Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Acces la contul asociatiei de proprietari

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 15.04.2019
Cum saptamana viitoare se tine prima adunare a asociatiei de proprietari pe '24 - si trebuie sa decid daca ma duc, asumandu-mi riscul sa fiu ales in comitetul executiv :) - am aruncat un ochi pe Legea 196/2018. La art. 67 scrie ca "Administratorul este obligat să folosească pentru plățile curente și pentru încasări contul curent al asociației prevăzut la art. 20 alin. (1), la care au acces pentru informare, în condițiile art. 2.184-2.190 din Legea nr. 287/2009, republicată, cu modificările ulterioare, toți proprietarii."
Cei care sunteti membri ai vreunei astfel de asociatii, aveti acces pentru informare la contul respectiv? Cum/la ce banca se poate deschide un cont la care sa aiba acest drept zeci de proprietari? Cred ca-mi scapa ceva.

#2
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Nu stiu sa existe cont (client) bancar doar cu drept de vizualizare cont.
OK, ca toti proprietarii pot solicita un extras de cont sau acces la acele informatii, asta e alta treaba dar acces direct la cont fara drept de transfer, nu stiu sa existe.
Noi (blocul in care stau)/eu/cunoscutii n-am avut niciodata asa ceva.

#3
CONSTANT1708

CONSTANT1708

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 21.04.2007

Vizualizare mesajsorin147, pe 07 martie 2024 - 21:16, a scris:

Nu stiu sa existe cont (client) bancar doar cu drept de vizualizare cont.
OK, ca toti proprietarii pot solicita un extras de cont sau acces la acele informatii, asta e alta treaba dar acces direct la cont fara drept de transfer, nu stiu sa existe.
Noi (blocul in care stau)/eu/cunoscutii n-am avut niciodata asa ceva.
Si ne mai mirăm ca un mescher fura bani ( dacă vrea) pentru ca '' credulii nu il întreabă nimic.

#4
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
Adica poti solicita asociatiei sa iti puna la dispozitie un extras de cont.
Prevederea e pusa pentru a-i descuraja pe presedintii de asociatie care spuneau ca acest cont e un secret inaccesibil muritorilor de rand, fiind pazit de KGB, SRI si CIA, concomitent si deodata.

Edited by strongsss, 07 March 2024 - 21:38.


#5
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021

View Post__Dan__, on 07 martie 2024 - 21:06, said:

Cei care sunteti membri ai vreunei astfel de asociatii, aveti acces pentru informare la contul respectiv?
Ceri asministratorului să-ți arate un extras de cont.

#6
gogu1905

gogu1905

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 03.05.2019

View PostCONSTANT1708, on 07 martie 2024 - 21:30, said:

Si ne mai mirăm ca un mescher fura bani ( dacă vrea) pentru ca '' credulii nu il întreabă nimic.

Stai putin. Aia e o asociatie. De proprietari, dar asociatie. Asociatia are membri. Membrii aia aleg un sef care are drept de semnatura in numele asociatiei. Unde este smecheria, ca imi scapa? Povestea cu credulii e alta: la un bloc cu 70 apartamente, intalnirile asociatiei se fac cu opt participanti la reluare, pentru ca "credulii" nu se baga...

#7
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Actele alea sunt verificate de contabil care, la cateva luni, trebuie sa faca o hartie/declaratie catre ceva institutie a statului cu starea activelor-pasivelor, deci ar trebui sa fie vizibila si vreo neconcordanta intre ele.
Peste contabil, mai exista si un cenzor sau o comisie de cenzori care se uita peste acte si cifrele de acolo.
Optional, orice proprietar din bloc poate solicita aceste acte pentru a se uita pe ele.
Daca nu aveti incredere in persoanele alese sa faca aceste lucruri, este foarte usor sa convoci o noua sedinta si sa-i schimbi pe toti.

#8
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 15.04.2019

View Postsorin147, on 08 martie 2024 - 05:10, said:

Peste contabil, mai exista si un cenzor sau o comisie de cenzori care se uita peste acte si cifrele de acolo.
Daca nu aveti incredere in persoanele alese sa faca aceste lucruri, este foarte usor sa convoci o noua sedinta si sa-i schimbi pe toti.
Contabil=Administrator (pe firma/PFA); la sedinte se prezinta maxim 12 proprietari din 60, majoritatea batrani (sau cu probleme la mansardă). Oamenii s-au izolat, nu-mi cunosc vecinii... Actuala presedinta e cinstita, insa mi-e mila de ea; greu sa faci treaba cu (majoritatea) proprietarilor avand venituri reduse. Iar daca unul dintre ei e nemultumit/capos, te poate da in judecata.
Apartamentul de sub mine (inchiriat) are datorii la intretinere (cu penalitati) de vreo 8.000 lei, de cel putin un an. Proprietarul pretinde ca paguba ar fi fost produsa de un chirias anterior; evident ca nu ne intereseaza, tot el e vinovat. Insa nu-i cunoastem adresa de resedinta (pentru citatii si alte proceduri judiciare); in CI figureaza cu cea a apartamentului inchiriat, acolo unde evident nu-i de gasit/citat. Complicat.

Edited by __Dan__, 08 March 2024 - 08:26.


#9
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

View Post__Dan__, on 08 martie 2024 - 08:19, said:

Apartamentul de sub mine (inchiriat) are datorii la intretinere (cu penalitati) de vreo 8.000 lei, de cel putin un an. Proprietarul pretinde ca paguba ar fi fost produsa de un chirias anterior; evident ca nu ne intereseaza, tot el e vinovat. Insa nu-i cunoastem adresa de resedinta (pentru citatii si alte proceduri judiciare); in CI figureaza cu cea a apartamentului inchiriat, acolo unde evident nu-i de gasit/citat. Complicat.
Voi il citati la adresa din CI, nu conteaza daca el trece pe acolo sau nu.
Suma e foarte mare, ceea ce inseamna ca nu a platit o perioada lunga.  Ar trebui sa va miscati repede, pentru ca dupa trei ani, datoriile astea se prescriu.

Edited by strongsss, 08 March 2024 - 09:14.


#10
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Nu te baga in comitet Dane, ca o sa plangi in pumni, asculta-ma ce zic ca am par carunt!

#11
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View Post__Dan__, on 07 martie 2024 - 21:06, said:

Cei care sunteti membri ai vreunei astfel de asociatii, aveti acces pentru informare la contul respectiv? Cum/la ce banca se poate deschide un cont la care sa aiba acest drept zeci de proprietari? Cred ca-mi scapa ceva.
Noi avem cont pe e-bloc si acolo e o rubrica Avizier unde apare o lista cu facturile, cheltuielile si distribuirea lor.

La un astfel de cont cred e vorba sa aveti acces.

#12
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005

View Post__Dan__, on 08 martie 2024 - 08:19, said:

... Actuala presedinta e cinstita, insa mi-e mila de ea; greu sa faci treaba cu (majoritatea) proprietarilor avand venituri reduse. Iar daca unul dintre ei e nemultumit/capos, te poate da in judecata.
...

Presedintele de asociatie  este si seful comitetului executiv , de fapt pentru decizii interne , comitetul este cel care propune  masuri . Administratorul le pune in practica.
La cont nu au acces decat presedintele si administratorul . Restul pot solicita doar extrase de cont daca ii intereseaza ceva .
Cu datul in judecata , eu zic sa stea linistita ca nu e chiar asa simplu . Daca tot ce face este legal nu are de ce sa-si faca probleme .Mai ales ca daca e sa dai in judecata in primul rand ai nevoie de bani .
Conteaza mult ce oameni sunt in comitet . Aia 4 .

#13
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,397
  • Înscris: 06.02.2008

 gogu1905, on 07 martie 2024 - 21:40, said:



Stai putin. Aia e o asociatie. De proprietari, dar asociatie. Asociatia are membri. Membrii aia aleg un sef care are drept de semnatura in numele asociatiei. Unde este smecheria, ca imi scapa? Povestea cu credulii e alta: la un bloc cu 70 apartamente, intalnirile asociatiei se fac cu opt participanti la reluare, pentru ca "credulii" nu se baga...

Eu stau într-un cartier nou și confirm asta. Se fac întâlnirile alea, din vreo 500 de proprietari se adună 10. Se stabilesc niște lucruri, apoi sunt nemulțumiți pe grupul de Facebook unde toți sunt foarte vocali. Nu cred că există nație mai delăsătoare.

 TheWarrior, on 08 martie 2024 - 09:32, said:


Noi avem cont pe e-bloc si acolo e o rubrica Avizier unde apare o lista cu facturile, cheltuielile si distribuirea lor.

La un astfel de cont cred e vorba sa aveti acces.

Confirm și asta. Foarte bună aplicația, transparență maximă. Văd facturi, plăți, plătesc online etc. La unul din apartamente am așa fiind pe o asociație, la celălalt am clasic fiind altă asiciație, în același cartier, administrator tip comunist, cu fișă completată de mână, ca pe vremuri.

Edited by caiuscorneliu, 08 March 2024 - 10:43.


#14
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007
La noi nu prea sunt discutii, se anunta adunarea generala, trece presedintele pe la fiecare, semneaza, nu se face cvorumul (50%+1) se reia si cati vin aia e.
Nu vrei sa vi, nu vi. Poti sa imputernicesti pe cineva sa te reprezinte.
Se face proces verbal la sedinta. Nu te conformezi hotararilor, treaba ta. E firma care administreaza, totul e conform legii.

#15
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 22.08.2012
Acces pentru informare inseamna ca adminul iti va arata un extras de cont (adica e chiar obligat, nu daca vrea el), nimic altceva.

Edited by Olteanul_sfios, 08 March 2024 - 13:29.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate