Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Reîncepator în acvaristică după mulții anii,

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Umbritu09

Umbritu09

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 09.02.2021
vă salut după mulți ani mâncarea am uitat multe din acvaristică mă reapuc cu următorul acvariu care este ciclat și este la început. dacă puteți să mă ajutați cu niște sfaturi și niște sugestii ar fi super vă mulțumesc.

Salutare, am făcut și eu un acvariu cu pești de vreo săptămână. Am acești pești gupii vreo 6, mopii 1 și barbus/capoeta/tetra (așa scrie le bon cred că am barbus) 2 îs ca tigri și 2 is albastru verzui. Și un sugător dinăsta gyrinocheilus aymoni

Plantele îs artificiale dar vreau să adaug și ceva plante naturale ușor de crescut într-un substrat de sine stătător care poate fi folosit și pentru filtrare biologică.

Ce plante a-și putea folosi fără fertilizant și co2 etc. Adică lumină și apă.

Problema e că nu prea știu ce substrat să folosesc unul gen rocă vulcanică dar să arate și bine să nu trebuiască schimbat la 2 3 ani să poată face filtrare biologică și bineînțeles să cresc plante în el.

Și ce pești să mai adaug să fie micuți adică să nu crească mai mari de 10 cm preferabil 7 cm ...  ?

Ideea e să nu fie mare bataie de cap cu el că nu am timp.

Acvariul are vreo 300l aproximativ, am  un filtru extern (care acum e intern) 😂 tetra ex 800 plus.

Știu că scoicile alea nu îs cele mai indicate dar având în vedere nr lor mic și volumul de apă sper să nu crească prea tare calcarul.

În linkul de mai jos am aceași postare doar cu poze cu acvariul.

https://www.facebook...TDg1jK3qFu8M2p/




#2
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,616
  • Înscris: 16.03.2004
E grup privat, nu putem intra...:ermm:...

#3
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007
sub nici o forma nu baga scoici in acvariu... duritatea apei in acvariu trebuie sa fie cat mai mica posibil.

Gasesti forumuri specializate pe acvaristica... softpedia nu e dezvoltat pe partea de acvaristica

Si eu vreau sa ma reapuc dar cand am pust toate costurile pe hartie m-am lasat balta...
Eu vreau acvariu de 120L stil iwagumi.

#4
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,616
  • Înscris: 16.03.2004
Recomand pentru început, acvariu mic: 54 litri.

#5
Umbritu09

Umbritu09

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 09.02.2021

 dark, on 06 martie 2024 - 13:26, said:

E grup privat, nu putem intra...:ermm:...

https://www.facebook...dgfGyueE91crtX/

https://www.facebook...dgfGyueE91crtX/ alt link pe care cred că se poate intra fără înregistrare

#6
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007
OK, dupa ce am vazut acvariu am inteles de ce nu ai postat pe forumurile de specialitate...
Un acvariu trebuie sa arate ca un mediu natural, nu flori/frunze albastre ca in Avatar. Sub nici o forma scoici (atat timp cat nu ai ciclide, acolo poti pune ca nu te afecteaza duritatea apei, dar nici acolo nu sunt recomandate pentru ca in apele naturale unde cresc ciclide nu sunt scoici).
Bun, vrei plante si nu vrei sa investesti intr-un sistem CO2, ok, dar va trebui sa investesti in lumina... Si grija mare sunt neoane/LED-uri speciale pentru acvaristica nu poti pune orice...

#7
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Umbritu,uite pont. Acvariu generos(1mt*0,4*50) full de plante si pestisori colorati. Sumedenie. Peste 100.Cel mai mare are 4 cm si linge geamurile. Melcisori de phi 0.5 cm. buruieni naturale. Platesti transportul?  3000 km.    Eu nu il vreau ca stiu la ce ma inham.spalat de geamuri/filtre/apa.  Si tipul la care stau in chirie(el sta in alta parte) pariez ca plateste mai mult la energie si apa decat oricine sta in ap de 2 camere in Ro. Da-i fain,pe bune.  Uite,chiar ii zic sotiei sa faca ceva foto la acvariu. La 17 vine si le urc pe treaba.

A,tipul are acvariu marin,alta liga.

#8
ciumiki

ciumiki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 02.09.2010
Așa arata al meu cu cateva luni în urmă, acum e diferit. Dar pot să-ți spun că e foarte greu greu sa crești plante fără fertilizanți și CO2. Lumina,fertilizanții și CO2 vor trebui sa coexiste într-un anumit echilibru. Altfel vei avea parte doar de alge.

Attached Files


Edited by ciumiki, 06 March 2024 - 15:34.


#9
Umbritu09

Umbritu09

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 09.02.2021

 ciumiki, on 06 martie 2024 - 15:30, said:

Așa arată al meu. Dar pot să-ți spun că e foarte greu greu sa crești plante fără fertilizanți și CO2. Lumina,fertilizanții și CO2 vor trebui sa coexiste într-un anumit echilibru. Altfel vei avea parte doar de alge.
Frumos, eu vreau puține plante și ceva rezistente, nu prea am timp să mă ocup de ele

#10
ciumiki

ciumiki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 02.09.2010
Dacă nu ai timp, nu te apuci. Vei avea parte doar de dezamăgiri.
Crezi că 3,4 ore pe săptămână ar fi prea mult?
Plantele alea rezistente au nevoie de carbon (pe lângă lumina azot,potasiu,fier și altele). De unde le vor lua?
Poți încerca cu Moss, anubias,hornwort, java fern. Sunt mai puțin lumină mai puțină, 6-7 ore pe zi, schimburi săptămânale de apă, coca 25%.

Edited by ciumiki, 06 March 2024 - 15:44.


#11
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007

Vizualizare mesajciumiki, pe 06 martie 2024 - 15:30, a scris:

Așa arata al meu cu cateva luni în urmă, acum e diferit. Dar pot să-ți spun că e foarte greu greu sa crești plante fără fertilizanți și CO2. Lumina,fertilizanții și CO2 vor trebui sa coexiste într-un anumit echilibru. Altfel vei avea parte doar de alge.

Superb! Posted image

Din pacate in ultimii ani a decazut foarte tare acvaristica in Romania... Daca vrei echipamente nu prea gasesti in Romania. Daca vrei plante serioase la fel nu gasesti in Romania, trebuie sa le comanzi din Ungaria.

Si pe mine ma bate gandul sa ma reapuc, dar cand ma gandesc ca majoritatea chestiilor nu le gasesc pe la noi si trebuie sa le comand si sa astept parca nu imi mai vine... si mai sunt si costurile si sa fim seriosi acvaristica nu e un hobby ieftin.

#12
ciumiki

ciumiki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 02.09.2010
Găsești aproape orice la momentul de față și în România. Sunt forumuri dedicate. Într-adevăr, nu e un hobby ieftin. Ca idee, singura chestie cumpărată din afară a fost butelia care produce CO2 cu bicarbonat de sodiu și sare de lămâie.

Attached Files


Edited by ciumiki, 06 March 2024 - 15:53.


#13
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 10.05.2013
Rog inițiatorul sau un moderator să editeze titlul, o tură mai trece, a doua-mi zgârie retina. Mulțumesc!

#14
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,115
  • Înscris: 30.04.2007
analiza pe text Posted Image

următorul acvariu care este ciclat și este la început ... am făcut și eu un acvariu cu pești de vreo săptămână.
cind a apucat sa se cicleze?

Și un sugător dinăsta gyrinocheilus aymoni
sa-i "multumesti" vinzatorului pentru sfatul bun Posted Image

Plantele îs artificiale
sunt obiecte din plastic cu forma similara plantelor Posted Image plantele sunt doar plante!


View Postciumiki, on 06 martie 2024 - 15:50, said:

care produce CO2 cu bicarbonat de sodiu și sare de lămâie.

cu zahar si drojdie de bere nu se mai foloseste?

Edited by r_murphy, 06 March 2024 - 16:29.


#15
ciumiki

ciumiki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 02.09.2010
Cu zahar și drojdie nu poți controla reacția. Cu acesta, prin intermediul regulatorului am constant cca 4 bps. Lucrează la presiuni mai mari față de pet-ul cu drojdie. Am folosit la început. Aș trece oricând la butelie presurizată de CO2 dar mă cam tem sa fac 200 km dus-intors până la prima statie de încărcare cu butelia in mașină.

Edited by ciumiki, 06 March 2024 - 16:40.


#16
cfrtriaj

cfrtriaj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 03.02.2009
Ăsta este borcanul meu.
Eu mă documentez de aici unde am și cont :
http://www.acvariu.r...orums/list.page
https://forum.acvari...p?156-Bucuresti
https://www.acvariidevis.ro/forum/
Ape limpezi și pești sănătoși.

Attached Files



#17
Umbritu09

Umbritu09

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 09.02.2021

 r_murphy, on 06 martie 2024 - 16:25, said:

analiza pe text Posted Image

următorul acvariu care este ciclat și este la început ... am făcut și eu un acvariu cu pești de vreo săptămână.
cind a apucat sa se cicleze?

Și un sugător dinăsta gyrinocheilus aymoni
sa-i "multumesti" vinzatorului pentru sfatul bun Posted Image

Plantele îs artificiale
sunt obiecte din plastic cu forma similara plantelor Posted Image plantele sunt doar plante!




cu zahar si drojdie de bere nu se mai foloseste?

Am avut o țestoasă vrei 4 ani de aceea e ciclat filtrul. "Și un sugător dinăsta gyrinocheilus aymoni" Eu l-am cerut, nu mi la recomandat vânzătorul, știam că am nevoie măcar de un sanitar.

 r_murphy, on 06 martie 2024 - 16:25, said:

analiza pe text Posted Image

următorul acvariu care este ciclat și este la început ... am făcut și eu un acvariu cu pești de vreo săptămână.
cind a apucat sa se cicleze?

Și un sugător dinăsta gyrinocheilus aymoni
sa-i "multumesti" vinzatorului pentru sfatul bun Posted Image

Plantele îs artificiale
sunt obiecte din plastic cu forma similara plantelor Posted Image plantele sunt doar plante!




cu zahar si drojdie de bere nu se mai foloseste?

Am avut o țestoasă vrei 4 ani de aceea e ciclat filtrul. "Și un sugător dinăsta gyrinocheilus aymoni" Eu l-am cerut, nu mi la recomandat vânzătorul, știam că am nevoie măcar de un sanitar.

 cfrtriaj, on 07 martie 2024 - 00:22, said:

Ăsta este borcanul meu.
Eu mă documentez de aici unde am și cont :
http://www.acvariu.r...orums/list.page
https://forum.acvari...p?156-Bucuresti
https://www.acvariidevis.ro/forum/
Ape limpezi și pești sănătoși.

Mulțumesc

Vă mulțumesc tuturor și-au rupt din timp si au încercat să ma ajute.

#18
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,115
  • Înscris: 30.04.2007

View PostUmbritu09, on 08 martie 2024 - 00:49, said:

Am avut o țestoasă vrei 4 ani de aceea e ciclat filtrul. "
  știam că am nevoie măcar de un sanitar

de ciclat se cicleaza acvriul si sa bagi pesti dupa testoasa ... parca nu prea suna bine ;)
aymonieri NU este "sanitar" ;) da, stiu, sunt o gramada de specii impropriu considerati sanitari, doar ca unicul si singurul ramane totusi corydoras. aymonieri este considerat ca "ricaie geam" ;) dar asta doar cind este mic, cind creste devine suge solzi de pe alti pesti. ca de obicei, scriu din experientza nu din ce mi-au zis altii.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate