Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

Grosime termoizolatie sub sapa

- - - - -
  • Please log in to reply
127 replies to this topic

#109
aboicu123

aboicu123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 06.05.2020
@superbec
Habar n-am cu cat a crescut pretul constructiei, nu am avut doua variante pe care sa obtin pret de la constructor. Dar logica spune ca da, e mai scump cu iesire din consola decat daca ar fi dreptunghi.
Referitor la punti termice, faptul ca exista iesire din consola, ar favoriza in vreun fel aparitia unor punti termice? La mine nu vad de unde ar putea aparea.

LE: nu am sesizat probleme de izolare / pierderi de caldura generate de punti termice. Sunt la a doua iarna in casa, vezi link cu consumurile de energie cu incalizirea: https://forum.softpe.../page__st__2466

Edited by aboicu123, 20 March 2024 - 12:24.


#110
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 04.03.2006

View Postaboicu123, on 20 martie 2024 - 12:20, said:

@superbec

LE: nu am sesizat probleme de izolare / pierderi de caldura generate de punti termice. Sunt la a doua iarna in casa, vezi link cu consumurile de energie cu incalizirea:

Ai facut termoscanare? ai placa exterioara izolata sau ai rupere termica ? ma refer la terasa in L

Daca terasa aia nu e izolata sau independenta de fundatie este un mare radiator , asta nu este un lucru usor de observat , presupun ca nu ai un consum enorm pentru ca restul casei este izolat peste ce se face in mod normal . In plus colturile pierd mai multa caldura decat restul peretilor, casa ta acum are 8 colturi in loc de 4

Edited by superbec, 20 March 2024 - 12:45.


#111
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.08.2023
Punti termice apar doar daca extinzi placa casei si pui eventual si stalpi de beton peste zona aia de retragere a casei. Multi asa fac, pentru ca acolo au o intrare, o terasa, o ceva, si extind planseul peste, apoi pun si 1-2 stalpi de beton in capat. Si la placa de jos se intampla, dar aia macar sta pe pamant, hai, mearga-treaca, dar planseul si stalpii devin adevarate radiatoare de caldura. Ma refer la cei care au asa ceva, posibil sa nu fie cazul tau. Jos si eu am terase in prelungirea casei, dar sus am evitat, m-am oprit cu betonul la perimetrul spatiului interior.

Am simulat eu cum e cu ferestrele. Niste tripane bune scapa caldura jumatate fata de un zid de caramida neizolat si la fel ca un zid de caramida izolat cu 2-3cm. Sa zicem ca nu e tragedie. Oamenii gandesc intuitiv, vad fereastra subtire si transparenta si au senzatia ca scapa caldura mai multa ca un zid gol.
Chiar si asa, adevarul e pe la mijloc, nici ferestrele enorme nu stiu ce utilitate au. Doar daca esti disperat dupa lumina, insa am vazut mai multi care stau cu draperii si rulouri trase decat care plang dupa lumina. Nu mai zic de aia care ajung sa tina rulourile trase permanent pe anumite ferestre sau chiar sa isi zideasca din ferestre. Eu cred ca undeva intre 10% si 20% geam pur (fara rame) din suprafata camerei este ideal (in functie de destinatia camerei, orientarea cardinala, obstacole exterioare)

#112
aboicu123

aboicu123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 06.05.2020
Nu am termoscanare facuta. Terasa si zona din exteriorul usii de la intrare (terasa mica) sunt decuplate, izolate de placa casei. In plus, sapa care are inglobate cablurile incalzitoare nu are contact direct cu peretii. Este pusa o "plinta" perimetrala la interior de 5 cm de extrudat. Practic sapa sta asezata pe 10 cm de extrudat si este marginita de 5 cm de extrudat, a.i. nu intra in cotact decat cu polistirenul extrudat, limitand astfel pierderile de caldura.

Attached Files

  • Attached File  3.jpeg   193.11K   24 downloads

Edited by aboicu123, 20 March 2024 - 12:52.


#113
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 04.03.2006

View Postaboicu123, on 20 martie 2024 - 12:46, said:

Nu am termoscanare facuta. Terasa si zona din exteriorul usii de la intrare (terasa mica) sunt decuplate, izolate de placa casei. In plus, sapa care are inglobate cablurile incalzitoare nu are contact direct cu peretii. Este pusa o "plinta" perimetrala la interior de 5 cm de extrudat. Practic sapa sta asezata pe 10 cm de extrudat si este marginita de 5 cm de extrudat, a.i. nu intra in cotact decat cu polistirenul extrudat, limitand astfel pierderile de caldura.
Am inteles , e peste 99% din cladirile existente in cazul asta , felicitari !!! grosimile sunt pe la 50% din ce trebuia dar oricum este excelent .

#114
aboicu123

aboicu123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 06.05.2020
Cei 10 cm de extrudat de sub sapa, da, ar fi trebuit sa fie minim 15, dar nu am descoperit Ubakus-ul la timp.
Cei 5 cm perimetrali nu avea rost sa-i ingros, ei se adauga la cei 25 cm ai peretelui. E suficient.

#115
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.08.2023
E bine ca ai reusit sa-i convingi sa decupleze terasele. Eu nu am reusit, a inceput sa se vaite ca nu merge, ca se lasa terasa, ca se haiseste, ca unde am mai vazut, ca sa nu ma mai uit la toate nebuniile pe internet. Le-am facut cu o treapta mai jos decat elevatia casei, sa mai reduc din daune, nu m-am inteles altfel cu constructorul.

Si la mine inca e prea ok, ca am in jur gauri energetice intergalactice, cu facturi duble sau chiar aproape triple decat ar fi fost daca se luau masuri macar normale, nu exagerate, referitoare la constructie si izolatie.

Acum, ce sa zic, sunt si boieri pentru care ori 1000 lei, ori 2000 lei factura, e totuna la ei.

Edited by RaimondMacelaru, 20 March 2024 - 13:14.


#116
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 17.10.2003
Nu e neapărat vorba doar de boierie (ar fi simplu dacă ar fi doar asta) dar dacă acolo unde îți vine terasa în prelungirea plăcii ai și vreo mobila la 1cm de perete face o frumusețe de igrasie.
De asemenea, am coleg care se plânge ca în fata ușii de la intrare (la interior, pe hol) cât și deasupra, pe holul de la etaj unde iese pe balcon ii îngheață gresia pe distanta de vreun metru când e foarte frig afară.
A fost bine ca s-a plâns la timp cât sa apuc sa pun pe terasă la mine 5 cm de extrudat înainte sa vina cu șapa la nivelul ușii de la intrare. Nu e mare lucru dar mai bine decât deloc (nu-mi trecuse o secunda prin cap inainte).

Edited by akeem, 20 March 2024 - 15:21.


#117
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.08.2023
Ma refeream boierie la aia care fac casa fata sa tina cont de nimic, multi din ai au venituri la care le e indiferent cat le vine factura.

E util sa pui 5cm xps pe margine? Eu am lasat spatiu de 8cm sub sapa, in loc de 2-3cm recomandat de constructor. Pe margine credeam ca se pune doar banda perimetrala.

Cum ai procedat? Eu vreau sa pun gresie. Se va opri sapa, vine XPS, iar la capat va sta gresia partial pe XPS in loc de sapa? Nu se intampla nimic? Eu auzisem altfel, ca langa pereti trebuie sa aiba puterea mai mare incalzirea.

#118
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 17.10.2003
Am înțeles treaba cu boieria, eu voiam doar sa spun ca indiferent cât i-ar durea în c*r de factura ca au bani sa plătească mai apar și alte neplăceri. Nici lui Musk nu cred ca i-ar conveni sa doarmă cu mucegaiul la capu patului.
Nu știu ce sa-ti zic de șapă ca eu n-am IPAT. N-am niciun fel de încălzire, doar țevaraia trasa prin podea și pereți dar dacă nu sunt gaze n-am mai montat calorifere.
Dar a explicat @aboicu123 mai sus foarte frumos care e treaba cu xps perimetral (dacă asta intrebai).


#119
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.08.2023
A, da. Exista si alte riscuri. Am vazut si ei oameni care s-au trezit cu tot continutul sifonierului baltind.

Poate ma lamureste aboicu cu cei 5 cm XPS perimetrali, ca trebuie sa pun ipatul si sapa luna asta sau viitoare. Bine, nu stiu daca el are ipat si/sau gresie, cum pun eu.

Edited by RaimondMacelaru, 20 March 2024 - 17:51.


#120
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 04.03.2006

View PostRaimondMacelaru, on 20 martie 2024 - 17:49, said:

A, da. Exista si alte riscuri. Am vazut si ei oameni care s-au trezit cu tot continutul sifonierului baltind.

Poate ma lamureste aboicu cu cei 5 cm XPS perimetrali, ca trebuie sa pun ipatul si sapa luna asta sau viitoare. Bine, nu stiu daca el are ipat si/sau gresie, cum pun eu.
offf...
pui xps-ul in loc de banda aia lipita de perete , 5 cm sunt... suficienti sa zicem , daca pui xps-ul bine cu laser ii dai si nivelul , cand iti vin baietii cu sapa o sa-ti multumeasca , daca n-ai dorel cu laser pui xps-ul mai inalt apoi il tai cand e sapa gata , peste xps poti pune linistit gresie sau parchet laminat , doar direct mocheta peste el nu se pune in rest cam orice finish iti doresti.

#121
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.08.2023
Si nu mai e nevoie de banda aia de ditalatie daca pun XPS?

Nu vor fi probleme cu gresia care la margine va sta pe acel XPS in loc de sapa? Nu se intampla nimic?

#122
aboicu123

aboicu123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 06.05.2020
Sa le luam pe rand
1. Am pus  cm perimetral Ca sa fiu sigur ca imbraca sapa, am pus 10 cm inaltime. Dupa ce au pus sapa, am taiat cu cutter-ul la nivelul sapei. Sapa mea are cam 5-8 cm grosime cu mici abateri. Pe urma am pus gresia, inclusiv peste cei 5 cm de polistiren. Sigur ca niste caldura radiaza prin gresie+adeziv, dar cei 5 cm pusi perimetral minimizeaza aceaste pierderi. Sa nu uitam ca cei 5 cm se adauga la cei 25 pe care ii am la pereti.
2. Cei 8 cm sub incalzire sunt cam putin. Pune niste panouri PIR in loc de extrudat, e cam cu 40-50% mai bun izolator decat extrudatul pt a compensa ca ai doar 8 cm sub sapa. Sau alt material, 8 cm XPS nu sunt suficienti. Verifica in UBAKUS si vei vedea singur. Constructorul nu stie sa calculeze necesarul energetic, el stie sa construiasca. Eu regret ca am pus doar 10 cm de XPS.
3. A accepta sa pui mai multa incalzire in zona peretilor este o confirmare a faptului ca accepti ca cele mai mari pierderi de caldura le ai prin pereti, CEEA CE NU ESTE NORMAL. Intr-o casa cele mai mari pierderi trebuie sa fie prin sticla ferestrelor, nu prin pereti / tavan
4. Am incalzire cu cablu electric in pardoseala peste care am gresie. Despre solutia aleasa de mine si detalii privind viata cu asa ceva gasesti detalii aici: https://forum.softpe.../page__st__2412 Tot aici am pus si poze cu punerea in opera, dar si consumul meu.
In cele din urma, nu conteaza ca este IPAT sau IPEL (cum am eu) dpdv al minimizarii pierderilor, Ubakus este foarte util in a stabili grosimea izolatiei.

Edited by aboicu123, 20 March 2024 - 19:52.


#123
aboicu123

aboicu123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 06.05.2020
Nu stiu ce e aia "banda de dilatatie". Eventual sfatuieste-te cu furnzorul / instalatorul IPAT daca deranjeaza ca, pe langa banda de dilatatie, sa pui si 5 cm de XPS. Asa va fi onest, caci va fi sigur ca vei cumpara si banda de dilatatie. Care este conductivitatea termica a acestei benzi? Ce grosime are? E la fel ca XPS dpdv al izolarii termice?
Banuiesc ca vei avea o gresie de macar 30x30 cm. Nu vad ce problema ar fi sa pui gresia pe cei 5 cm de polistiren XPS. Intre polistiren si gresie este si adezivul, nu are cum sa apara probleme. La mine nu am nicio problema, am gresie 60x30 cm

Edited by aboicu123, 20 March 2024 - 20:07.


#124
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.08.2023
Ma refeream la banda aia care se pune perimetral ca sa se poata dilata sapa. Nu stiu daca XPS tine loc de asa ceva, dar le pot pune pe ambele, pana la urma.

#125
aboicu123

aboicu123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 06.05.2020
La IPAT se dilata sapa diferit fata de IPEL? Nu stiu ce temperaturi sunt la IPAT vs IPEL. Eu am avut in sapa niste fulgi de armare si un aditiv pt elasticitate. Nu stiu detalii, firma care a pus sapa s-a ocupat, eu am achitat. Dar nu am avut crapaturi. Am uscat cateva saptamani cu dezumidificator 14-16 ore/zi (era iarna) apoi am dat drumul treptat la incalzire cate 1-2 zile pt fiecare prag de temperatura. Uscare treptata si incalzire treptata. Fara probleme.
LE: XPS a fost montat de mine si de sotia mea, in 2 straturi de 5 cm fiecare, incrucisat, lipite pe placa si intre ele cu spuma de lipit polistiren. A fost ceva chin sa nu scape rosturi care ar fi putut deveni punti termice, pe unde au ramas spatii mici le-am umplut cu o spuma Soudal cu celula inchisa.

Edited by aboicu123, 20 March 2024 - 20:42.


#126
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.08.2023
Am inteles. Merci de informatii. Cred ca o sa pun si eu. Daca nu 5 cm, macar 3cm. Cand e pus perimetral, XPS va avea fibrele invers, cu rezistenta laterala, de sus in jos are rezistenta la compresiune incomparabil mai mica. Dar pe 3cm nu conteaza, ca nu poti aplica presiune destula pe gresie pe portiune asa ingusta.

Faza cu incalzitul mai puternic la margini are o logica. Da, scapa mai usor caldura pe acolo, dar tocmai de asta se pune si teava mai deasa langa pereti, ca sa compenseze caldura pierdura mai rapid la marginea casei. E si chestie de confort, sa fie sapa la margine la fel de calda ca in mijlocul camerei.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate