Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

[Cum] Magneti Puternici - Cum se depoziteaza?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 10.09.2018
Am luat de pe eMag 2 bucati de magneti  [ Magnet bloc 40x20x5mm neodim puternic N48 forta peste 10kg ]
Cu acesti magneti am obtinut in sfarsit efectul de "cat eye" vizibil pe manichiura dupa ce am incercat dar nu prea am reusit cu magneti cosmetici.
I-am primit ambalati in bucati de Polistiren expandat alb dar se sfarama si face mizerie.
Intrebarea e cum depozitez acesti magneti de asa natura incat sa nu atraga alte obiecte metalice si nici sa nu se atraga unul pe altul ?
Ceea ce s-a si intamplat si mi-a fost foarte greu sa ii dezlipesc unul de altul, pe deasupra mi-au prins pielea de la un deget intre ei si mi-au facut o mica rana.
Exista cutiute speciale sau ceva de genul asta?
Din cautare in cautare am gasit ceva ce se numeste magnet keepers dar pe Amazon.
Se gaseste ceva similar si in Ro si daca da atunci ce sa caut mai exact in limba romana si unde?
Multumesc anticipat.

https://www.amazon.c...EMq-pi7nDdKvkHs


Attached File  51vSh+50bgL._SL1000_.jpg   39.35K   9 downloadsAttached File  51Ibj5ejciL._SL1000_.jpg   54.93K   8 downloadsAttached File  51l9ZaOT7NL._SL1000_.jpg   52.23K   11 downloadsAttached File  51m5eGcH1AL._SL1000_.jpg   56.55K   125 downloads



Attached File  418733245_1346601129374227_7670961434543216849_n.jpg   64.88K   138 downloads


Edited by Winc, 04 March 2024 - 08:21.


#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003
Pe frigider nu merge? Pui o vedere intre vmagnet si frigider.

#3
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 10.09.2018
De pe frigider nu am de ce sa ii apuc ca sa ii desprind, trebuie "tarati" pana la margine, sunt foarte puternici.

#4
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,391
  • Înscris: 30.11.2005
Al meu a  sosit  din UK in burete din acesta (2  corpuri , unul cu gaura , unde era  varat  magnetul si altul pe post de  capac)  Si a  venit  pe  avion .

Attached Files


Edited by scub, 04 March 2024 - 08:46.


#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,829
  • Înscris: 30.08.2006
Nu se depoziteaza pe suprafete feromagnetice !!!
Forta lor magnetica actioneaza pe distante mici. Se pot depozita in 2 cutiute introduse una in alta cu spatiu de 3-5cm sau cat e cazul, intre ele. Umpli zona cu burete.

S-au cum s-a spus si in postul anterior, direct intr-un burete mai mare.
sau asa dar trebuie sa stea fix in decupatura buretelui.
https://www.iqelectr...e-interior.html

Edited by Leo2006, 04 March 2024 - 09:00.


#6
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,953
  • Înscris: 15.04.2019
La ce va trebuie doi magneti? Aruncati unul (departe de casa; il lipiti de masina unui vecin) si ati scapat de juma' de problema. Pentru celalalt construiti o camera antimagnetica. Posted Image
Offtopic: Pe vremuri am fost surprins sa-l vad pe un coleg cum corecta probleme de puritate a culorii la un TV (tub CRT) facand pase cu magnetu' pe langa ecran. Asta cu unghiile e totusi prea mult pentru un om batran...
Atentie la piercinguri!

Edited by __Dan__, 04 March 2024 - 08:57.


#7
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 10.09.2018
Si daca ii pun pe usa frigiderului si trec cu tacamuri pe langa - le atrage, ma trezesc ca-mi zboara cutitul din farfurie pe usa frigiderului - am facut proba !!
De asemenea as putea apropia din greseala obiecte pe care nu se recomanda sa le tin langa magneti asa de puternici.

Am gasit cateva informatii dar nu spune concret in ce anume se depoziteaza magnetii puternici.

https://ro.gme-magne...s-14475662.html


Cum să manipulezi în siguranță și să păstrezi magneți

May 02, 2018
  • Toată lumea știe că magneții puternici au magnetism puternic, în special magneți puternici și puternici, care pot răni cu ușurință oamenii.  Cum poate un magnet puternic să elimine magneții?
  • Metoda este foarte simplă.  Magneții puternici au o rezistență la temperaturi sub 80 de grade.  Trebuie doar să punem un magnet puternic pe foc timp de câteva minute.  După răcire, l-ați pus lângă blocul de fier și ați descoperit că și-a pierdut magnetismul și l-a aspirat.  Nu sus.  Motivul este că magneții puternici sunt magnetici din cauza aranjamentului regulat al atomilor de fier în magneții puternici.  După ce a fost încălzit, aranjamentul inițial al atomilor de fier a devenit haotic și astfel a pierdut proprietățile magnetice inițiale.  În mod similar, putem folosi și alte metode pentru a degauda magnetul puternic.
  • Cum să manevrați și să depozitați în siguranță magneți?
  • Fiți întotdeauna foarte atenți deoarece magneții se vor lipi împreună și vă pot prinde degetele.  Când magneții sunt atrasi unul de celălalt, pot deteriora și magnetul (coliziune din colțuri sau crăpături) din cauza coliziunilor.  Păstrați magneții departe de elementele ușor magnetizate, cum ar fi dischete, carduri de credit, monitoare pe calculator, ceasuri, telefoane mobile și dispozitive medicale.  Magnetul trebuie ținut departe de stimulatorul cardiac.
    Pentru magneții mai mari, trebuie adăugată o placă din plastic sau carton între fiecare piesă pentru a vă asigura că magneții pot fi ușor separați.  Magneții trebuie depozitați cât mai mult posibil într-un mediu de temperatură uscat și constant.
  • Cum se face izolarea magnetică?
  • Numai materialul care poate fi adsorbit pe magnet poate bloca câmpul magnetic, iar cu cât materialul este mai gros, cu atât este mai bine efectul de izolare magnetică.
  • În prezent, cel mai performant magnet este un magnet de pământuri rare, iar în magnetul pământuri rare, borul de fier din neodim este cel mai puternic magnet.  Dar în mediul de peste 200 ° C, cobaltul de samariu este cel mai puternic magnet.

Edited by Winc, 04 March 2024 - 08:59.


#8
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005
Il invelesti in cârpe si il bagi in ceva de genul asta:

[ https://www.artdeco-land.ro/fotky11075/fotos/_vyrn_11060pu0041.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ https://www.artdeco-land.ro/fotky11075/fotos/_vyr_10333cub.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://cutiidelemn.ro/wp-content/uploads/sites/2/2020/07/2163-600x600.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

https://www.artdeco-...idere-magnetica

https://cutiidelemn....cutie-lemn-1ps/

(Nu fac reclama la site, sunt doar cutii ce mi se par potrivite ca forma si dimensiuni, se gasesc si in alta parte).

Sau ii invelesti pur si simplu intr-un prosopel de cârpã legat sul si cu asta basta.

Edited by Phobos, 04 March 2024 - 09:31.


#9
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007
Eu am niste standuri de boxe metalice, si am pus un burete gros pe unul dintre picioarele standului (care nu e la vedere), si apoi magnetul pe burete. Tot e greu de luat de-acolo, dar nu am de gand sa-i cumpar cutie speciala si alte alea.

#10
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,391
  • Înscris: 30.11.2005
Pune-i la munca si nu-i depozita : ii  bagi  intr-o  sticluta de plastic, legata cu o cordelina si treci la sporturi "extreme" ( magnet-fishing) .  Sport foarte la moda in UK Posted Image  . Multi au scos  obuze  dar au  chemat  police , rapid .

Attached Files


Edited by scub, 04 March 2024 - 10:14.


#11
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008
Daca ne inspiram din difuzoarele din radiouri, boxe audio etc., constatam ca cele simple au magnetul acela negru "la vedere" - si acesta produce un camp magnetic in jurul spatelui difuzorului, astfel ca suruburi, saibe din fier scapate pe acolo sunt captate pe magnet.
Iar cand nu esti atent, iti poate atrage si tija surubelnitei, o scapi inspre difuzor si gauresti membrana difuzorului.

Difuzoarele de calitate, montate in aparate audio de calitate, au magnetul ecranat cu o "ceasca" din fier gros (ecran magnetic): campul magnetic nu poate iesi in exterior, liniile de camp magnetic sunt ghidate prin peretii ecranului si nu pot sa scape afara.

Asadar, pentru ca magnetul sa nu capteze fel de fel de obiecte feromagnetice (fier, otel, crom, aliaje ale acestora) trebuie introdus intr-o cutie din fier cu grosime de 1...2 mm. Desigur, se va atrage puternic in cutie, va fi greu de desprins, trebuie gandit un sistem de scoatere. De exemplu, magnetul sa fie pus intr-un suport de plastic cu maner rezistent, sa poti sa apuci si sa tragi de el, iar acest suport sa nu permita scaparea magnetului spre peretii cutiei.

In pozele puse de tine se arata cum se depoziteaza magnetii, sa nu se diminueze in timp campurile lor magnetice (demagnetizare). In esenta, trebuie sa se tinda spre un circuit magnetic inchis, adica liniile de camp sa se inchida prin corpul magnetului, prin piesa din fier atasata la polii magnetului, sau prin ceilalti magneti adusi in vecinatate.

In privinta problemei cu unghiile, nu stiu care este procedeul, banuiesc ca oja are ceva suspensie magnetica si o dirijezi cu magnetul.
Daca folosesti un singur magnet, este relativ simplu, ai grija sa cu fie pe aproape penseta, foarfece de otel. Apoi depozitezi magnetul in cutia de fier.

Daca folosesti simultan doi magneti, adica improvizezi un fel de doua sine paralele intre care campul magnetic rezultant devine foarte intens in "interfier", lucrurile devin periculoase: magnetii tind sa se aseze intr-o singura pozitie: se lipesc cu polii care se atrag, iar daca sunt cu polii care se resping se rotesc brusc si te ranesc.

In acest caz, trebuie facut un U din plastic gros, pe laturile profilului U sa fie lipiti in pozitia corecta magnetii cu un adeziv serios. Vei avea o scula sigura: introduci degetul cu unghia intre magneti, fara sa te stiveasca sau sa-ti sara din mana.

#12
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,829
  • Înscris: 30.08.2006
Vrei sa bagi degetele intre magneti ? Aliniaza-i ca sa se respinga. Campul magnetic e la fel si riscul sa zdrobesti degete e zero. Trebuie lipiti si fixati foarte bine pe toate laturile.
De ce nu folosesti unul singur ?

Edited by Leo2006, 04 March 2024 - 11:14.


#13
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008

View PostLeo2006, on 04 martie 2024 - 11:13, said:

Vrei sa bagi degetele intre magneti ? Aliniaza-i ca sa se respinga. Campul magnetic e la fel si riscul sa zdrobesti degete e zero. Trebuie lipiti si fixati foarte bine pe toate laturile.
De ce nu folosesti unul singur ?

Nu ai sfatuit bine. Daca alinierea este sa se respinga, vei obtine intre magneti un camp foarte slab (acolo liniile de camp vor fi rarefiate).
Magnetii trebuielasati sa se atraga puternic si insemnat cu markerul pozitia lor, apoi despartiti, lipit unul pe profilul U, apoi lipit al doilea. Sau: pus un distantier cat latimea degetului si apoi aplicat adeziv.

#14
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,538
  • Înscris: 21.12.2006
Ai grija sa ii tii departe de electronice și alte dispozitive sensibile (telefon, cantar de precizie etc)

#15
blogeranonim

blogeranonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 08.02.2010

View Post__Dan__, on 04 martie 2024 - 08:48, said:

Pe vremuri am fost surprins sa-l vad pe un coleg cum corecta probleme de puritate a culorii la un TV (tub CRT) facand pase cu magnetu' pe langa ecran.
Si eu reglam culorile cu magnetul la un TV Electrocrom parca.
Cat despre depozitare, folosesti 2 cutii umplute cu bureti de vase, iar fiecare magnet asezat intre bureti in centrul cutiilor.

#16
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,829
  • Înscris: 30.08.2006

View PostAnca12, on 04 martie 2024 - 11:49, said:

Nu ai sfatuit bine. Daca alinierea este sa se respinga, vei obtine intre magneti un camp foarte slab (acolo liniile de camp vor fi rarefiate).
Magnetii trebuielasati sa se atraga puternic si insemnat cu markerul pozitia lor, apoi despartiti, lipit unul pe profilul U, apoi lipit al doilea. Sau: pus un distantier cat latimea degetului si apoi aplicat adeziv.
Daca campul e rarefiat, atunci de ce nu pot fi lipiti ?
Ar putea sa dea efecte si mai spectaculoase dupa liniile de camp produse. Nu mai trebuie sa bagi degetul intre magneti.
[ https://dobriremus.files.wordpress.com/2020/03/magneti-interactiuni.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cam asa vad eu sa arate o cutie cu magneti care poata fi manipulata si utilizata usor. Se poate testa si pe atractie si pe respingere.
Attached File  Untitled.jpg   12.47K   1 downloads

Edited by Leo2006, 04 March 2024 - 13:29.


#17
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,829
  • Înscris: 30.08.2006
Dintr-un bloc de polistiren expandat se poate face o decupatura pentru cutia cu magneti.
Cred ca a primit pana acum toate solutiile posibile.

Edited by Leo2006, 04 March 2024 - 13:52.


#18
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
La polistiren m-am gandit si eu; cumperi  EPS100 de 10 cm ca sa fie mai dur si le faci tu un fel de cutie. Cred ca este cel mai simplu si usor de transportat/depozitat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate