). In other words, distilled water has a concentration of H2O molecules close to 99.9998%.

Solvat e cel ce se dizolva ( de exemplu sarea)
Solventul e dizolvantul (de exemplu apa )


#42
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007

View Postargonaut, on 12 martie 2024 - 13:04, said:


Solvat e cel ce se dizolva ( de exemplu sarea)
Solventul e dizolvantul (de exemplu apa )


Solventi in sensul de COV (compusi organici volatili) - sau solventi cum sunt denumiti de 99% din populatie.
Nu si prin distilare (adica evaporare si condensare) chiar si in etaje nu ai cum sa ajungi la 99.9998% cum afirmi.

Nu stiu de unde ai luat informatia dar nu are nici o relevanta.

#43
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Nu merit produsa sau batut capul cu ea la pretul pe care il are https://www.leroymer...-10-litri/29221
14 lei 10 litri...este produs de proces la cazanele de mare capacitate CAF , acestea produc tone/ora vs tu cu o kukta acasa cativa litri pe zi si daca se blocheaza ceva la iesire schimbi si mobila in bucatarie .
Ce se vinde este cat de cat monitorizat de un laborator , strici bateria la masina ? duci la analize si macar ai cu cine te certa legal Posted Image , asa daca o produci in regim casnic iti bati nevasta ce nu are nici o vina .

Edited by ldpe, 12 March 2024 - 13:54.


#44
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

View Postmirel3003, on 12 martie 2024 - 09:48, said:

Apa distilata  NU este apa pura.
Singurul procedeu prin care poti obtine apa pura este osmoza inversa... nu exista nici un alt procedeu prin care poti obtine apa 100% pura.
cartile de chimie fizica trebuie aruncate, capitolul Termodinamică e gresit. manualele disciplinei  Reactoare la fel.

Quote

nu ai cum sa ajungi la 99.9998% cum afirmi.
totusi, la RAAN, in niste coloane industriale obtineau, prin distilare, apa (super) grea de o puritate 99.9996% (vezi in josul paginii).  apa fierbe la 100°C, apa grea la 101,4 °C, adica nu aveau un ecart foarte mare de temperaturi. iar presiunile de vapori sunt similare.
totul se petrecea in conditii industriale, in coloanele astea inalte (alea care par invelite cu o plasa).


Quote

Daca in apa ai solventi, automat prin distilare o sa iti ajunga in apa distilata si acei solventi pentru ca au temperatura de fierbere mai mica ca apa.
daca faci distilarea in doua etape, problema e rezolvata. daca e fim stiintifici pana la capat, unii spun ca e vorba de rectificare (RECTIFICAREA = DISTILARE REPETATA.)
daca ai destul timp si destule talere, poti duce distilarea pana la concentratie vrei.
reciteste ce inseamna distilarea si cum se intampla.

Edited by strongsss, 12 March 2024 - 15:43.


#45
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015
Stergatoarele mele de la masina striga dupa ea + vreo 10 ml de concentrat  Posted Image.

Attached Files



#46
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postldpe, on 12 martie 2024 - 08:12, said:

eu foloseam apa de la dezumidificatorul folosit la uscat rufele, pe ca baza pentru parbrizolul concentrat luat din lidl. chiar a desfundat dusele si furtunele...

Edited by arg, 12 March 2024 - 16:38.


#47
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021

View Postmirel3003, on 12 martie 2024 - 09:48, said:

osmoza inversa...
Pentru apă pură îți trebuie o sculă de asta: https://www.carlroth...series/p/kcc7.1
Aparat pentru apă ultrapură. Apa asta este folosită, de exemplu în analizele cromatografice.
Iar filtrele costă foarte mult.

View Postandreic, on 12 martie 2024 - 10:47, said:

imbuteliatorii de ape minerale ori plate.
Cei care scriu apă minerală naturală nu au voie să facă asta. Apa aia trebuie să fie ok dpdv microbiologic.

În Franța s-a dat o amendă frumoasă pentru asta https://newsweek.ro/...-recunoscut-tot

Edited by Valy_User, 12 March 2024 - 16:32.


#48
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019

View Postargonaut, on 11 martie 2024 - 19:58, said:

Atentie ca esti in confuzie. Distilarea si filtrarea sunt doua procedee total diferite.
Prin distilare chiar poti obtine apa pura, problema este la stocarea ei si la mentinerea in stare pura.
Laboratorul ala de care zici dumneata se mandrea cu o apa FILTRATA pana la 2 parti pe milion. Posted Image
Stiu ca sunt doua procedee diferite. Dar prin distilare tot nu obții apa cu ZERO PPM.
Imi pare rău ca nu regăsesc articolul.
Te provoc sa dovedesti ca prin distilare o sa ai ZERO PPM la apa. Nici după 4-5 nu o sa ai.
Ma repet încă o data - îmi pare rău ca nu regăsesc articolul - era in engleză. Ei au produs acea apa pentru un experiment. Și îmi închipui ca erau ingineri instruiți in tehnica GLP (Good Laboratory Practice) lucrând cu scule bune.
Sa revenim la apa distilată din comert - chiar crezi ca o evapora și o recondenseaza cineva??? Este apa de robinet trecută prin filtre cu osmoza inversa și cărbune activ ca sa ii reducă din TDS.

#49
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Mie mi-e teamă că sunt producători care scriu pe apa demineralizată că e distilată.

#50
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

View PostAugustus1978, on 12 martie 2024 - 21:01, said:

Stiu ca sunt doua procedee diferite. Dar prin distilare tot nu obții apa cu ZERO PPM.
Imi pare rău ca nu regăsesc articolul.
Te provoc sa dovedesti ca prin distilare o sa ai ZERO PPM la apa. Nici după 4-5 nu o sa ai.
Ma repet încă o data - îmi pare rău ca nu regăsesc articolul - era in engleză. Ei au produs acea apa pentru un experiment. Și îmi închipui ca erau ingineri instruiți in tehnica GLP (Good Laboratory Practice) lucrând cu scule bune.
Sa revenim la apa distilată din comert - chiar crezi ca o evapora și o recondenseaza cineva??? Este apa de robinet trecută prin filtre cu osmoza inversa și cărbune activ ca sa ii reducă din TDS.
1. se gasea apa distilata in comert cu mult inainte sa apara prostiile astea de filtre cu osmoza inversa. deci da, in lume exista fabrici care distila apa. la noi, astia, de exemplu spun ca produc apa distilata prin metoda distilarii.
2. ce se vine in comert e foarte posibil sa fie apa filtrata, pentru ca e mai ieftin si lumea nu o foloseste la analize de finete ci o pune in fierul de calcat sau in acumulator.
3. cei care fac analize chimice, la nivel de PPM, iti spun sigur ca isi fac propria apa distilata, prin distilare, deseori bidistilata.
4. apa, din orice sursa, daca o distili de mai multe ori, in instalatii adecvate (nu neaprat speciale), o purifici pana la ce nivel vrei, daca ai timp si chef o duci la 99.9999% apa.
5. ZERO PPM de ce? PPM inseamna parti per milion. parti per milion de ce?

Edited by strongsss, 12 March 2024 - 21:36.


#51
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
distilata vs demineralizata
apa distilata se pune in baterie si atat.
apa demineralizata se pune in circutele de racire.
apa distilata dizolva aluminiul si piesele metalice, apa demineralizata nu.

#52
Demerzel

Demerzel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 25.02.2024
Ba, mai da o dracu de apa distilata care dizolva aluminiul si piesele metalice, hai sa fim seriosi.  Cred ca ai fost corigent la chimie anorganica @arg...

#53
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,600
  • Înscris: 15.06.2007

 strongsss, on 11 martie 2024 - 17:46, said:

Aia nu e apa distilata (cum spune titlul) si nic pura (cum scrii in text)
Nici macar purificata, ca e in contact cu tot praful din atmosfera.
Acolo ai doar vapori condensati si, daca vrei sa fii exact, ai apa din purificator.
la fel cum si condendul de la clima, e transpiratie..

#54
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005
Cel mai usor se masoara cu un conductimetru, citirea in microSiemens/cm. Mai jos un tabel cu echivalenta in mg/l.
https://aqua-chem.co...nversion-table/

Apa distilata ar trebui sa aiba <0.5 uS/cm.
Apa rezultata prin condensare are intre 1 si 10uS/cm. Daca nu faci experiente de laborator sau faci cazane de abur, condensatul mentionat e bun la orice vrei.
Daca TDS metrul iti arata 0, e posibil sa nu fie foarte sensibil.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate