Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

Zgarda capuse /pureci + hrana

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Woodsman

Woodsman

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 20.05.2020
Salutare! As avea doua dileme:
1) Aveti idee ce zgarda anti capuse/ pureci pt cainele meu  sa aleg intre foresto si seresto ? Si daca mai este necesara folosirea de pipeta dupa montarea zgardei si la cat timp dupa ?
2) Obisnuiam sa ii dau ca hrana Brit Care Weight Loose… ( cu putina proteina si grasime  recomandat acum 5 ani de veterinar pt caini sterilizati )I- a placut, a mancat o bine cu pofta… Dar nu mi-a placut cum se prezinta blana era matuita si ii cam cadea parul .
Am facu un experiment i- am dat Advance sensitive cu somon… Dupa primul sac de 12 kg s- a schimbat considerabil blana , a devenit lucioasa, fina, parul nu i a mai crescut , arata f bine , nu a luat in greutate .. Problema e ca are scaun cam greu , trebuie sa o plimb mai mult pana face. A trecut chiar o zi si nu a facut chiar nimic.. Scaunul este normal , la sfârșit pare un pic mai moale…
In situatia asta e bine sa merg in continuare pe advance sau sa trec din nou pe brit care weight loose sau varianta cu somon de la brit ? Brit care weight loose are 9% probiotice fata de advance care are 2% si brit grain free cu somon 3,5% ..La Brit  care free grain cu somon si cartof imi place faptul ca nu contine cereale fata de Care weight loose si Advance sensitive care contine orez… Am inteles ca ar fi mai bun advance fata de brit ca si firma ..
Ce as putea sa fac in continuare, ce mi- ați recomanda?

#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Cine spune că fabrică o zgardă care protejează împotriva căpușelor minte.

#3
Woodsman

Woodsman

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 20.05.2020

 Woodsman, on 05 martie 2024 - 08:18, said:

Salutare! As avea doua dileme:
1) Aveti idee ce zgarda anti capuse/ pureci pt cainele meu  sa aleg intre foresto si seresto ? Si daca mai este necesara folosirea de pipeta dupa montarea zgardei si la cat timp dupa ?
2) Obisnuiam sa ii dau ca hrana Brit Care Weight Loose… ( cu putina proteina si grasime  recomandat acum 5 ani de veterinar pt caini sterilizati )I- a placut, a mancat o bine cu pofta… Dar nu mi-a placut cum se prezinta blana era matuita si ii cam cadea parul .
Am facu un experiment i- am dat Advance sensitive cu somon… Dupa primul sac de 12 kg s- a schimbat considerabil blana , a devenit lucioasa, fina, parul nu i a mai crescut , arata f bine , nu a luat in greutate .. Problema e ca are scaun cam greu , trebuie sa o plimb mai mult pana face. A trecut chiar o zi si nu a facut chiar nimic.. Scaunul este normal , la sfârșit pare un pic mai moale…
In situatia asta e bine sa merg in continuare pe advance sau sa trec din nou pe brit care weight loose sau varianta cu somon de la brit ? Brit care weight loose are 9% probiotice fata de advance care are 2% si brit grain free cu somon 3,5% ..La Brit  care free grain cu somon si cartof imi place faptul ca nu contine cereale fata de Care weight loose si Advance sensitive care contine orez… Am inteles ca ar fi mai bun advance fata de brit ca si firma ..
Ce as putea sa fac in continuare, ce mi- ați recomanda?
Sa merg in continuare pe advance sensitive sau sa trec la brit care weight loose ? Sau Brit care grain free cu somon?
Ce vreau e sa aiba in continuare blana lucioasa si sa nu ii cada parul dar sa aiba si scaunul normal…

#4
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007
Eu folosesc Foresto de ani buni si functioneaza foarte bine.
In ceea ce priveste mancarea, incearca si Hill's.

#5
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021

View PostWoodsman, on 05 martie 2024 - 08:34, said:


Sa merg in continuare pe advance sensitive sau sa trec la brit care weight loose ? Sau Brit care grain free cu somon?
Ce vreau e sa aiba in continuare blana lucioasa si sa nu ii cada parul dar sa aiba si scaunul normal…
De ce nu dai intercalat?

#6
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
Eu, ii dau Bravecto fiind atat pentru Extern cat si Intern si Nu am avut probleme. Aceasta pastila io dam incepand cu Primavara si ulterior mergem pe Pipete, stiind ca acest tip de pastila, nefiind prietenoasa cu ficatul. In 7 ani nu am avut probleme cu infectari de la Capuse.

#7
Woodsman

Woodsman

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 20.05.2020

 Valy_User, on 05 martie 2024 - 08:40, said:


De ce nu dai intercalat?

Pt ca am inteles ca nu e bine să interfereze proteinele intre ele daca sunt de la firme diferite pt ca pot sa dea reactii adverse

#8
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,994
  • Înscris: 18.12.2007
Mai bine deparazitare decat sa te chinui cu zgarzi.
Al meu sta pe Simparica Trio (sau altele cu aceeasi compozitie) si nu a avut nicio problema.

In afara de boabe ii mai dai si altceva? Eu ii dau ardei, morcov, mar, banana. Evident, in cantitati limitate, pe post de gustari si ii mai dau si cate un baton Veggiedent ca sa nu se plictiseasca.

#9
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,588
  • Înscris: 11.03.2006
Am avut un caine de rasa care a facut de 4 ori babesioza, in timp ce ii puneam in fiecare luna Advantix, Frontline Combo si apoi ii dadeam Bravecto. A fost un an cand a facut de 2 ori.
Astea nu sunt repelente, capusa trebuie sa ajunga la sange ca sa moara.
Apoi, i-am dat astea si in paralel i-am pus zgarda Foresto si in ultimii lui 5 ani n-a mai facut babesioza niciodata. A trait 14 ani jumate.

Sunt caini mai predispusi, nu stiu cum sa explic dar asa e. Dar pe toti ii plimb pe camp sau la padure aproape zilnic. Primavara vezi capusele cum merg pe blana.
Celor pe care ii am acum, luati de pe strada, le pun doar Fypryst Combo in fiecare luna. Daca o sa faca babesioza vreodata, le pun si zgarda Foresto.

Toti mananca Taste of the Wilde Sierra Mountains si e foarte bun, arata si se simt excelent. Le mai dau si conserve de calitate, carne, orez cu carne si legume, oase crude (de ros, pentru dinti)

Edited by cumparator, 05 March 2024 - 09:45.


#10
Woodsman

Woodsman

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 20.05.2020

 AlexEn, on 05 martie 2024 - 09:10, said:

Mai bine deparazitare decat sa te chinui cu zgarzi.
Al meu sta pe Simparica Trio (sau altele cu aceeasi compozitie) si nu a avut nicio problema.

In afara de boabe ii mai dai si altceva? Eu ii dau ardei, morcov, mar, banana. Evident, in cantitati limitate, pe post de gustari si ii mai dau si cate un baton Veggiedent ca sa nu se plictiseasca.
Simparica sau Bravecto nu ii dau ca sa nu îi afecteze ficatul.
Altceva in afara de boabe nu ii dau decat cand mai fac o friptura sau un mic ceva , piuree dar asta mai rar.. Ii mai dau ocazional si dentastix pt dinti .

#11
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,994
  • Înscris: 18.12.2007
Atunci asteapta-te la posibile muscaturi de capuse si fii gata sa actionezi repede.
Nu te supara dar nu pare sa stii prea multe despre nutritia cainilor. Sper ca este cu toate vaccinurile si analizele la zi catelul.

#12
Woodsman

Woodsman

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 20.05.2020

 AlexEn, on 05 martie 2024 - 10:49, said:

Atunci asteapta-te la posibile muscaturi de capuse si fii gata sa actionezi repede.
Nu te supara dar nu pare sa stii prea multe despre nutritia cainilor. Sper ca este cu toate vaccinurile si analizele la zi catelul.
Da , nu stiu prea multe despre nutritie tocmai de asta vreau sa ma informez si sa ma lămuresc despre ce trebuie să manance cainele meu in continuare.
Da, are vaccinul antirabic facut anul trecut prin iunie…
Deparazitat intern  este … De curand i- am facut analize gen hemoleucograma , țest babesioza și analize de biochimie, toate sunt ok …
Dilema la mine e zgarda foresto vs seresto ( vreau sa merg pe zgarda ) si. Brit vs Advance trebuie sa ma hotărăsc..

#13
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,994
  • Înscris: 18.12.2007
Ti-au mai zis si alti colegi, zgarda nu ajuta.

#14
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 21.05.2016
Al meu facea colectie de capuse, indiferent ce picaturi  sau zgarda foloseam.

De 4 ani am rezolvat problema, cu  o singura pastila de Bravecto pe an, primavara. Inca nu se plange de ficat Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate