Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Construire anexa lipita de casa

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
Bună! Vreau sa construiesc o anexa lipita de casa dar fără sa ma leg de fundație/zidul casei existente.
Anexa ar fi cam de 4,30 pe 4,80 cu pereții din cărămidă portanta, 4 stâlpișori și acoperiș din lemn într-o singura apa.
Atenția mea este îndreptată spre cei 2 stâlpișori care vin lângă zidul casei, am zis sa fac fundație de jur împrejur având grija sa nu vina peste fundația casei de aceia nu am pus stâlpișorii lângă peretele casei ca să nu cadă peste talpa fundației de la casa.
Între cei 2 stâlpișori de lângă zidul casei o sa fac o grinda de 25 pe 40 iar pe cele 3 ziduri o sa fac o centura de 25 pe 25
Este bine oare asa? Aștept sfaturi și sugestii dacă aveți.
Înțeleg ca în timp între anexa și zidul casei o sa apară o crăpătura de sus pana jos.
Autorizația a fost făcută și pentru anexa doar ca era mult mai mare și situata în alta parte.

Attached Files


Edited by gabriel1981, 03 March 2024 - 17:00.


#2
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,734
  • Înscris: 01.12.2018

Vizualizare mesajgabriel1981, pe 03 martie 2024 - 16:50, a scris:

Înțeleg ca în timp între anexa și zidul casei o sa apară o crăpătura de sus pana jos.
CUM? DE LA CINE? Ai inteles?

#3
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
De la alții care s-au lovit de asta.
Primul motiv e tasarea, al doilea e că sînt două clădiri independente care lucrează diferit.

#4
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 15.06.2009
Sigur ca apare crapatura, trebuie adoptata o solutie de finisaj ptr fiecare corp de cladire care sa lase rostul sa lucreze cum vrea. Sau varianta legaturii ferme intre grinzile de fundatie si centurile celor doua corpuri. Costisitoare, manopera multa si probabilitae mare care dupa cativa ani fisurile sa apara.

#5
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 01.03.2016

View Postgabriel1981, on 03 martie 2024 - 16:50, said:

Înțeleg ca în timp între anexa și zidul casei o sa apară o crăpătura de sus pana jos.
Eu am construit langă casă o terasă, care era prinsă in autorizatia de constructie, dar a fost turnată fundatia terasei după finalizarea lucrării de parter a casei. Chiar dacă au fost puse destul de multe conexpanduri pentru a face legatura intre elevatia casei si terasă, fisura există.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate