Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Risc seismic III

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,896
  • Înscris: 20.10.2015
Urmaresc sa cumpar o garsoniera
Am gasit una si cica e la risc seismic 3, ceea ce, cica nu inseamna decat fatada, tencuiala etc in caz de cutremur si ca banca e okay cu imprumutul

M-am uitat ce-ar inseamna:

Quote

Clasa III = Urgenta 3 – In aceasta categorie intra cladirile care pot suferi avarii minore in cazul unui seism. Astfel, poate cadea tencuiala, pot aparea fisuri si crapaturi la pereti, fara ca viata locatarilor sa fie pusa in pericol. (la fel ca la clasa II sunt banci care iau in garantie imobile aflate si in clasa III)

Ati mai auzit asa ceva?

Multumesc

#2
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020
Avantajul pretului/ locatiei  e semnificativ vs. una fara risc?

#3
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 04.09.2008

View PostTsunamii, on 11 martie 2024 - 11:36, said:

Urmaresc sa cumpar o garsoniera
Am gasit una si cica e la risc seismic 3, ceea ce, cica nu inseamna decat fatada, tencuiala etc in caz de cutremur si ca banca e okay cu imprumutul

Rs3 este ok. Daca nu vrei nici Rs3, mai bine nu mai cumperi deloc intr-o zona seismica.

Rs4 sunt cele care respecta reglementarile ultimului cod de proiectare, care e momentan P100 2019. Deci sunt probabil blocuri dupa 2010 care s-ar incadra la Rs3, nu la Rs4.

Inca de la Rs2, sansele de prabusire totala sunt foarte mici. Intr-o zona seismica, nu exista risc 0. Daca vrei risc 0 la seism, cauti sa nu iei intr-o zona seismica.

Rs1 sunt de evitat total pentru ca exista un risc insemnat de prabusire totala. Rs2 sunt de evitat ca nu se dau credite si posibil sa fie restrictii la inchiriat.

Iar urgentele U1,U2,U3, le-as ignora complet, avand in vedere in baza a ce se s-au stabilit si cand. Te uiti doar la gradul de risc sa nu fie 1 sau 2, respectiv daca a fost sau nu expertizat. Daca nu a fost expertizat, cauti blocuri similare ca si constructie sau an si vezi ce RsX au (cel mai probabil e tot pe acolo).

Edited by greywolfact, 11 March 2024 - 12:00.


#4
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014

View PostTsunamii, on 11 martie 2024 - 11:36, said:

Ati mai auzit asa ceva?

Multumesc
Da. Eu am una dintre locatii cu R3. Este un bloc solid pe cadre din ”86
R3 + PAD+ facultativa= OK

#5
dev2000

dev2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 27.09.2016
"Risc seismic 3" este o valoare foarte buna. Faptul ca un imobil nu este incadrat intr-o clasa de risc seismic inseamna doar ca nu a fost inca expertizat.

Cele cu "risc seismic 4" ar ramane aproape intacte in caz de cutremur major, dar numarul celor expertizate si incadrate in aceasta clasa este nesemnificativ.

Mai multe detalii aici

#6
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

RS III insemna "construcțiile care sub efectul cutremurului de proiectare pot prezenta degradări structurale care nu afectează semnificativ siguranța structurală, dar la care degradările nestructurale pot fi importante;" https://legislatie.j...mentAfis/203519

Daca locatia e Bucuresti, ai aici lista: https://amccrs-pmb.r...file-260122.pdf

Unele banci sunt de acord, altele nu.

Sunt blocuri din 77 care au fost evaluate si se incadreaza in clasa a IV-a ("răspunsul seismic așteptat este similar celui obținut la construcțiile proiectate pe baza prescripțiilor în vigoare").

Edited by bogdan_o, 11 March 2024 - 12:05.


#7
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007

View Postgreywolfact, on 11 martie 2024 - 11:54, said:

Iar urgentele U1,U2,U3, le-as ignora complet, avand in vedere in baza a ce se s-au stabilit si cand. Te uiti doar la gradul de risc sa nu fie 1 sau 2, respectiv daca a fost sau nu expertizat. Daca nu a fost expertizat, cauti blocuri similare ca si constructie sau an si vezi ce RsX au (cel mai probabil e tot pe acolo).

Poti sa explici mai mult despre U2, U3?

#8
URZI

URZI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 23.11.2005

View Postlyanna, on 11 martie 2024 - 12:03, said:

Poti sa explici mai mult despre U2, U3?
si eu sunt curios!
merci !

#9
dev2000

dev2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 27.09.2016

View Postbogdan_o, on 11 martie 2024 - 11:59, said:


Sunt blocuri din 77 care au fost evaluate si se incadreaza in clasa a IV-a ("răspunsul seismic așteptat este similar celui obținut la construcțiile proiectate pe baza prescripțiilor în vigoare").

Am mari indoieli privind corectitudinea incadrarii, cred ca exista o doza mare de arbitrariu. Normele actuale sunt mult mai severe decat cele valabile in '77, imi vine greu sa cred ca un bloc proiectat dupa normele vechi, care a trecut si prin cutremurul din '77 (presupun ca daca a fost finalizat in '77 constructia era inceputa cand a survenit cutremurul) poate avea un raspuns la cutremur "conform pescriptiilor in vigoare".

#10
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
U1 - consolidarea trebuie să înceapă urgent
U2 - consolidarea trebuie să înceapă parcă în maxim 3-5 ani
U3 - nu e ugrenţă consolidarea, dar trebuie făcută

#11
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 04.09.2008

View Postbogdan_o, on 11 martie 2024 - 11:59, said:

Sunt blocuri din 77 care au fost evaluate si se incadreaza in clasa a IV-a ("răspunsul seismic așteptat este similar celui obținut la construcțiile proiectate pe baza prescripțiilor în vigoare").

Eu nu am auzit de vreun bloc comunist care sa fie Rs4, dar chiar si daca exista, faptul ca a fost incadrat Rs4 in 2008 conform normelor P100 2006, nu inseamna ca va fi incadrat tot Rs4 in 2024, la normele P100 2019.

Ca idee majoritatea blocurilor din 1970-1977, de peste 4 etaje, ies ca fiind Rs2, la o expertiza.

Oricum gradele de risc ar trebui vazute ca ceva orientativ, nu se poate stii exact care o sa fie impactul la un cutremur mai puternic.

Edited by greywolfact, 11 March 2024 - 12:28.


#12
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 17.11.2013

View PostAlex432, on 11 martie 2024 - 11:45, said:

Avantajul pretului/ locatiei  e semnificativ vs. una fara risc?
Nu exista nicaieri in lume cladiri fara risc seismic. Asta e o prosteala a agentilor imobiliari. Exista cladiri care nu au fost evaluate. Faptul ca "nu are" risc seismic e un minus pentru ca nu stii care e situatia cladirii. Poate ai noroc si e RS3 sau RS4. Poate ai gnhnion si e RS2 sau RS1.

Treaba cu cladire fara risc seismic e ca aia cu daca nu te duci sa iti faci analizele inseamna ca nu esti bolnav.

#13
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005

View Postdev2000, on 11 martie 2024 - 12:14, said:

Am mari indoieli privind corectitudinea incadrarii, cred ca exista o doza mare de arbitrariu. Normele actuale sunt mult mai severe decat cele valabile in '77, imi vine greu sa cred ca un bloc proiectat dupa normele vechi, care a trecut si prin cutremurul din '77 (presupun ca daca a fost finalizat in '77 constructia era inceputa cand a survenit cutremurul) poate avea un raspuns la cutremur "conform pescriptiilor in vigoare".

Salut

Uite, de exemplu din lista pusa de mine (de pe site-ul Primariei): Colentina 23B (bloc 1B – IRTA). An constructie 1977, an expertiza 2010.

E vorba de normele in vigoare la data experitizarii, nu la cea a constructiei.

Mai departe e o alegere subiectiva daca vrei sau nu sa ai incredere in acele rapoarte de evaluare.

Pe langa normele care se schimba si constructiile "imbatranesc". Deci e normal ca peste 15-20 de ani sa se schimbe si incadrarea unora dintre ele.

Pana nu va deveni obligatorie expertizarea cladirilor la intervale regulate de timp, nu vom avea o privire corecta si completa niciodata.

#14
dev2000

dev2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 27.09.2016

View Postbogdan_o, on 11 martie 2024 - 14:05, said:

Salut

Uite, de exemplu din lista pusa de mine (de pe site-ul Primariei): Colentina 23B (bloc 1B – IRTA). An constructie 1977, an expertiza 2010.

E vorba de normele in vigoare la data experitizarii, nu la cea a constructiei.

Mai departe e o alegere subiectiva daca vrei sau nu sa ai incredere in acele rapoarte de evaluare.

Pe langa normele care se schimba si constructiile "imbatranesc". Deci e normal ca peste 15-20 de ani sa se schimbe si incadrarea unora dintre ele.

Pana nu va deveni obligatorie expertizarea cladirilor la intervale regulate de timp, nu vom avea o privire corecta si completa niciodata.

Vazusem, nu contestam corectitudinea informatiilor pe care le-ai postat (in sensul ca ele apar intr-adevar intr-un document oficial). Tocmai faptul ca raportarea se face la normele in vigoare la data expertizarii ma face sa ma indoiesc de corectitudinea incadrarii - un bloc de 11 etaje din '77, sa fie incadrat in cea mai buna categorie de risc conform unor norme sensibil mai severe decat in momentul in care a fost proiectat mi se pare cel putin suspect. Vorbim de un bloc care in mod sigur a trecut deja prin cutremur in timp ce era in constructie (nu cred ca puteau incepe constructia dupa cutremur si s-o dea in folosinta in acelasi an), proiectat dupa norme sensibil mai putin severe decat cele adoptate dupa '77 (si innasprite ulterior in mai multe randuri). Daca un bloc proiectat dupa norme vechi poate fi la fel de bun ca unul proiectat dupa ultimele norme, inseamna ca aceste ultime norme sunt excesiv de severe si reprezinta o risipa uriasa de resurse.

Edited by dev2000, 11 March 2024 - 14:40.


#15
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Umbla vorba, dar e vorba, ca dupa cutremurul din '77, tot ce era in constructie a fost revizuit si imbunatatit. Aici judecata nu poate fi decat 100% subiectiva daca nu ai pe cineva care sa fi lucrat in '77 in constructii si care ar putea confirma/infirma.

Totusi, severitatea normelor de rezistenta la cutremur nu are de ce sa se modifice in timp. Eventual pot aparea reglementari pentru alte tipuri de materiale, regimuri de inaltime etc...

Dar un bloc care in '77 a fost proiectat sa reziste la un cutremur de 8 grade, atat timp cat nu sufera degradari stucturale, nu vad ce ce nu ar rezista si astazi unui cutremur de 8 grade.

Aici insa ne intoarcem la calitatea raportului de evaluare pe care nu avem cum sa o stabilim noi obiectiv.

#16
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,896
  • Înscris: 20.10.2015

View Postgreywolfact, on 11 martie 2024 - 12:26, said:

Oricum gradele de risc ar trebui vazute ca ceva orientativ, nu se poate stii exact care o sa fie impactul la un cutremur mai puternic.

E vorba de vanzare, daca banca iti da credit sau nu pentru un anumit nivel de risc seismic

#17
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020

View PostTsunamii, on 11 martie 2024 - 11:36, said:

Urmaresc sa cumpar o garsoniera
Am gasit una si cica e la risc seismic 3, ceea ce, cica nu inseamna decat fatada, tencuiala etc in caz de cutremur si ca banca e okay cu imprumutul

M-am uitat ce-ar inseamna:



Ati mai auzit asa ceva?

Multumesc
Stai relax ca la clasa 3 se incadreaza toate constructiile, mai ales astea noi la care iti cade in cap tencuiala si fara seism :D

#18
dev2000

dev2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 27.09.2016

View Postbogdan_o, on 11 martie 2024 - 15:22, said:

Salut

Umbla vorba, dar e vorba, ca dupa cutremurul din '77, tot ce era in constructie a fost revizuit si imbunatatit.


Am inginer constructor in familie. Practic pana in '83 s-a mers pe normele si proiectele vechi. Singurul avantaj al alora construite in perioada '78 - '83, fata de cele de dinainte, este ca nu au prins cutremurul

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate