Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Ce folositi pentru urina mirositoare caine?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
stefteo21

stefteo21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 11.01.2009
Am un rottweiler de vreo 55 kg care urineaza in tarcul in care sta cu toate ca il scot zilnic la plimbare. Miroase jalnic de la urina. Ce solutii pentru estomparea mirosului de urina/curatarea lui cunoasteti dar care sa nu fie toxic pentru plante si iarba din jur?

#2
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 13.11.2006
Prima solutie ar fi sa renunti la țarc, al meu zburda prin curte si prin casa, dar nu am reusit sa identific locurile pe unde urineaza, dupa miros.
Este stresat, baga-l in casa, fa-l membru al familiei, nu-l folosi pe post de obiect de mobilier, aruncat undeva intr-un colț, o sa vezi ca daca scapa de stres, se va urina cand il duci la plimbare.

#3
stefteo21

stefteo21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 11.01.2009

View PostDY2, on 03 martie 2024 - 16:17, said:

Prima solutie ar fi sa renunti la țarc, al meu zburda prin curte si prin casa, dar nu am reusit sa identific locurile pe unde urineaza, dupa miros.
Este stresat, baga-l in casa, fa-l membru al familiei, nu-l folosi pe post de obiect de mobilier, aruncat undeva intr-un colț, o sa vezi ca daca scapa de stres, se va urina cand il duci la plimbare.

Apreciez sfatul, dar are libertate, noaptea sta liber in curte, cateodata si toata ziua, cu toate astea tot in tarc merge si urineaza sau pe langa tarc, acolo considera ca este WC probabil.

Edited by stefteo21, 03 March 2024 - 16:32.


#4
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 13.11.2006
Cainele are nevoie de afectiune, nu neaparat de un țarc sau o curte unde sa stea.
Cand tratezi cainele ca pe o gaina de exemplu, atunci si cainele va raspunde la fel.
El (cainele), vrea sa stea langa tine cat de mult se poate, incearca sa il consideri prietenul tau, o sa vezi ca va incepe sa urineze doar atunci cand il scoti la plimbare.

Amenajeaza-i o cusca mai prietenoasa, mai asemanatoare cu un loc de locuit decent.
Mai poti incerca in paralel sa schimbi hrana, citeste mai mult despre caini si nevoile lor, nu este chiar asa simplu sa ai in preajma un caine, nu il poti folosi doar cand ai chef de el, apoi sa il inchizi in țarc departe de tine.
Scapa-l de stres, apoi incet incet vei vedea ca nici nu se mai urina in țarc si nici miros nu vei mai simți de la urina lui (a cainelui).

#5
stefteo21

stefteo21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 11.01.2009
Urineaza si cand il duc la plimbare, nu e asta problema. Ci doar ca o face si in tarc si nu stiu cum sa scap de miros. Nu cred ca urina cainilor miroase ca sunt stresati, miroase ca asa e in natura lor.. si urina omului miroase chiar daca nu e stresat. Cainele este integrat si adaptat in familia noastra, nu are problemele de comportament.

Edited by stefteo21, 03 March 2024 - 16:54.


#6
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,008
  • Înscris: 02.08.2021
Încearcă bicarbonat de sodiu.

#7
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 13.11.2006

View Poststefteo21, on 03 martie 2024 - 16:52, said:

Urineaza si cand il duc la plimbare, nu e asta problema. Ci doar ca o face si in tarc si nu stiu cum sa scap de miros. Nu cred ca urina cainilor miroase ca sunt stresati, miroase ca asa e in natura lor.. si urina omului miroase chiar daca nu e stresat. Cainele este integrat si adaptat in familia noastra, nu are problemele de comportament.
Nu pot detecta unde se urinneaza cainele meu, decat daca gasesc locul vizual, dupa miros nicio sansa.
Pune o poza totusi, sa vedem locul unde urineaza in acel țarc, desi eu cred ca inca nu ai inteles ce inseamna un caine integrat si adaptat intr-o familie.
Sau demonteaza țarcul, vezi daca se urineaza in acelasi loc.
Sau incearca ce scrie aici:

Oțet alb și bicarbonat de sodiu pentru a elimina mirosul urinei câinelui tău
Vei fi încântat de acest sfat care îți va permite să elimini mirosurile din urina câinelui tău. Toate ingredientele folosite pentru acest sfat sunt naturale și economice pentru că, cu siguranță, le vei găsi în bucătăria ta. Pentru a elimina mirosurile neplăcute ale urinei, veți avea nevoie de oțet alb și bicarbonat de sodiu.

Dacă câinele dumneavoastră urinează pe covor sau pe podea, spălați zona de curățat cu apă fierbinte și stropiți cu bicarbonat de sodiu. Frecați cu o cârpă moale apoi lăsați să acționeze câteva ore. Bicarbonatul de sodiu va pătrunde în fibrele canapelei sau covorului dvs. și va absorbi pata și apoi va îndepărta mirosul de urină. Când urina a fost absorbită, aspirați-o.
Pentru a combate mirosurile neplăcute, puteți folosi și oțet alb, care este un dezinfectant natural. Turnați oțet alb într-o sticlă cu pulverizator și stropiți pe pata de urină. Lăsați-l să acționeze aproximativ zece minute înainte de a utiliza un burete umed pentru a curăța pata. Clătiți cu apă curată și lăsați să se usuce. Dacă mirosul persistă, puteți adăuga câteva picături de uleiuri esențiale de lămâie care vor reduce mirosul.
Cum să-ți împiedici câinele să urineze în același loc?
Se întâmplă ca un câine să urineze de mai multe ori în același loc pentru a-și marca teritoriul sau ca un anumit miros să-l atragă. De asemenea, este posibil ca acest comportament necurat să fie legat de vârsta fragedă a câinelui tău și să nu fi asimilat încă gesturile de curățenie. Pentru a-l determina pe câinele tău sa nu urineze înăuntru locuinței și în același loc, poți pune piper pe zona în care a făcut deja pipi. Mirosul de piper va descuraja animalul tău de companie și nu își va mai face treaba lângă canapeaua ta preferată. De asemenea, dacă bei cafea, nu uitați să vă păstrați zațul pentru a vă speria câinele. Uscați-l la aer și turnați-l într-un vas mic pe care îl veți pune în sufragerie. Mirosul de cafea va împiedica câinele să facă pipi peste tot.


#8
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 07.04.2017
Exista solutii speciale, de exemplu https://animax.ro/pr...og-spray-500-ml

Edited by SharonCollins, 03 March 2024 - 19:56.


#9
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 06.08.2015
reunta la el

#10
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,787
  • Înscris: 12.01.2018
nu poți face pipi în același loc să nu miroasă.și vecinul meu avea unul liber în toată curtea și cum te apropiai de gard duhnea pur și simplu.eu făceam cu clor foarte concentrat să nu mai pută în halul ăla.

#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 stefteo21, on 03 martie 2024 - 15:57, said:

Am un rottweiler de vreo 55 kg care urineaza in tarcul in care sta cu toate ca il scot zilnic la plimbare. Miroase jalnic de la urina. Ce solutii pentru estomparea mirosului de urina/curatarea lui cunoasteti dar care sa nu fie toxic pentru plante si iarba din jur?
ii faci scurgere, speli, lasi sa se usuce, dai cu clor, lasi sa arda tot, clatesti.

#12
narcis1974

narcis1974

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 13.10.2010
Al meu a urinat mult timp pe automatizarea de la poarta incat a ruginit aproape toata, cand se lua curentul si trebuia sa deschid poarta culisanta pe manual, imi venea sa plang. Si mai are cateva locuri unde "isi facea"de cap. In ultimul timp am inceput sa-l dezvat cu solutia asta, am mai incercat cateva, dar asta chiar a avut efect. https://brilla.ro/pr...50c778b9b&_ss=r
Cand o pulverizez pe zona pe care imi doresc sa nu o marcheze, il las sa vada si el ce fac si ii spun de fiecare data "nu-i voie"...
Pe o patura pe care doarme si care mai prinde si aia miros de caine, mai ales dupa ce e plouat,  folosesc https://brilla.ro/pr...4462781c4&_ss=r
Nu stiu ce efect ar avea in cusca.
Pe langa cusca, asa cum spun colegii mai sus, poti incerca si cu clor, bicarbonat.
La Dedeman se mai gaseste o "sare" la 1 kg, pentru igienizare pardoseli abatoare, cu care poti spala imprejurul custii, betonul, pavajul etc.

#13
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007

View PostDY2, on 03 martie 2024 - 16:17, said:

Este stresat, baga-l in casa, fa-l membru al familiei, nu-l folosi pe post de obiect de mobilier, aruncat undeva intr-un colț, o sa vezi ca daca scapa de stres, se va urina cand il duci la plimbare.
Al meu stă unde vrea, deschide singur ușa intră, iese. E membru al familiei, deci nu face numai în curte face și în casă, să scape de stres.

#14
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 13.11.2006
Al meu face in padure pipi, probabil si in curte, dar nu vad unde ca e mare curtea, dar in casa niciodata.

#15
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
Eu locuiesc la bloc si nu-si urineaza in casa sau, cand mergem la cineva in vizita la curte " normal isi marcheaza teritoriul " dupa care, trebuie sa-l scot afara din curte pentru a isi face nevoile. Exact cum au zis si colegii mai sus ( lasa-l sa se integreze in familie si v-a invata singur ca, nu trebuie sa faci in casa / locul in care locuiesti ). Sunt foarte destepti, numai ca trebuiesc ajutati in a aintelege anumite lucruri.
Bicarbonat + Otet Alb si poti scapa de acele mirosuri.

ps. sigur, l-ai tinut inchis in acel tarc, acolo, el stie ca e locul lui / casa lui / zona lui si de aceea isi face nevoile, trebuie mai multa libertare, integrare in familie, etc

#16
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Urine Off - asta folosesc si aia in adaposturile pentru animale
https://www.emag.ro/...7/pd/DLC8VPMBM/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate