Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

placă video bună pentru redare cât mai calitativă a filmelor

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
dani_moca1976

dani_moca1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 29.05.2007
Vreau să achiziționez un nou sistem desktop, cu procesor Intel i7 14700 (sau i5 14500) sau Amd Ryzen 7 8700G. Nu mă pasionează jocurile. Printre altele mă uit la filme pe PC: Netflix, mkv-uri (x264, x265, etc).
Din vechiul sistem mi-a rămas o placă video Amd RX460 (4 GB video memory). Bănuiesc că nu ar fi o problemă să o integrez în noul sistem (indiferent că e cu procesor Intel sau Amd).
Nelămurirea mea este dacă , dpdv al calității redării video a filmelor, pot renunța la vechiul RX460.. Care ar fi cea mai bună placă video (dintre cele 3 menționate de mine) ? Există diferențe mari între cele 3 ?

#2
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 21.08.2003
Placile integrate in procesoarele din ultimii ani fac fata cu brio la orice material video, daca ssd-ul are viteza buna de livrare si este ram destul. La placile video dedicate poti intra aici si vezi ce e cel mai potrivit ptr tine: https://pc-builds.co...eck-calculator/

#3
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,538
  • Înscris: 21.12.2006
Integratele din procesoarele Intel sunt perfecte pentru redare filme.

#4
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011
In situatia descrisa de tine, eu as merge pe ideea unui PC cat mai silentios.
N-ai nevoie de video dedicat.

#5
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
@dani_moca1976 e vreo gluma cu acest topic?
Ai auzit de TV?
https://ro.m.wikiped.../wiki/Televizor

"Televizorul (sau simplu TV) este un monitor care poate recepționa semnalele TV dar care poate avea și alte funcții (jocuri video, internet, etc.). Televizorul este un dispozitiv electronic folosit pentru a recepționa și reda emisiuni de radiodifuziune vizuală (televiziune radiodifuzată), care difuzează programe de televiziune, fiind folosit astăzi pentru divertisment, pentru educare și pentru informare. Progresul tehnologic a transformat televizorul într-un dispozitiv complex, care poate accesa internetul și poate reda imagini tridimensionale. Primul televizor color a fost produs de compania Toshiba în 1959, iar din 1960 era disponibil pentru cumpărare."



#6
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 19.07.2005
Pentru redare cat mai calitaitva a mkv, te referi la filtre gen madvr? Daca da iti trebuie o placa potenta, gen RTX 3070 sau mai buna, depinde ce filtre vei folosi.

Edited by vj_Heaven, 01 March 2024 - 21:17.


#7
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
Am vazut topic deschis de o persoana care isi cumparase sistem cu procesor i9 gen 11 exclusiv pt Metin 2 si am crezut ca le-am vazut pe toate.

Acum vad topic deschis de o persoana care isi face sistem cu i7 gen 14 pt vizionat filme pe Netflix!!!
Se intampla ceva ciudat cu tinerii din ziua de azi.

Ok am inteles ca iei si filme de pe torrenti in format 2k sau chiar 4k pt ca ai probabil fibra optica si musai sa vizionezi filmul la calitate maxima.
Evident ai si monitor 4k cu panel ips si diagonala fara numar.
Dar pana mea exista variante mult mai ieftine.
Bine ca la cat e consumul de energie iesi mai ieftin daca vezi filmul la cinema dar e alta poveste.
Te gandesti si la uzura componentelor dintr-o unitate.
Nu poti compara un TV cu un PC la capitolul ore de functionare fara pauza si asta mai ales vara.

Iti cumperi un TV 4k cel mai smecher de pe piata + un laptop de 500 lei+ rack extern+ hdd de laptop /ssd si iesi mult mai ieftin.

Edited by mariusixy, 01 March 2024 - 21:26.


#8
-SunRise-

-SunRise-

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 24.11.2023
Initiator,in primul rand care sint cele 3 placi video mentionate de tine?Ca in afara de acel rx460 ,celelalte sint procesoare.Referitor d.p.v.d al calitatii,sa stii ca placile video Radeon au culori mai bune mai ales pe iesire TV decat placile video Nvidia.Deci la filme as recomanda Radeon.Nvidia in schimb exceleaza pe sharpness mai profesional decat placile AMD,deci imagini mult mai clare cu mai multe setari prof.
Pe culoare si pt. filme mergi pe AMD.PE jocuri si claritate a imaginii NVidia

Personal si daca nu ma joc prea mult,tot pe Nvidia as merge,nu ca sint fanboy,dar in timp am avut si tabara rosie si cea verde,si am ajuns la concluzia ca tabara verde e mult mai buna.AMD sufera si pe partea de suport drivere...de placile video Intel ARC nu stiu ce sa zic....

#9
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
@-SunRise- a mentionat 2 procesoare cu video onboard.

Bine ca daca ataseaza la unitate un monitor 4k cu panel ips e oricum inchis capitolul jocuri din cauza ca foloseste video onboard ori placa aia video antica.

La monitor 4k cu panel ips e musai sa ai minim rtx 3060.

#10
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017

View Post-SunRise-, on 01 martie 2024 - 21:28, said:

...sa stii ca placile video Radeon au culori mai bune mai ales pe iesire TV decat placile video Nvidia.Deci la filme as recomanda Radeon.Nvidia in schimb exceleaza pe sharpness mai profesional decat placile AMD,deci imagini mult mai clare cu mai multe setari prof.
Pe culoare si pt. filme mergi pe AMD.PE jocuri si claritate a imaginii NVidia...
Astea sunt idei preconcepute complet gresite. Semnalul video digital e standardizat si are aceeasi calitate la toti producatorii. Diferentele constau in niste setari default din driverele video care induc o saturatie de culoare ceva mai mare la AMD vs semnal standardizat nemodificat la Nvidia. La Nvidia se poate seta sa scoata semnal cu un continut de culori precum la AMD si la AMD se poate seta semnalul standardizat si se ajunge ca imaginea comparativa sa arate invers. Necunoscatorii iau de bune toate povestile de pe net.Posted Image

Semnalul standardizat e de referinta pentru toate procesarile de imagine, restul e la latitudinea userilor sa butoneze ce si cum vor.

Pentru redarea materialelor video sunt doua situatii:

1. - Daca materialele video (la rezolutie mare punem problema) sunt encodate cu setari nestandardizate, placile video nu ajuta la decodare hardware, deci e nevoie de procesoare puternice pentru o redare fluida.
2. - Daca materialele video sunt encodate in formule standardizate, placile video (inclusiv modelele ieftine relativ recente) rezolva cea mai mare parte a procesului de decodare, dar pentru rezolutii mari nu trebuie neglijate nici procesoarele (si evident mediile de stocare).

#11
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
Lejer ajungi sa platesti 100 lei pe luna extra la factura de energie pt tampenia cu descarcat si vizionat filme pe PC cu i7 gen 14.
Pai cu banii aia platesti 2 servicii de streaming. Daca mai adaugi si Nerflix o sa ai destule filme de vizionat.

Edited by mariusixy, 01 March 2024 - 21:57.


#12
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,240
  • Înscris: 24.02.2007
Ce monitor ai sau vrei sa iei pt vizionare? Stie macar decent HDR?

#13
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007
nu ai nevoie de mai mult pt vizionat filme - https://www.samwise....-ddr4-ssd-13880

la decodare/encondare video Intel sunt superiori fata de AMD (strict la placile video integrate)

cu laptopul din semnatura doar la 8k imi face probleme, in rest full hd, 2k, 4k nu am avut probleme in redarea filmelor

Edited by STARTREK1, 01 March 2024 - 22:15.


#14
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Am un laptop cu i3 gen 11 si rup filmele 4k cu grafica integrata :lol:. De unde nebunia cu i7 pentru asa ceva?  Si mai ales pc care consuma curent de rupe.

#15
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 22.05.2011
Un i7 nu consuma de rupe daca nu e forjat, de ex consuma 15-17 w in idle/browsing/light op  iar in jocuri sare si de 125w ..

Pt ce vrea initiatorul e deajuns un monitor bun si un i3-i5 cu grafica integrata de la gen 5-6 incoace

#16
dani_moca1976

dani_moca1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 29.05.2007

View Postmariusixy, on 01 martie 2024 - 21:13, said:

@dani_moca1976 e vreo gluma cu acest topic?
Ai auzit de TV?
Nu pot folosi televizorul mereu .. mai e si nevasta si copilul..

View Postvj_Heaven, on 01 martie 2024 - 21:16, said:

Pentru redare cat mai calitaitva a mkv, te referi la filtre gen madvr? Daca da iti trebuie o placa potenta, gen RTX 3070 sau mai buna, depinde ce filtre vei folosi.
Nu.
Mkv-urile redate cu setari default in MPC Home Cinema sau VLC

View Post-SunRise-, on 01 martie 2024 - 21:28, said:

Initiator,in primul rand care sint cele 3 placi video mentionate de tine?Ca in afara de acel rx460 ,celelalte sint procesoare.
Pe langa RX460, ma refeream la Intel UHD 770 din i7 sau i5 gen. 14 si Amd Radeon 780M din Ryzen 7 8700G

View Postmariusixy, on 01 martie 2024 - 21:34, said:

Bine ca daca ataseaza la unitate un monitor 4k cu panel ips e oricum inchis capitolul jocuri din cauza ca foloseste video onboard ori placa aia video antica.
Monitorul e ips, 1080p, 27", 75Hz

View Postmariusixy, on 01 martie 2024 - 21:57, said:

Lejer ajungi sa platesti 100 lei pe luna extra la factura de energie pt tampenia cu descarcat si vizionat filme pe PC cu i7 gen 14.
Pai cu banii aia platesti 2 servicii de streaming. Daca mai adaugi si Nerflix o sa ai destule filme de vizionat.
Cred ca procesoarele mentionate aproape "șomează" la redarea unui film 1080p

View Postdani.user, on 01 martie 2024 - 21:59, said:

Ce monitor ai sau vrei sa iei pt vizionare? Stie macar decent HDR?
Monitorul e ips, 1080p, 27", 75Hz , fara HDR

View PostSerafim606, on 01 martie 2024 - 22:13, said:

Am un laptop cu i3 gen 11 si rup filmele 4k cu grafica integrata Posted Image. De unde nebunia cu i7 pentru asa ceva?  Si mai ales pc care consuma curent de rupe.
M-am gandit sa fie ”future proof” ..

#17
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Ce face i7, face si i3 in materie de vazut filme. Diferenta e in buzunar.

#18
-SunRise-

-SunRise-

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 24.11.2023

View PostRamuran, on 01 martie 2024 - 21:51, said:

Astea sunt idei preconcepute complet gresite. Semnalul video digital e standardizat si are aceeasi calitate la toti producatorii. Diferentele constau in niste setari default din driverele video care induc o saturatie de culoare ceva mai mare la AMD vs semnal standardizat nemodificat la Nvidia. La Nvidia se poate seta sa scoata semnal cu un continut de culori precum la AMD si la AMD se poate seta semnalul standardizat si se ajunge ca imaginea comparativa sa arate invers. Necunoscatorii iau de bune toate povestile de pe net.Posted Image

Semnalul standardizat e de referinta pentru toate procesarile de imagine, restul e la latitudinea userilor sa butoneze ce si cum vor.

Pentru redarea materialelor video sunt doua situatii:

1. - Daca materialele video (la rezolutie mare punem problema) sunt encodate cu setari nestandardizate, placile video nu ajuta la decodare hardware, deci e nevoie de procesoare puternice pentru o redare fluida.
2. - Daca materialele video sunt encodate in formule standardizate, placile video (inclusiv modelele ieftine relativ recente) rezolva cea mai mare parte a procesului de decodare, dar pentru rezolutii mari nu trebuie neglijate nici procesoarele (si evident mediile de stocare).

am avut la viata mea o gramada de placi video Nvidia si AMD si stiu bine ce vorbesc si afirm.Nvidia multa vreme ,ani de zile la rand a avut pe default color-output dinamic range- LIMITED,pe cand AMD DINTOTDEAUNA a avut full chroma de culoare RGB 4:4:4 la toate placile lorla absolut toate.Probabil esti mic,nu stii,dar multa vreme lumea pe forumurile din afara plangea si nu intelegea de ce Nvidia nu implementa ca AMD-ul full chroma de culoare.De abia de cativa ani au introdus si cei din tabara verde setare pe culoare full RGB.Daca dai pe limited color se vede spalacit,culorile nu mai sint asa de vii.Chiar si daca dai pe FULL color iti spun eu ca tot nu vede asa de bine pe culoare ca o placa video AMD.Mai intereseaza-te sa vezi ca am dreptate.Si nu este nici un mit,chiar este adevarat.
Si-ti spun eu ca pe iesire TV,AMD-ul sta mult mai bine pe setari de culoare decat orice placa Nvidia.Asta ti-o poate confirma cei care lucreaza si randeaza cu placi grafice si lucreaza cu softuri profesionale.Pe iesire TV sint cei mai tari cei de la AMD.

Asa cum si invers,la capitolul sharpness si claritate de imagine,AMD-ul este in plop fata de Nvidia.Nvidia face sharpness mult mai profi,AMd-ul e la gara la acest capitol.TRebuie sa intelegi ca desi semnalul este asa cum crezi tu la fel,nu este chiar asa.Daca te uiti atent si ai ochi format ai sa vezi diferentele

Attached Files


Edited by -SunRise-, 02 March 2024 - 02:32.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate