Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?
 

Vi se pare ca ceilalți sunt înceți?

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#1
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 22.10.2006
Sunt un moș, dar cândva am fost si eu tânăr.
Nu am fost niciodată un geniu si nu am avut vreodată iluzia ca aș da peste cap un test de IQ, dimpotriva.

Totusi, tot timpul am avut impresia ca majoritatea celor din jurul meu sunt înceți, si nu mă refer la ceva anume, pur si simplu mi se pare ca majoritatea oamenilor se mișcă in reluare, de parca se afla in melasa.
Am fost foarte uimit si enervat când am văzut ca unii sunt mai buni ca mine acolo unde conta pentru mine.

Acțiunile majorității oamenilor sunt reactive, nicidecum anticipative, iar rezultatele sunt cel mai des mediocre si delăsătoare = atâta s-a putut.

Desigur, mi-am încasat-o devreme in tinerete pe tema asta, de aceea am învățat cu greu sa am răbdare si sa "nu mai fac pe deșteptul".
In general, m-am canalizat pe ce îmi plăcea in mod deosebit, dar tot timpul mi-a plăcut sa înțeleg mecanismele si sa învăț lucruri noi.

Tot timpul am mimat socializarea, niciodată nu m-am simțit foarte in largul meu printre semeni.

Azi, in traficul înnebunitor din București, tocmai înjurăm pentru a 100-a oara:

- Hai frate, bagă a-intaia, calcă accelerația, fă-o sa scoată fum!
Da-o dracu, ca unii deja sunt bătrâni...

Deodata, am auzit-o pe nepoata mea, in varsta de 15 ani zicând:

- Bunicule, m-am gândit la ce mi-ai zis. Incep sa îți dau dreptate.
Majoritatea oamenilor sunt prosti, doar animale vorbitoare.

- Ha? Dezvolta, te rog.

- Incep sa mă satur de prosti, nu mai am răbdare cu mulți dintre colegii mei, care sunt in-cre-di-bil de prosti!
Parca au creierul blocat, le explici, le desenezi, încerci, dar frate... nu se prinde nimic de ei! Nu ii interesează nii-mic!
Sunt tâmpiți si eu nu mai pot cu ei!
Mai ales băieții, dar nici cu fetele nu e mult mai bine.

La debate obosesc pana primesc răspunsuri, iar in același timp eu mă mai gândesc la alte chestii pe care le am de făcut, strategii, chestii, puncte de vedere.
Eu nu reusesc sa adorm la câte chestii îmi trec prin cap in fiecare seara.
Profii sunt supărați ca nu par concentrată, ca visez cu ochii deschiși, doar ca eu sunt teribil de plictisita de cât de greu se mișcă, explicând de 1000 de ori acelasi lucru, ca sa înțeleagă prostii. Si aia tot nu înțeleg, frateeee! Sunt tâmpiți!

- Cred ca trebui sa avem o discuție despre cum sa mimezi interesul si mai ales sa nu jignești prostii, pentru ca destul de des vei descoperi ca îți sunt superiori ierarhic.

- Da, si mama mi-a zis ca trebuie sa lucram la diplomație, dar e obositor ;)

Tu mi-ai zis ca tot timpul te gândești la mai multe chestii deodata.
Am vorbit cu mama despre asta si mi-a zi ca si la ea in cap e la fel.
Am vorbit si cu colegele mele, iar ele mi-au zis ca sunt nebună.
Din ce îmi dau seama, tu, eu si mama, suntem nebunii in familiei.
Avem cumva boli psihice in familie?

- Daca avem, nu au fost încă documentate. La noi in familie ciroza își face efectele înaintea bolilor mentale.

#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 02.08.2021
In general mi se par înceți oamenii trecuți de o anumită vârstă.
La fel și cei fără ocupație, ți se pare că se mișcă în reluare, si pe trotuar și atunci când conduc. Pentru că nu au griji, nu trebuie să ajungă nicăieri la timp.

A. Și mai e o tipologie de oameni înceți. Ardelenii. Zici că nu-i adevărat.


Și ar mai fi unii, care deși spun lucruri corecte, vorbesc mai rar. În special le YT la unele clipuri mai dau pe 1,5 x că n-am tot timpul din lume să-i urmaresc.


Însă cel mai disperat sunt când nu am semnal bun la telefon și se încarcă foarte greu paginile web, sau când mi se blochează calculatorul.
De la oameni nu am pretenția să fie rapizi, dar de la tehnologie e musai.

#3
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 09.01.2007
O buna parte din problema e observational bias. Aia prosti ies repede in evidenta. Dar asta nu inseamna ca toti sunt prosti.
Acu' nu stiu cat de destept esti tu, banuiesc ca daca esti foarte destept e normal sa te enerveze toata lumea.

DAR

Ce-am observat eu acum ceva vreme e ca sunt anxios. Si eu sunt grabit, si nu la volan, acolo ma 'oblig' sa am rabdare, sa nu fac prostii, etc. Dar si cand merg pe strada merg in pas grabit, cand ma plimb printre statiile de metrou, cand urc pe scarile rulante si sunt 10 oameni care stationeaza pe stanga si urc pana langa ei sa-i dau la o parte, etc. Incerc tot timpul sa 'nu incurc' pentru ca simt ca multi ma incurca pe mine si nu vreau sa fiu ca ei, dar asta nu e normal, ci e stare de anxietate. Ar trebui sa nu-mi pese daca incurc pe altii, si atunci m-ar deranja mai putin cand altii ma incurca pe mine.

Recomand un pic de introspectie, cand incepi sa te enervezi pe altii ca-s inceti, incearca sa rationalizezi, sa vezi ce pierzi, de fapt, daca stai dupa ei. Pe mine a inceput sa ma calmeze asta. Sunt mai calm la volan, transpir mai putin cand am de mers mult pe jos, etc. etc. :)

#4
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,145
  • Înscris: 26.01.2010

View PostAhasverus, on 06 martie 2024 - 00:40, said:

- Cred ca trebui sa avem o discuție despre cum sa mimezi interesul si mai ales sa nu jignești prostii, pentru ca destul de des vei descoperi ca îți sunt superiori ierarhic

- Da, si mama mi-a zis ca trebuie sa lucram la diplomație, dar e obositor Posted Image.

Am fost concediata de vreo 3 ori din cauza asta ca nu am suficienta rabdare sa fiu suficient de diplomata incat sa spun superiorilor ca-s prosti fara sa-i jignesc

View PostAhasverus, on 06 martie 2024 - 00:40, said:

Tu mi-ai zis ca tot timpul te gândești la mai multe chestii deodata.
Am vorbit cu mama despre asta si mi-a zi ca si la ea in cap e la fel.
Am vorbit si cu colegele mele, iar ele mi-au zis ca sunt nebună.


Nu dau diagnostice dar ma recunosc in ea iar mie mi s-a spus as avea ADHD desi eu cred ca restul lumii e mai inceata, mai lenesa si mai putin desteapta decat mine Posted Image
Rude , obnoxious si inca altele de genu pentru ca efectiv stiu exact ce urmeaza sa spuna cineva inainte sa deschida gura. Pana deschide gura , pana ies vorbelea alea pe care le astept sa le spuna si in 99.9% din cazuri chiar le spune , eu incerc sa ma abtin sa nu reped omu , sa nu fiu nepolitocoasa sau nu par foarte plictisita deja stiind ce urmeaza sa aud.

Edited by Noua_pe_site, 06 March 2024 - 00:59.


#5
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,425
  • Înscris: 24.09.2017
fiintele umane sunt complexe, asta in primul rand. si eu ca si tine imi pierd rabdarea, mai ales in trecut, aveam acelasi discurs, astia-s prosti, nu se prind de nimic, uite-l si pe ala ce aiurea conduce, ala nu stie sa faca o parcare, celalalt e incet la munca, altuia nu-i pasa, s.a.m.d. 99% din oamenii care-i cunosc, cred ca au dreptate si cred ca ceilalti sunt prosti, deci nu e nimic nou sub soare.

cand port discutii, majoritatea or sa zica in acele discutii ca x si y sunt prosti si ca viata lor e cum e, fiindca aia sunt nu stiu cum. e destul de trist sa vorbesti cu oamenii, poate cateva ore si sa zica numai despre altii, eu as fi fost mai interesat de viata omului, dar na....poate se cred la psiholog si eu ascult si ei se descarca.

oamenii pentru mine sunt speciali fiindca sunt oameni, iar lucrul asta l-am invatat cand au venit copii. cand vezi cat de multe lucruri trebuie sa se intemple corect ca astia sa se nasca, sa traiasca si toate cele, devii mai iertator si mai pasnic. cred ca daca era fiu-miu in loc de nepoata, nu as fi fost deloc incantat de discutie si i-as fi explicat ca da, exista oameni care se misca mai incet, care fac tampenii, care or sa te raneasca si toate cele, dar in toate astea ar trebui sa-i ajuti cati poti si tu sa nu fi la fel, e usor sa te uiti din castel la taranii de rand.

oricum, cand am mai crescut si eu, am vazut ca e ok si daca nu sunt cel mai bun sofer si daca nu-s cel mai destept sau nu am cel mai ok job. cred ca generatiile din trecut erau foarte ”competitive”, in sensul ca vroiau sa faca bani, sa se descurce, sa fie destepti, s.a.m.d. si nu e vorba ca nu e ok sa fii asa, dar nu suntem toti asa si nu vrem sa ajungem asa. tata mereu e mirat si suparat cand ii zic ca nu imi trebuie mai multi bani, ca nu sunt relevanti pentru mine:))multi cred ca trebuie sa ajungi Elon Musk, Gica Hagi sau sa ai multe femei, ca viata ta sa aibe sens.

am discutat cu profesori de la Oxford, doctori si ce mai vrei tu, daca spui tampenii, iti spun ca spui tampenii, iar unii spuneau multe tampenii:) ideea e ca si daca te crezi destept, s-ar putea sa nu fi...plus ca viata asta e despre cum esti tu, decat despre cum sunt altii.

Edited by bobitad, 06 March 2024 - 01:07.


#6
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,062
  • Înscris: 03.12.2005
Incearca sa te duci prin Ardeal cu IQ peste medie si sa asculti vreun cetatean coborat de la munte povestind.

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,227
  • Înscris: 22.05.2003
Cati de aici se regasesc in acest film?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CFJCWf-ge1E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Exista o vorba cu talc:
Fericiti, cei saraci cu duhul.

#8
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,423
  • Înscris: 27.08.2013
Incredibil de proști sunt și ăia care când vorbești cu ei spun:„ Ă? Î?” Ca și cum nu au înțeles DEȘI este clar că au înțeles. Doar că dorm pe ei și întreabă așa trăgând de timp până sunt pregătiți să se trezească din somnul cel de moarte și să răspundă.

Pe ăia de pe scările rulante care staționează pe partea stângă i-aș trimite în lagăr.

La fel ca și pe ăia care trec pe roșu cu mașinile și fac stânga ultimii după ce din sens perpendicular se face verde și astfel blochează intersecția.

Vizualizare mesajAhasverus, pe 06 martie 2024 - 00:40, a scris:

- Incep sa mă satur de prosti, nu mai am răbdare cu mulți dintre colegii mei, care sunt in-cre-di-bil de prosti!
Parca au creierul blocat, le explici, le desenezi, încerci, dar frate... nu se prinde nimic de ei! Nu ii interesează nii-mic!
Sunt tâmpiți si eu nu mai pot cu ei!
Mai ales băieții, dar nici cu fetele nu e mult mai bine.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1VIBA_mPdPA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by onisifor12, 06 March 2024 - 01:37.


#9
arisel

arisel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 19.12.2008

View PostAdm, on 06 martie 2024 - 01:33, said:

Cati de aici se regasesc in acest film?

https://youtu.be/CFJ...?feature=shared

Exista o vorba cu talc:
Fericiti, cei saraci cu duhul.
Corect! ("ciroza își face efectele înaintea bolilor mentale")...

#10
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,145
  • Înscris: 26.01.2010

 Adm, pe 06 martie 2024 - 01:33, a scris:

Cati de aici se regasesc in acest film?

https://youtu.be/CFJ...?feature=shared

Exista o vorba cu talc:
Fericiti, cei saraci cu duhul.

Eu am facut curat intr-o singura camera 3 zile la rand si a 4 a m-a dat prietenul afara din camera si in 10 minute a pus-o la punct.
Daca nu setez targete Clare si imi permit sa pierd focusul eu fac bagajul pentru mers la plaja si aterizez la munte ca ceva a clickuit cum mai bine



#11
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 28.07.2015
Poate fi gresit sa crezi ca tu esti cel mai destept si toti ceilalti din jurul tau sunt foarte prosti...

#12
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,071
  • Înscris: 20.10.2015

View PostAhasverus, on 06 martie 2024 - 00:40, said:

Sunt un moș, dar cândva am fost si eu tânăr.
Nu am fost niciodată un geniu si nu am avut vreodată iluzia ca aș da peste cap un test de IQ, dimpotriva.

Totusi, tot timpul am avut impresia ca majoritatea celor din jurul meu sunt înceți, si nu mă refer la ceva anume, pur si simplu mi se pare ca majoritatea oamenilor se mișcă in reluare, de parca se afla in melasa.
Am fost foarte uimit si enervat când am văzut ca unii sunt mai buni ca mine acolo unde conta pentru mine.
.......

Ai probleme de educatie si concentrare si tu si cea mica

Pe de alta parte e misto un bunic ca tine

#13
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 24.07.2022
poti sa fii si iute si foarte prost.

ps: vere, oare cand va disparea ......asta cu "fratee.."

Edited by Punter, 06 March 2024 - 07:00.


#14
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,071
  • Înscris: 20.10.2015

View PostPunter, on 06 martie 2024 - 07:00, said:

poti sa fii si iute si foarte prost.

ps: vere, oare cand va disparea ......asta cu "fratee.."

nu stiu vere (sau unchiule)

#15
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,133
  • Înscris: 23.09.2005

Vizualizare mesajAhasverus, pe 06 martie 2024 - 00:40, a scris:

Sunt un moș, dar cândva am fost si eu tânăr.

Totusi, tot timpul am avut impresia ca majoritatea celor din jurul meu sunt înceți, si nu mă refer la ceva anume, pur si simplu mi se pare ca majoritatea oamenilor se mișcă in reluare, de parca se afla in melasa.

Cred ca tu ai probleme, esti prea agitat.

Stai ca iti aprob acuma un bilet de concediu, sa mergi sa te relaxezi intr-o statiune balneara, ca sa iti dispara stresul asta.

[ https://c.tenor.com/PWjgUp98zaEAAAAd/tenor.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://c.tenor.com/Oi3xa0F7gEsAAAAd/tenor.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
marco68

marco68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 23.12.2007
Cei din jurut tau se vor schimba(departa,disparea sau apropia) atunci cind iti vei folosi energia energia in plus pentru  ca sa te cunosti mai bine pe tine insuti...Pe de alta parte nu mai consumati alimente care dau multa energie cind de fapt nu aveti nevoie de ea.Autocunoasterea aduce liniste,calm,intelepciune iar pe parcurs trebuie invatat ca nu venim egali, sa acceptam tot ce ne inconjoara.Si sa nu ai asteptari, asta e foarte importanta.

#17
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,015
  • Înscris: 14.03.2013

Vizualizare mesajBebeluka, pe 06 martie 2024 - 05:18, a scris:

Poate fi gresit sa crezi ca tu esti cel mai destept si toti ceilalti din jurul tau sunt foarte prosti...
Topicul asta pare o adunare a membrilor Mensa (varianta neoficiala) care se plang de planeta Posted image

Pe de alta parte, cei care au impresia ca ei sunt diferiti si toti ceilalti sunt prosti, sunt cei care au o impresie mult prea buna despre ei in mod eronat si, de cele mai multe ori, se invart in cercurile gresite si nu vad si alte cercuri, neavand acces (da, stiu, ei vor afirma ca le-au vazut pe toate, este previzibil).

Edited by jm2010, 06 March 2024 - 08:07.


#18
Mo_su

Mo_su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 13.02.2024
Pai a disparut , acum e cu coaeee .

On: din ce am vazut eu tine de pregatire si de ce ai lucrat , degeaba esti inginer daca n-ai profesat inginerie adevarata, cunosti notiuni si cutume insa partea practica lipseste cu desavarsire.
E normal sa iti mearga mintea incet cand tot ce stii e din carti.
Pana acum nu prea mi-a fost dat sa vad d-astia de latura umana care sa ma dea pe spate cu inteligenta, vreo 4-5 asa si aia cu studii serioase pe afara .
Totusi am mai observat si ca mereu cei promovati si “de succes” sunt tot prostii, ca na , dupa chipul si asemnarea sefului, numeni nu vrea un sef mai destept ca el plus ca numarul prostilor este incomparabil mai mare !
O sa vedem anu asta in 4 tururi un numar urias de prosti exprimandu-se si punand in scaune unii asemeni lor, ca si pana acum de altfel !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate