Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Recomandare rulouri/rolete/jaluzele latime mare

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 21.11.2005
Va salut stimati colegi. Treaba e oarecum simpla, am 2 zone spre exterior:
- o zona cam de 320 cm, cu o usa in lateral si 2 zone fixe
- o zona cam de 430 cm, cu o usa pe mijloc si 2 zone fixe

Caut o solutie in primul rand pentru a nu se vedea in casa de afara seara si pe cat posibil sa fie o chestie automatizabila. Initial am zis ca pun rulouri/rolete de aluminiu motorizate pe exterior. Avand in vedere ca usile au clanta si pe exterior, montarea acestor rulori s-ar face pe niste extensii peste izolatie, sa nu dea in clanta. Problema este ca latimile sunt prea mari si e nevoie sa se faca din 2/3 bucati (deci si 2-3 motoare) lucru care nu imi place cum arata. Draperii nu doresc sa pun. Jaluzelele verticale posibil sa fie o solutie insa nu cred ca o sa tina daca sunt folosite zilnic, plus trebuie trase manual. Poate mai sunt ceva rulouri textile motorizate de pus pe interior, insa posibil si aici latimea sa fie o problema.

Aveti ceva sfaturi? Multumesc.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Hmmm ... rulouri exterioare de aluminiu bro'

Se fac pe orice dimensiune (chiar usi de garaj) si au jde' culori

Bonus - se fac si electrice (chiar cu telecomanda)

Edited by Naijax, 05 March 2024 - 09:49.


#3
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Pune rulouri interioare pe ușă https://www.dedeman....50-cm/p/8065418
Sau autocolant https://jysk.ro/perd...wE&gclsrc=aw.ds


Eu pe niște geamuri am pus rulouri interioare pe exterior.

Edited by Valy_User, 05 March 2024 - 11:56.


#4
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Care e grosimea/latimea tocului de zidarie? Aia unde e fixata usa/geamul?  Tamplaria ta e montata la marginea exterioara/la mijloc sau la maarginea interiuara? Comunica si vorbesc.

#5
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 21.11.2005
- latimea peretelui (ca ma gandesc ca la asta te referi) are cam 30cm + 10 cm polistiren spre exterior (posibil sa mai pun 5cm in viitor)
- tamplaria e montata la marginea exterioara.
- usile ambele se deschid din interior inspre exterior
- in exterior, spre acoperis am minim 30cm distanta pana la acoperis, de aceea daca as merge pe varianta cu rulouri le-as pune la exteriorul izolatiei cu cutia sa nu ia din campul vizual. Fixarea ar fi mai complicata putin insa probabil ca as rezolva cu distantiere/tije filetate sau suporturi facute "cumva". Aici vorbesc strict de varianta montarii pe exterior. Pe interior nu stiu ce alternative ar fi. In prima faza m-ar interesa pentru tamplaria cu latimea de 320cm.

Multumesc pentru timpul acordat.

Edited by alinescoo, 05 March 2024 - 16:11.


#6
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Te-am intrebat.  Nu ar fi mai usor sa montezi interior o caseta(Daca studiezi vezi ca sant dimensiuni reduse).faci o canelura in laterale(asta tre sa fie precisa)montezi sine de ghidaj. si pui jaluzeaua verticala de Al cu greutati in ultimile sau primele care coboara.  Un singur motor rezolva treaba la deschidere de 3 si cat ai.

#7
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 21.11.2005
Nu cred ca m-ar ajuta asa pentru ca:
- partea electrica este deja in exterior (teoretic se poate da o gaura prin perete)
- spaletii sunt facuti deja si nu as mai umbla la sparturi
- nu cred ca ar arata bine pe interior.

Jaluzeaua de aluminiu la latimea aia, nu flambeaza?

#8
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020
Storuri romane - este ultimul răcnet in materie de moda. Numa de asta vorbesc și femeile și bărbații când e vorba de acoperit ferestrele.

#9
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006
Ca sa nu mia deschid alt topic.
Aveti idee unde as putea/comanda jaluzele pentru spatiu vitrant rotund? Problema e ca are diametru mic (55-60cm) si este in tavan (mansarda).

#10
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
am găsit asta: https://rulourisiobl...estreneregulate

#11
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006
Pe aia i-am gasit si eu din cautari pe net, dar au zis pas :(

#12
Serban

Serban

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.03.2024

View Postalinescoo, on 05 martie 2024 - 08:52, said:

Va salut stimati colegi. Treaba e oarecum simpla, am 2 zone spre exterior:
- o zona cam de 320 cm, cu o usa in lateral si 2 zone fixe
- o zona cam de 430 cm, cu o usa pe mijloc si 2 zone fixe

Caut o solutie in primul rand pentru a nu se vedea in casa de afara seara si pe cat posibil sa fie o chestie automatizabila. Initial am zis ca pun rulouri/rolete de aluminiu motorizate pe exterior. Avand in vedere ca usile au clanta si pe exterior, montarea acestor rulori s-ar face pe niste extensii peste izolatie, sa nu dea in clanta. Problema este ca latimile sunt prea mari si e nevoie sa se faca din 2/3 bucati (deci si 2-3 motoare) lucru care nu imi place cum arata. Draperii nu doresc sa pun. Jaluzelele verticale posibil sa fie o solutie insa nu cred ca o sa tina daca sunt folosite zilnic, plus trebuie trase manual. Poate mai sunt ceva rulouri textile motorizate de pus pe interior, insa posibil si aici latimea sa fie o problema.

Aveti ceva sfaturi? Multumesc.
Buna,
Exista varianta de raffstoruri exterioare care se pot executa pe aceste dimensiuni, iar campul de lamele poate fi dintr-o bucata. Acestea pot fi montate direct pe tamplarie sau pe zid. Manerul usii poate fi inlocuit cu unul care are partea exterioara plata, astfel incat sa nu interfereze cu campul de lamele.

#13
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 21.11.2005
Da, e o idee si asta, insa pretul vad ca e ascuns de toata lumea, deci probabil sunt si foarte scumpe. Ai idee cam cat ar fi pretul/mp la sistemul asta?

#14
Serban

Serban

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.03.2024

Vizualizare mesajalinescoo, pe 14 martie 2024 - 11:42, a scris:

Da, e o idee si asta, insa pretul vad ca e ascuns de toata lumea, deci probabil sunt si foarte scumpe. Ai idee cam cat ar fi pretul/mp la sistemul asta?
Nu ai trecut inaltimea , ar ajuta foarte mult si o poza cu cele doua pozitii unde doresti rulouri / raffstoruri.

#15
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 21.11.2005
@Serban atasez o schita vazuta din exterior. Usa se deschide in exterior si are cam 88 cm latime. Partea cealalta fixa are sticla egala cu cea a usii. La fel in mijloc este parte fixa. In partea de sus a termopanului am cam 25-30cm pana la streasina.

Attached Files


Edited by alinescoo, 19 March 2024 - 21:16.


#16
ghimpe--

ghimpe--

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 12.08.2006
Poti sa montezi rulouri din aluminiu (recomand motorizate). Le faci din 2 sectiuni, una pentru usa si una pentru partea fixa. Rulourile se pot monta si pe niste profile de distantare de cativa cm (la mine s-a montat asa intr-o parte pentru a compensa grosimea plasei anti-insecte tip rulou.) Daca pui si un soi de maner de usa low-profile ar trebuii sa te incadrezi.

Pentru actionarea rulourilor sa montezi butoane si cu comanda prin wifi, Este mai comod si poti grupa cele doua segmente sa fie actionate si simultan.

Ps: eu am rulouri cu latimea de 2 sau 2.2m si nu sunt probleme de flambare sau altele de acest gen.

#17
Serban

Serban

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.03.2024

View Postalinescoo, on 19 martie 2024 - 21:13, said:

@Serban atasez o schita vazuta din exterior. Usa se deschide in exterior si are cam 88 cm latime. Partea cealalta fixa are sticla egala cu cea a usii. La fel in mijloc este parte fixa. In partea de sus a termopanului am cam 25-30cm pana la streasina.
Salut,
Un raffstor pe aceste dimensiuni actionat electric ajunge in jur de 1900 euro.Deoarece usa este cu deschidere exterioara nu exista alta posibilitate decat montajul pe zid. Daca usa se deschidea in interior atunci meritau luate in calcul si rulourile care se puteau monta pe tamplarie, dar care reduceau golul de acces pe inaltime cu aproximativ 10 cm.Rulourile ar trebui sa fie cu cel putin 30-35 % mai economice.

#18
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 21.11.2005
Iti multumesc mult pentru informatii! Mda, cam scump.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate