Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Am nevoie sa aflu un cuvant

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 04.09.2018

View Postandreyyshore, on 12 martie 2024 - 16:33, said:

Funcția de căutare de pe dexonline deja implementează un sistem de wildcarduri simple care seamănă cu regex (expresii regulate), dar ce am făcut eu e mai complex decât ce te lasă ei să faci. În primul rând pentru că nu poți să repeți o subexpresie de n ori, în al doilea rând pentru că sistemul lor găsește cuvintele doar în forma lor cea mai simplă, și în al treilea rând pentru că nu găsești un rezultat ca lumea dacă expresia e prea complicată (am încercat de curiozitate să caut *i*i*i*i*i*i*i* și mi-a găsit niște sintagme). De aceea era necesar să extrag o parte din baza lor de date.

Odată ce obții lista de cuvinte, nu cred că ar fi greu de căutat în ea cuvinte care satisfac condiții simple, cum ar fi să conțină o anumită literă de n ori (există resurse ample pe internet care îți explică exact care e sintaxa unei expresii regulate). Eu folosesc Notepad++ pentru căutare.

Totuși, un algoritm care îți împarte cuvintele în alte cuvinte e o treabă ceva mai complexă și intră deja în sfera programării, din cauză că sunt în jur de 1.500.000 de forme unice (cel puțin ca ortografie) care trebuie parcurse și verificate de mai multe ori.

În plus, dacă insiști să împarți fix între silabe (deci fără „benefic”-„iar”), mai ai nevoie și de un model care să cunoască regulile de despărțire specifice limbii române (de ex. cuvântul „caste” se desparte diferit în italiană față de română) și toate cazurile ambigue (hiat vs. poliftong, etimologie vs. fonetică, grupuri de consoane speciale). De pildă, „transport” are două variante de despărțire acceptate. Cuvântul „tran” nu există în baza de date, dar „sport” da, deci varianta fonetică pică în cazul ăsta. Pe de altă parte, „trans” (ca adjectiv) și „port” există amândouă, deci varianta etimologică salvează situația.

Tot în plus, dacă vrei să împarți cuvintele doar în cuvinte monosilabice (deci fără „par”-„venit”), e puțin mai simplu, pentru că măcar îți alcătuiești o listă de cuvinte monosilabice și cauți în aia. Dar și aici trebuie să ții cont că există cuvinte precum „doici” (monosilabic, diferit de bisilabicul „stoici”) și „îndoiciune” (unde subșirul „doici” e rupt în trei silabe). În schimb, „har”-„nici” merge.

Am dat de diverse site-uri care găsesc cuvinte de o anumită formă (care conțin un subșir sau în care cunoști doar câteva litere într-o anumită poziție, nimic din ce dexonline nu poate face deja), dar nu și ce ai cerut tu. Maxim am găsit un site cu anagrame; dacă îți dădea voie să folosești și wildcarduri, aveai deja răspuns la prima cerință.

Momentan mă gândesc la cum cuvântul „încurce” e format din 3 cuvinte mai mici Posted Image)))))))
Am o lista cu mai toate cuvintele 657 pagini, dar doar nu stau sa le verific pe toate !

Ar trebui un soft sa spui ce vrei si sa-ti dea, de ex "un cuvant asa si asa sa aiba asa", dar...na, ce sa mai zic.
Sa aiba acolo variante "ce litera doriti sa contina si de cate ori" "cu alte vocale sau nu", etc.

Edited by MinettoMatoi, 12 March 2024 - 22:55.


#20
andreyyshore

andreyyshore

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 23.02.2010

View PostMinettoMatoi, on 12 martie 2024 - 22:53, said:

Ar trebui un soft sa spui ce vrei si sa-ti dea, de ex "un cuvant asa si asa sa aiba asa", dar...na, ce sa mai zic.
Sa aiba acolo variante "ce litera doriti sa contina si de cate ori" "cu alte vocale sau nu", etc.
Ai dreptate, doar că, în momentul în care nu găsești un astfel de soft, începi să te gândești care ar fi pașii necesari ca să ajungi singur la rezultat. Cam în asta a constat răspunsul meu.

#21
dd80

dd80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 28.07.2012

View PostMinettoMatoi, on 10 martie 2024 - 23:26, said:

As avea nevoie sa aflu un cuvant care contine 7 de i dar fara alte vocale, ma poate ajuta cineva ? Deci consoane si 7 de i.

o să lindic imediat

#22
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007

 MinettoMatoi, on 11 martie 2024 - 00:10, said:


Mersi mult, si mersi la toti.


Gasisem undeva intrebarea asta, aveam nevoie asa ca sa vad care ar fi cuvantul care s-ar potrivi.
vezi ca si chat gpt te poate ajuta la rebus..

#23
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 04.09.2018
Mersi la toti ptr raspunsuri.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate