Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Batch defect de cartele metrou

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,953
  • Înscris: 15.04.2019
Deja a treia cartela metrou (10 calatorii) pe care o cumpar si care nu mai poate fi citita de aparate dupa 3-5 utilizari. M-am dus cu ea la vanzatoarea/controloare de acces, a notat cu pixul pe ea nr. intrarii si statia, mi-a deschis poarta dubla din buton. Evident n-am tinut cartelele langa magneti (...pentru tiger eye nails :)). Voua vi s-a intamplat? Cine produce cartelele astea magnetice, prin ce capușă le-o cumpara Metrorexul?

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,996
  • Înscris: 18.12.2007
Unde le tii?
Nu mi s-a intamplat niciodata in ultimii 5 ani cel putin sa mi se strice vreo cartela de metrou.

#3
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,953
  • Înscris: 15.04.2019
Buzunar al camasii sau gecii, in portcard, fara nici un obiect lângă. La prima utilizare cititorul l-a "scanat" de vreo trei ori pana sa-l valideze, la a treia de vreo 5 ori, de la a 5-a incolo toate aparatele afisau... FRAUDA! Vor sa ne forțeze sa cumparam abonamente (nu circul in fiecare zi lucratoare) ori sa folosim NFC-ul telefoanelor (asa ma costa cu 50 bani in plus fiecare calatorie)?

Edited by __Dan__, 04 March 2024 - 19:33.


#4
ioni68939

ioni68939

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 06.05.2019
Am patit-o si eu de vreo 3 ori chiar 4 ori fix la cartela cu 10 calatorii.
Cum se face ca numai astea sunt defecte alea cu 2 sau abonamentele merg ok.
Parerea mea ca nu este o intamplare, eu cred ca sunt din fabrica stricate intentionat.
Bag cartela stiu sigur ca mai am 2 calatorii pe ea si zice 0 calatorii
Pe spate la fel arata imprimarea ca mai sunt 2 calatorii
Am intrebat la caserie si cica nu stiu eu cate calatori am facut ca imprimarea nu s-a facut dar am consumat cartela.

Si am patit-o de cel putin 3-4 ori. am vazut excrocreia asta la statiile de metrou tineretului, pipera, timpuri noi si pallady
Ale nabii cartele fix la ultimele 2 calatorii se strica si fix la cartela cu 10 calatori.

#5
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,953
  • Înscris: 15.04.2019
Probleme cu imprimarea la fiecare citire (lipsa banda printer) au fost dintotdeauna, dar - aparent - calitatea a benzii magnetice asa praf n-am mai vazut.

#6
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,518
  • Înscris: 02.09.2006
Inainte de a da in conspiratii, poate ar trebui sa vedem daca si cit de frecvente sint aceste cazuri!

#7
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,953
  • Înscris: 15.04.2019
Nu zic ca-i o conspiratie. Eu cred ca firma care le produce sau aduce de afara le-a livrat un mare lot cu probleme, s-a facut receptia si plata apoi au aflat ca nu rezista la 10 citiri dar nu le-au retras (cineva ar fi trebuit sa raspunda pentru banii aruncati pe geam - eventual la un prieten). Asa ca s-a trasat sarcina vanzatoarelor sa "printeze" cu pixul si sa deschida poarta (oricum au timpi morti, de cand multi cumpara de la automate). Solutie romaneasca 100%.

Edited by __Dan__, 04 March 2024 - 22:07.


#8
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Am prins doua abonamente de genul. Deja eram exasperat sa ma duc la alea sa-mi deschida. Si imi zice un coleg " da ma cu unghia pe banda neagra ca isi revine". Am zgariat putin la ea si surpriza..... a mers :lol:.

#9
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,572
  • Înscris: 23.09.2017
Faceti cunoscuta problema pe facbeook, la vreun ziar online, televiziune. Macar sa se faca o investigatie jurnalistica si se afle cui a fost data cu dedicatie aceasta achizitie de cartele de proasta calitate insa platite la pret de cartele calitate premium.

#10
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007

View PostAlexEn, on 04 martie 2024 - 19:22, said:

Nu mi s-a intamplat niciodata in ultimii 5 ani cel putin sa mi se strice vreo cartela de metrou.
Nici mie, si in ultimele 2 luni mi s-a intamplat de 2 ori. Da, cu d-alea de 10 calatorii, si nu, n-am bagat magneti in portofel recent. :P

Ba mai mult, intr-una din dati abia o cumparasem de la 'tonomat' si nu functiona. Mi-a dat caserita alta.

#11
cfrtriaj

cfrtriaj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 03.02.2009
De 6 luni tot pățesc așa.am scos cardurile din portofel pentru că presupuneam că le demagnetizează.
Mi se pare și un pic mai subțire hârtia din care sunt făcute.ori au schimbat producătorul sau un lot foarte prost
La Brâncoveanu aveam și 10 persoane înaintea mea la casa să scrie casierița cu pixul pe ele.

#12
cotizo_dacul

cotizo_dacul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 09.01.2009
Eu am patit  sa imi inghita aparatul  cartela de 10  calatorii  si sa nu mi-o mai scoata.Si aia se faceau  ca nu au ce sa ii faca.

#13
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012
eu in 2019 am patit ca o cartela de 10 calatorii sa se transforme intr-una cu vreo 300 calatorii :)) nu stiu cum

#14
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,538
  • Înscris: 21.12.2006
Am pățit probleme și la Abonament pe cartela de hârtie, asta m-am determinat să trec pe card magnetic reîncărcabil. Și cu asta sunt probleme, unele stații au "decât" un aparat care poate citi carduri.

Problema e la METROREX. Insistă să folosească tehnologii depășite, să plătească personal inutil cu salarii bababne, în loc să investească în tehnologie actuală.

Plm, în Viena folosesti o singură aplicație (OBB) pentru toată rețeaua de transport + trenuri urbane, naționale și internationale. Și ce să vezi, atât aplicația, cât și sistemul de transport funcționează perfect.

Edited by nei-k, 05 March 2024 - 06:34.


#15
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,996
  • Înscris: 18.12.2007

View PostTehCube, on 04 martie 2024 - 22:53, said:

Nici mie, si in ultimele 2 luni mi s-a intamplat de 2 ori. Da, cu d-alea de 10 calatorii, si nu, n-am bagat magneti in portofel recent. Posted Image

Si eu tot din alea de 10 folosesc si le cumpar de la automate :)

#16
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View Post__Dan__, on 04 martie 2024 - 19:15, said:

Deja a treia cartela metrou (10 calatorii) pe care o cumpar si care nu mai poate fi citita de aparate dupa 3-5 utilizari.


Nu ar fi mai simplu sa nu mai cumperi si sa platesti cu cardul bancar ? Zic si eu.....

#17
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,763
  • Înscris: 18.04.2007
Unele cartele și cititoare sunt proaste și gata. Am pățit cu abonamente lunare și recent, și acum câțiva ani.

Uneori mergea să o „repari” (cartela) ștergând banda magnetică cu un șervețel (umed), uneori nu (de unghie nu știam). Altă dată și-a revenit de la sine (după ce a fost respinsă de câteva ori, a fost acceptată apoi până la expirare). Cred că și unele cititoare sunt uzate / proaste, și deteriorează cartela.

PS: există și cuvânt românesc în loc de batch.

Edited by Brainie, 05 March 2024 - 10:10.


#18
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,244
  • Înscris: 05.06.2002
pe vremuri, dischetele se mai faultau si daca le tineai in acelas buzunar cu telefonul. bine, la vremea aia si telefoanele aveau SAR mult mai mare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate