Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Grosime termoizolatie sub sapa

- - - - -
  • Please log in to reply
127 replies to this topic

#91
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postrazvan-softpedia, on 19 martie 2024 - 18:44, said:

Multumesc.
In jur de 95 cm. In cazul nostru, inaltimea parapetului este data de inaltimea la care este blatul de bucatarie ( in dreptul blatului de bucatarie avem geamuri ). Pentru noi este confortabil un blat cu inaltimea de 90 cm, si de aceea inaltimea parapetului ar trebui sa fie in jur de 95 cm.
Ai grja la ansa bateriei chiuvetei, sa poti deschide geamul - daca e cu deschidere

#92
rider_x

rider_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 14.10.2023

View Postaboicu123, on 19 martie 2024 - 15:49, said:

85 mp sunt suficienti.
Eu am 75 mp cu living, birou, dormitor, bucatarie, baie, grup sanitar si camera tehnica in 75 mp utili. Dimensiunile incaperilor sunt ca la apartamentele uzuale: dormitor de 14 mp, living de 19 mp, birou de 11 mp etc. Si am hol la intrare si bucatarie separata. Depinde doar cat spatiu vrei pt fiecare incapere.
Poti sa postezi un plan?

#93
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 06.10.2019

View PostRaimondMacelaru, on 19 martie 2024 - 19:23, said:

La bucatarie, dar le-ai facut pe toate asa, ca sa fie toate la fel?
Da, asa vreau sa le fac pe toate. Dpdv al curateniei sunt mai usor de intretinut comparativ cu geamurile pana in podea ( am o sotie care este exagerata cu curatenia ), si sunt mai ieftine ( atat dpdv al achizitiei, cat si al costurilor de incalzire/racire a casei ). Dupa o anumita varsta pui designul pe locul 2-3-4, primele locuri fiind ocupate lucrurile practice ( usurinta in exploatare, costuri, etc. ).  Posted Image

View Postviotl, on 20 martie 2024 - 00:30, said:

Ai grja la ansa bateriei chiuvetei, sa poti deschide geamul - daca e cu deschidere

Da, este cu deschidere, dar in zona chiuvetei nu voi avea geam. Geamul va fi in zona blatului liber ( nu voi avea geam nici in zona aragazului ).

#94
aboicu123

aboicu123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 06.05.2020
@rider_x pt a nu polua topicul, zic ca ar fi mai bine în privat

#95
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.08.2023
Pune aici, ca vreau sa vad si eu. Topicul oricum cred ca si-a atins deja scopul, nu cred ca mai incurcam pe nimeni.

Asta cu fereastra deasupra la chiuveta e obsesie de la americani. Eu nu o inteleg. Poate fi destula lumina si din lateral. Ba uneori chiar e luminata mai bine chiuveta din lateral, ca o poti face mai joasa. Eu, daca as face, as face tot la spatiul gol de la blat, sa vad ce toc/prepar, dar merge si cu geam doar in lateral, geam mai mare, sa compenseze.

Edited by RaimondMacelaru, 20 March 2024 - 08:20.


#96
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,205
  • Înscris: 23.02.2007
Mie imi place foarte mult geamul deasupra chiuvetei :P Hint: faceti puiut fix in partea de jos ca sa nu dea in baterie.

#97
aboicu123

aboicu123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 06.05.2020
ok.
LE: extinderea terasei din partea dreapta a planului nu exista

Attached Files


Edited by aboicu123, 20 March 2024 - 08:32.


#98
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 17.10.2003

 bobitzaaa, on 20 martie 2024 - 08:27, said:

Mie imi place foarte mult geamul deasupra chiuvetei :P Hint: faceti puiut fix in partea de jos ca sa nu dea in baterie.

Am eu puiuț fix în partea de jos și fix în baterie dă :)  Abia pot sa strecor o mana sa șterg geamul pe afară. Dacă asa or fi și celelalte câteva sute de apartamente identice cu al meu...

#99
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 04.03.2006

View PostRaimondMacelaru, on 20 martie 2024 - 08:17, said:

Asta cu fereastra deasupra la chiuveta e obsesie de la americani.

nu neaparat americani dar... Posted Image

nu cred ca e o obsesie , e doar produsul designului neingradit de viata la 2 camere in bloc comunist

Attached Files



#100
aboicu123

aboicu123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 06.05.2020
True!

#101
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,988
  • Înscris: 08.06.2005

View Postaboicu123, on 20 martie 2024 - 08:29, said:

ok.
LE: extinderea terasei din partea dreapta a planului nu exista

Foarte bun planul casei. Poti sa ne spui  si cum ai termoizolat-o?

#102
aboicu123

aboicu123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 06.05.2020
Meritul este al arhitectului. Suntem 2 persoane de aprox 50 de ani. Oras mic, de munte. Discutia cu arhitectul a fost centrata pe obtinerea unei case cu dimensiuni de apartament obisnuit.
Casa structura de lemn, timberframe. Afara vata minerala 10 cm, interior vata de 15 cm, deci total 25 cm pentru pereti. Doar parter, pod rece, tavan izolat cu 30 cm de vata si intre capriori 10 cm de vata. Sub incalzirea in pardoseala sunt 10 cm de extrudat si perimetral 5 cm de extrudat. Incalzire in pardoseala cu cablu electric, 7 circuite separate.

#103
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.08.2023
Mie nu imi plac treptele alea doua. Imi plac casele perfect dreptunghiulare si cat mai patrate. Cand faci o retragere de-aia de 5mp, sa zicem, ai suprafata de perete exterior egala cu situatia in care ai pastra acei 5mp in interior. Se adauga suprafata la sol si la tavan, insa per total, tot iesi un pic im dezavantaj. Asta zic asa, daca vrei sa storci si ultimul strop de eficienta din design. Asta e un caz usor, oricum, am vazut case cu cate un dormitor care se mai tinea de casa doar intr-un perete, cu suprafata totala de perete a casei cu mult peste un design regulat.

#104
aboicu123

aboicu123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 06.05.2020
Despre care trepte este vorba? Sunt trepte la terasa si la intrarea in casa. Eram obligat sa am trepte, placa de beton a casei este la 60 de cm fata de sol.
Retragerea despre care vorbesti este compensata de o adaugire in capatul celalalt al casei astfel ca suprafata utila ramane aceeasi. Dar da, adauga la suprafata construita a casei si la cea a acoperisului. Arhitectul a propus, noua ne-a placut, gata casa.

#105
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.08.2023
Ma refer la treptele in conturul casei, privita de sus, adica faptul ca nu are forma perfect dreptunghiulara casa privita de sus

Uite la ce ma refer. Daca tragi jumatatea B in jos, sa ajunga in linie cu A, acele doua suprafete cu rosu din casa dispar, practic faci economie energetica scazand acei pereti. La tine e putin, dar am vazut cazuri cu forma si mai neregulate.

Attached Files


Edited by RaimondMacelaru, 20 March 2024 - 11:27.


#106
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.08.2023

View Postsuperbec, on 20 martie 2024 - 09:30, said:

nu neaparat americani dar... Posted Image

nu cred ca e o obsesie , e doar produsul designului neingradit de viata la 2 camere in bloc comunist

Da, dar ideea e ca multi fac orice posibil incat sa vina geamul deasupra chiuvetei, dar nu pun geam la blat. Teoria e ca stai la chiuveta si sa vezi frumos sau sa ai lumina, dar eu unul, cel putin, stau la blatul liber de 7 ori mai mult ca la chiuveta, ca acolo prepar mancarea, cateva farfurii sau legume le spal in cateva minute. Nu mai spun acum sunt si masini de spalat vase. Iar la blat nu am vazut sa faca criza arhitectii daca nu pui geam, la ghiveta innebunesc daca le zici ca nu vrei.

#107
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,445
  • Înscris: 06.06.2006

View Postsuperbec, on 20 martie 2024 - 09:30, said:

nu neaparat americani dar... Posted Image

nu cred ca e o obsesie , e doar produsul designului neingradit de viata la 2 camere in bloc comunist
Sincer, eu am preferat sa am lumina mai multa in zona plitei si a mesei => fereastra este langa plita (nu in dreptul, desigur) si in dreptul mesei
Adica mai pe clasic asa.

Nu ma ajuta absolut deloc fereastra la chiuveta, pentru ca se sta f putin in fata ei (spre deosebire de plita-gatit si de masa-mancat). De cand cu marirea familiei si folosirea mai des a MSV in locul spalatului la chiuveta .... chiar fff putin

#108
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 04.03.2006

View Postsuperbec, on 20 martie 2024 - 09:30, said:

e doar produsul designului neingradit de viata la 2 camere in bloc comunist

View Postkretzu77, on 20 martie 2024 - 11:50, said:

Sincer, eu am preferat sa am lumina mai multa in zona plitei si a mesei => fereastra este langa plita (nu in dreptul, desigur) si in dreptul mesei


din cate am observat eu in constructii pana acum ... limitarile arhitectului sunt cele mai mari restrictii din viata

eu mai am inca un geam (cu deschidere) langa plita, binenteles

imi creste tensiunea cand vad constructii noi cu geamlacuri , sau prea putine geamuri .. pt ca arhitectul stia el ca se pierde multa caldura prin geamuri , cand in realitate multe constructii vechi pierd mai multa caldura prin pereti decat printr-un termopan de duzina.


View PostRaimondMacelaru, on 20 martie 2024 - 11:32, said:

Da..

Iesirile din consola sunt pasarelele din copacii arhitectilor , oricum in cazul de fata nu e nimic aberant , doar a crescut pretul constructiei cu cateva procente bune, o pierdere oarecare de energie de inca cateva procente rep de costurile cu incalzirea pe durata de viata a cladirii  (probabil niste gigantice punti termice , doar o speculatie)

Dar nu uita ca trebuie sa placa clientului , el plateste , nimic altceva nu mai conteaza .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate