Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

De unde cumpar o tigaie wok?

* * - - - 2 votes
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 19.06.2018

View Postmarga32, on 02 martie 2024 - 11:51, said:

un wok din otel carbon (bun) e imposibil de gasit. Pana in 400 de lei adica.
Am eu unul adevarat daca esti interesat, nu aiurelile de pe piata.
image (8).jpg
Daca esti interesat da mi PM.

PS
Dar da, e wok pentru gatit la ...wok, adica are fund rotund.

Daca nu se vrea cu fund rotund si nu exista ochi de wok la aragaz mai bine wok de fonta cu fund normal. Oricum tehnica de gatit stir fry trebuie stapanite altfel nu merita deranjul, poti gati la fel de bine in tigaie.

Edited by audiofidell, 02 March 2024 - 14:08.


#20
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,551
  • Înscris: 30.08.2017
Păi da, dacă nu faci stir fry (iar pentru asta trebuie arzător special), e cam degeaba wok-ul, mai bine o tigaie.
Alea cu find plat sunt tot niște tigai.

#21
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
wokul pe care il am acum e acesta. Dupa cum vedeti, are fundul plat. E mare, e ieftin, e de calitate, nu se lipeste mancarea. De ce vreau sa-l schimb? Fiind mare, e mai greu de spalat in chiuveta si nu am capac de 30cm. De aceea as fi dorit tot ca acesta, dar de 28 de centimetri.

#22
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 30.04.2007
am luat de "aici", wok ... cu fundul rotund. nu stiu cit de inox, dar destul de lucios respectivul "fher" inainte de tratare, oricum s-a invinetzit/inegrit dupa. 60-70 lei, parca au si de 26 nu doar de 28 .. pentru doritori.

am lai luat si alte "chinezarii" insa asta isi merita banii.

https://www.google.c...1!1e3?entry=ttu

#23
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 19.06.2018
Omul s a exprimat corect, noi am inteles gresit ca vrea wok. El vrea o tigaie de forma wok ului. Trebuie cautat cu mai multa atentie pe net si in magazinele fizice metro si selgros. La prima cautare am gasit cateva modele de 28 cm, inclusiv otel carbon la putin peste 100 lei, coada lunga, nu imi dau seama ce vrea exact colegul.

Edited by audiofidell, 02 March 2024 - 16:19.


#24
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,018
  • Înscris: 30.11.2021
Sunt subiecte care ma amuza prin simplititatea din aparenta.
Citesti un subiect si zici ca este usor de raspuns, apoi citesti ca a cumparat de la Metro, ca a verificat deja si aia nu au wok de 28, ca doreste de inox, sa fie o recomandare de calitate.

Nu cred ca sunt asa de multi romani care gatesc des la wok, este acolo o noutate, ca storcatorul de fructe.

Daca chiar te folosesti de tigaia asta wok? Go Wok Go Broke!

Uneori sunt subiect carora nu le poti raspunde, oricat te-ai incapatana, ca m-am incapatanat.

Si am zis? De ce nu caut pe google? Ca eu am o problema ca nu imi plac tigaile cu maner de plastic. Tigaile cu maner de plastic sunt cam ca oalele emaliate, sunt cam ca femeile fara tate, ca un pesedist care nu este spagar.

Si este mesaj frumos, dar am zis? Ba? Chiar nu reusesc sa caut pe google ce mi-ar placea sa cumpar mie? Dar chiar sa imi placa, adica sa fie si firma, sa arate fain, sa ma duca cu gandul la treburi erotice kamasutrice.
Acum o sa ziceti ca imi place sa scriu, cea ce este adevarat, dar va zic!? Am gasit o tigaie de plateam 200 de lei.
https://www.emag.ro/.../pd/DB2ZYCMBM/?

Pardon, asta, merge si aia dar asta este tigaia de o lasam expusa la bucatarie.
https://www.emag.ro/.../pd/DW3ZYCMBM/?

28 inch, pardon, 28cm, inox, forme apetisante, va zic, daca Dem Radulescu mai traia, cumpara tigaia asta.

Tigai, sex, Dem Radulescu, banuiam eu ca o sa arate mesajul asta asa cand m-am apucat sa scriu?

Inchisesem mesajul si ma gandeam? Ba? De Amza Pellea nu am scris nimic, cautam pe youtube tigaia si cu sunet, cu decor, ba, va zic, universul a conspirat ca sa isi cumpere tigaia asta.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Jj3-WvEKDTA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MindArchitect, 02 March 2024 - 17:28.


#25
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010

View Postaudiofidell, on 02 martie 2024 - 16:11, said:

Omul s a exprimat corect, noi am inteles gresit ca vrea wok. El vrea o tigaie de forma wok ului. Trebuie cautat cu mai multa atentie pe net si in magazinele fizice metro si selgros. La prima cautare am gasit cateva modele de 28 cm, inclusiv otel carbon la putin peste 100 lei, coada lunga, nu imi dau seama ce vrea exact colegul.
Adevarul e ca am zis doar de patru ori. Dar vad ca cineva a inteles:

View PostMindArchitect, on 02 martie 2024 - 17:16, said:

a cumparat de la Metro, ca a verificat deja si aia nu au wok de 28, ca doreste de inox, sa fie o recomandare de calitate.


#26
M0D3

M0D3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 22.03.2009
Cea de la Metro, recomandata de Manasu in postul 4, este cea mai buna optiune in bugetul tau.

#27
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Aceea este o tigaie (scrie si-n descriere). Poza e de la un wok. Mi-am dat seama dupa dimensiuni: inaltime 7,8cm. Wokul meu are 12,8.

Edited by marga32, 02 March 2024 - 18:09.


#28
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011

View Postmarga32, on 02 martie 2024 - 13:44, said:

De aluminiu si de teflon fug ca de tamaie.
Tu de ce fugi de tamâie?

#29
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postmarga32, on 02 martie 2024 - 11:51, said:

. A doua am vazut-o mai de mult pe site-ul metro, dar niciodata in magazinul fizic....
fix pe aia din metro o am.
e o tigaie mare cu fundul plat si margini gen wok.
o poti folosi si pe ror de wok dar trebuie sa ai arzator cu mai multe inele de foc.

Edited by arg, 02 March 2024 - 19:19.


#30
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010

View PostVictor5, on 02 martie 2024 - 18:54, said:

Tu de ce fugi de tamâie?
De aluminiu si de teflon.

@arg, mersi pentru completare. Deci e tigaie. Tigai am sa-mi pun si-n cap. Dar wok... unul e din inox, 28cm, pana-n 400 de lei. Mi-am extins cautarile pe site-urile din Anglia si Spania, ca acolo am rude.

#31
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005

View Postmarga32, on 02 martie 2024 - 13:44, said:

De aluminiu si de teflon fug ca de tamaie.
Care este problema cu aluminiu? "Aluminiul este un material foarte bun pentru instrumentele de gatit, deoarece este usor si bun conducator termic (de 5 ori mai bun ca inoxul)."
Eu tot din Metro am cumparat dar din aluminiu si chiar imi place, daca incing bine uleiul, nu lipeste deloc.

Edited by Y0samiteSam, 02 March 2024 - 22:09.


#32
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,244
  • Înscris: 05.06.2002
sa facem un rezumat:
wok din inox, cu fund plat si folosit pe aragaz normal, nu arzator de wok de mare putere. care mai e șpilu’ cu wok-ul asta, ca nu prea mai pastreaza mare lucru din specificul gatitului la wok? diar ceva din forma wok-ului ramane, restul e tigaie inalta banala.

Edited by Fane, 03 March 2024 - 11:41.


#33
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
aia de la metro indeplineste 100% specificatiile cerute.

#34
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 22.08.2012
E plin pe Emag. Eu am luat de pe Temu, cu 38 cm diametru, la 18 lei - eram la prima cumparare, acum costa 98 de lei. E perfect, dar trebuie "ars", gasesti pe Youtube amanunte.

#35
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,477
  • Înscris: 17.04.2006
Nu gasesti pentru ca tu cauti wok. Cauta tigaie saute de inox.

#36
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,244
  • Înscris: 05.06.2002
o sa-ti zica ca n-are inaltimea, ca tot asta m-am gandit sa-i recomand si eu. dar avand in vedere ca fundul este mai mare e posibil sa aiba acelas volum.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate