Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Solutie spalare rezervor cub IBC 1000 l

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Bonzorv

Bonzorv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 15.12.2008
Buna ziua,
Am achizitionat un bazin IBC cub de 1000 l , secons-hand, pt a strange apa de ploaie si a-l conecta la un sistem de spalare prin intermediul unui hoidrofor.
Problema cu care ma confrunt este faptul ca in acest bazin a fost trasportat detergent (nu stiu ce detergent a fost) care, cert este ca era concentrat, la canea era intarit avand consistenta untului. Bagand apa pentru a-l curata a facut a spuma extraordinar de mare (de aici mi-am dat seama ca detergentul transportat era concentrat. Am risipit aproape inca 1000 de litri de apa, printr-un furtun de jumate de tol, pentru a-l spala. Face spuma foarte multa, apa curge curat, pe la canea, dar in interior este plin de spuma, probabil a ramas detergent pelicula fina pe peretii rezervorului.
Intrebare:

Ce solutie chimica de anihilare si spalare a acestui detergent din rezervor as putea folosi si de unde s-o achizitionez ?

PS aceasta apa vreau s-o folosesc intr-o casuta in care sa se spele si vesela la bucatarie  si la baie pt rezervor toaleta si dus.
Va multumesc anticipat pentru raspunsurie dumneavoastra
O zi buna tuturor

#2
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

View PostBonzorv, on 09 martie 2024 - 13:03, said:


Problema cu care ma confrunt este faptul ca in acest bazin a fost trasportat detergent (nu stiu ce detergent a fost) care, cert este ca era concentrat, la canea era intarit avand consistenta untului.
probabil pe tot rezervorul este un strat subtire din acest produs.
solutia este sa-l freci cu o perie cu maner suficient de lung, cu simt de raspundere si sa folosesti apa calda pentru a-l clati.
doar apa, simpla si rece, va dizolva foarte greu detergentul solidificat.

#3
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
Ptr utilizare casnică era indicat unul nou. Probabil că te va ajunge mai scump decât unul nou să îl speli. Nu cred că simpla spălare cu apă rezolvă problema.
Încearcă cu soluții pe bază de oțet.

#4
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,616
  • Înscris: 12.06.2010
Karcher

#5
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,443
  • Înscris: 13.02.2006
Eu am avut unul in care a fost depozitata soda caustica.Am folosit 30 l de otet si 1l de acid acetic ca sa il curat.
Recomand Karcher cu apa calda si evacuarea direct la canal-mai spala  conductele.

#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,823
  • Înscris: 30.08.2006
Doar cu presiune se indeparteaza depunerile de sapun fara sa consumi 1000l de apa.

Edited by Leo2006, 09 March 2024 - 14:30.


#7
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012
eu am avut unul in care a fost spuma poliuretanica..si dupa 2 ani mai cadea de pe pereti chiar daca il spalasem cu presiune Posted Image) Deci da, cu aparat de spalat cu presiune il cureti

Edited by vladuzz7, 09 March 2024 - 21:33.


#8
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
inchide golirea si umple-l cu apa pana iese toata spuma pe sus. In felul asta se curata si partea de sus.  Cand se termina de iesit spuma il golesti si eventual mai repeti inca o data. 1 Mc de apa e 15-16 lei functie de locatie, asa ca nu o sa fie o avere.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate