Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Cadastru gratuit imobil?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 12.01.2011
Buna. Am construit o casa noua, autorizație emisă în 2015, între timp am construit casa, autorizația a expirat.
Am refăcut autorizația, pentru intrare în legalitate, cu alte avize și expertize dar încă nu am făcut receptia.
As putea cere intabularea gratuita fara receptia făcută. Știam de intabulare gratuita doar pentru terenuri, dar vad că e și pentru imobile.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Mai ... gratis nu stiu daca se poate dar intabulare fara receptie - DA
Ai nevoie de certificat de atestare a edificării constructiei care este eliberat de autoritatile locale

#3
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 01.03.2016

View PostNaijax, on 05 martie 2024 - 17:22, said:

certificat de atestare a edificării constructiei
Certificatul de atestare a edificării construcției eliberat de autoritatea locală emitentă a autorizației de construire este un document administrativ care atestă că edificarea construcțiilor s-a efectuat conform autorizației de construire și că există un proces – verbal de recepție la terminarea lucrărilor.
Initiatorul tocmai asta a spus: fără a avea receptie finală

View PostElcapoMafia, on 05 martie 2024 - 17:12, said:

fara receptia făcută
Am construit casa acum 16 ani si nici acum nu am receptie finală si nici intabulare. Am declaratie la primarie că a fost respectat proiectul si plătesc impozit pe rol.

#4
realnick

realnick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 22.10.2007

View PostVulpoiul-Jhon, on 05 martie 2024 - 17:31, said:


Am construit casa acum 16 ani si nici acum nu am receptie finală si nici intabulare. Am declaratie la primarie că a fost respectat proiectul si plătesc impozit pe rol.
Si ai cadastru si intabulare facuta la OCPI ?

#5
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007

View PostNaijax, on 05 martie 2024 - 17:22, said:

Ai nevoie de certificat de atestare a edificării constructiei care este eliberat de autoritatile locale
Unul dintre actele necesare pentru Cert de Edificare este PV receptie

View Postrealnick, on 05 martie 2024 - 17:39, said:

Si ai cadastru si intabulare facuta la OCPI ?
Cjiar in citatul ala zice ca nu.....

#6
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 01.03.2016

View Postrealnick, on 05 martie 2024 - 17:39, said:

Si ai cadastru si intabulare facuta la OCPI ?
Am specificat anterior

#7
realwalle

realwalle

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 04.10.2017

View PostElcapoMafia, on 05 martie 2024 - 17:12, said:

As putea cere intabularea gratuita fara receptia făcută. Știam de intabulare gratuita doar pentru terenuri, dar vad că e și pentru imobile.

Intabularea gratuita nu se face la cerere. Se face intabulare gratuita daca in unitatea administrativ-teritoriala de care apartine imobilul se desfasoara lucrari de cadastru sistematic.

#8
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 12.01.2011
Exact asta se întâmplă în comuna acum, daca era casa mai veche cred că mergea, așa nu știu.

#9
realwalle

realwalle

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 04.10.2017
(2) Construcțiile se înscriu în documentele tehnice și în cartea funciară conform legii în baza actelor de proprietate, a documentelor care atestă edificarea acestora potrivit legii, iar în lipsa actelor doveditoare, prin contrasemnarea documentelor tehnice de către primar, ori în baza unei adeverințe eliberate de primar prin care acesta atestă însușirea informațiilor tehnice și juridice cuprinse în documentele tehnice cadastrale. În lipsa însușirii documentelor tehnice de către primar, înscrierea construcțiilor se realizează în baza documentelor tehnice ale cadastrului publicate și necontestate. În cazul în care acestea au fost contestate, înscrierea se face în baza documentelor tehnice astfel cum au fost publicate, dacă contestația a fost respinsă, iar dacă aceasta a fost admisă înscrierea se face în baza procesului-verbal de soluționare a cererii de rectificare.

Art. 30 alin. (2) din Regulamentul privind realizarea, verificarea și recepția lucrărilor sistematice de cadastru și înscrierea din oficiu a imobilelor în cartea funciară.

#10
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 12.01.2011
Pașii legali îi știu, mă gândeam ca există o scurtătură, am văzut că se cer un minim de acte necesare, mai mult  pentru a dovedi dreptul de proprietate dar nu stiu daca ,casele cu autorizație valabilă intra in aceste prevederi

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate