Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Dilema dupa facultate

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Anolim

Anolim

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.03.2024
Salut reddit am nevoie si eu de cat mai multe sfaturi bune de la fosti studenti la inginerie si informatica care lucreaza in domeniu sau oameni care lucreaza in domeniul IT

Sunt student in anul 4 la o facultate de inginerie din tara si anul asta am prins un intersnship la o companie 100% romaneasca pe un post de administrator de student, imi place aici lumea e foarte draguta firma e serioasa si in general toti angajati sunt foarte bine platiti indiferent de functia lor sau postul lor.
Problema mea e ca eu facultatea intr- un oras nu foarte mare si important din Romania si internshipul tot in acelas oras e, si e cam singura firma din oras in care poti lucra in domeniul IT.

Eu din vara vreau sa revin in Brasov unde am facut primi doi ani de facultate, o facultate de electronica si comunicatii, mam mutat de acolo din motive financiare si familiale. Stiu ca in Brasov as avea mai multe oportunitati in cariera, mai ales in industria IT, plus ca imi place mult orasul. Dar nu stiu cat de usor mas angaja in Brasov din vara intro companie IT pe o pozitie de junior, eu mi- as dori ceva in programare, front end sa fiu mai specific, dar nu as refuza alte posturi cum ar fi si cel de administrator de sistem, as refuza postul de help desk, am lucrat 4 luni si mia ajuns:))

La intershipul la care sunt lucrurile merg chiar bine si ma inteleg bine cu mentori, inca nu am trecut la partea practica dar deabia astept sa vad ce voi face acolo.
Dilema mea e ca nu stiu ce sa fac din vara, daca primesc o oferta de la firma la care sunt la internship as spune da doar daca ar fi o oferta financiara buna, ceea ce cred ca va fi dat fiind renumele firmei. Vreau mult de tot sa ma stabilesc intrun viitor in Brasov si vreau si mai mult sa lucrez in IT, dar nu stiu cat de repede imi voi gasi ceva in Brasov de munca in IT. Inca din clasa a 10a vreau sa lucrez in domeniul asta, am facut 3 de pregatire in C++, la facultate am invatat sa lucrez in HTML, CSS, JV, Java, Linux ca experiente de munca am 4 luni ca help desk la Capgemenii si alte 2 luni ca agent de vanzari, ca proiecte personale am mai facut un transformator de curent si un ceas digital cu placuta arduino si un lcd.

Sunt foarte nedumerit si am nevoie de sfaturi bune, sunt dispus sa stau cu oricine are experienta in domeniu de vorba pe tema asta.

#2
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

Vizualizare mesajAnolim, pe 01 martie 2024 - 18:28, a scris:

Salut reddit am nevoie si eu de cat mai multe sfaturi
Un prim sfat... putina atentie si-un pic de editare la copy-paste !

Edited by Barboso, 01 March 2024 - 18:41.


#3
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Un al doilea sfat... ai putina grija la regulile gramaticale, e pacat sa te angajezi si sa trimiti mailuri ca postul de mai sus.

Fiind la inceput, as sugera sa ramai unde esti primit, unde iti place ceea ce faci si cu cine lucrezi pentru ca asa vei dobandi experienta. Una e sa vii cu placere la munca, sa ai pe cine sa intrebi si cu cine sa discuti si alta sa e sa vii doar pentru salariu si sa fii mahnit toata ziua. Dupa ceva timp, cand CVul nu va fi doar cu adresa si studii, poti aplica unde iti doresti.

Edited by sorin147, 01 March 2024 - 19:06.


#4
logosu

logosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 11.06.2008
Cel mai important e să îţi placă ce faci şi să devii bun într-un domeniu, nu contează aşa mult locul. Dacă o să fi bun şi eficient, atunci o să fie foarte uşor să te duci în altă parte. Chiar o să te caute alţii, fără să-ţi mai baţi tu capu.

#5
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8Pm2xEViNIo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,518
  • Înscris: 02.09.2006

View PostAnolim, on 01 martie 2024 - 18:28, said:

.......................
Sunt foarte nedumerit si am nevoie de sfaturi bune, sunt dispus sa stau cu oricine are experienta in domeniu de vorba pe tema asta.
Poti relua clasele de gimnaziu, ca sa inveti sa scrii corect un CV. Altfel vei sfirsi aranjind conservele in raft la Penny.

#7
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
Cum ai reusit boss sa fentezi atatia ani de scoala faultand in mod repetat limba romana?

#8
cralin

cralin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 18.09.2020

View Posthorhescu, on 02 martie 2024 - 00:17, said:

Cum ai reusit boss sa fentezi atatia ani de scoala faultand in mod repetat limba romana?

Eu as zice ca l-a fentat scoala pe el
Posted Image

@OP,
Pune mina pe cartea de gramatica a limbi romane si aprofundeaza materia respectiva fiindca nimeni nu te ia in serios cind vade un text (mail, document, CV) scris cu atit de multe greseli de ortografie cite ai facut in primul post din thread-ul acesta.

In alta ordine de idei, daca ai lucrat la ceva firma de IT cit de cit mai rasarita/cunoscuta si vrei sa te lauzi cu asta, atunci e bine sa stii sa-i scrii numele corect fiindca s-ar putea ca potentialii angajatori care citesc CV-ul tau sa se prinda ca tu nici macar nu te-ai obosit sa tii minte cum se scrie corect numele fostilor angajatori si prin urmare sa te elimine la preselectie din lista potentialilor candidati pentru job-ul respectiv.

Asa ca fapt divers:  Firma respectiva nu se numeste Capgemenii ci se numeste Capgemini

De asemenea, ai grija la ce pretentii ai legate de aceptatul unui job doar daca esti platit cu o anumita suma.
Daca ai impresia ca un incepator/junior proaspat iesit de pe bancile scolii poate emite pretentii sa fie platit la nivelul unui angajat cu experienta atunci dai dovada de naivitate sau de lipsa a contactului cu realitatea din universul care traim.

Asta este valabil in orice domeniu de activitate nu doar in IT.

In rest, indiferent de cariera pe care ti-ai ales-o, atit timp cit faci ceva ce te pasioneaza si o faci cu placere ai sanse foarte mari sa ajungi sa fii bun la acel ceva si sa poti sa faci un ban frumos facind ceva ce te pasioneaza.

Edited by cralin, 02 March 2024 - 01:58.


#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,605
  • Înscris: 30.07.2003

Vizualizare mesajAnolim, pe 01 martie 2024 - 18:28, a scris:

si e cam singura firma din oras in care poti lucra in domeniul IT.
Tu crezi ca angajatii MS au studiat in Seattle? Stii meserie si geografie, te duci unde sunt locuri de munca pe lumea asta (sa fii fericit ca ai o astfel de oportunitate, multi nu o au).

Vizualizare mesajAnolim, pe 01 martie 2024 - 18:28, a scris:

Dar nu stiu cat de usor mas angaja in Brasov din vara intro companie IT pe o pozitie de junior
Pai nici noi nu stim ca nu te-am testat. Insa tu invata meserie, ai studiat/testat mai multe segmente din domeniu, alege si aprofundeaza. Trece in CV proiecte (demo) care sa scoata in evidenta ce stii si daca angajatorul vede in tine ce cauta te va lua. Tu doar acumuleaza cat mai multe cunostinte tehnice si restul vin de la sine.

Edited by neagu_laurentiu, 02 March 2024 - 06:28.


#10
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,788
  • Înscris: 12.01.2018
cred că ești unicul de pe acest forum care scrie așa.primul sigur ești cel puțin din câte posturi am citit până acum

#11
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008
Salut,

O sa iti fie greu sa primesti un sfat mai direct pentru ca sunt cativa factori pe care ii citesc eu in intrebarea ta, familial, iti place unde lucrezi acum, banutii care iti sunt oferiti, vrei sa te muti in Brasov.
Trebuie sa verifici inainte de a lua o decizie si e usor zic eu. Daca ai intrebat aici inseamna ca eziti, deci de aia e bine sa verific sa faci un pic de scouting.
Ia si tu un site de job-uri, ejobs... care or mai fi acum, nu le mai stiu, si vezi care e oferta. Du-te si fa unul doua interviuri si vezi cam ce ai primi in Brasov. Sa spunem ca te plac doua companii dupa interviu si apoi le refuzi, poti sa le explici ca ai motive familiale si ca nu mai poti sa te muti in Brasov, o scuza acolo, nu conteaza, nu moare nici o companie ca au facut un interviu si apoi nu ai mers la ei, dar refuza-i policos cu un raspuns credibil. Asta in ideea ca sa faci un pic de scouting inainte sa te hotarasti definitv. Daca ai dat de o companie belea care iti place mult in Brasov iti da si banuti buni, Go for it.
Apoi mai verifica cat costa un apartament in Brasov de inchiriat daca trebuie sa inchiriezi. Daca ai prieteni in Brasov si asta conteaza.
Intreaba cat mai multi cunoscuti cum e prin Brasov cu piata IT-ului. Daca se anganeaza daca se mai restructureaza...Daca ai pe cine, daca nu ghideaza-te dupa numarul de job-uri oferite.

Faptul ca te simti bine acum e ok, dar esti tanar trebuie sa vizezi sa cresti nu sa ramai in confort zone aici unde esti. Daca inveti unde esti aici stai aici. Tu trebuie sa iti dai seama ce perspectiva ai avea aici unde esti acum si sa compari cu o potentiala perspectiva unde ai ajunge dupa ce faci un pic de scouting.

Mai e si partea de technologie pe care ai vrea sa te axezi si pe asta se pot scrie multe carti si daca intrebi 10 oameni o sa ai 10 pareri. Trebuie sa faci macar o parte care iti place, daca reusesti sa faci ceva care esti pasionat cu atat mai bine, daca nu macar sa-ti placa 30-50%. Teoria spune ca daca faci ceva are iti place mult o sa inveti mai repede/usor.

Apoi mai este si partea de personalitate. Esti fricos din fire? iti place sa iti asumi niste riscuri? ai un fallback plan daca nu merge treaba in Brasov, in functie de riscul pe care l-ai asuma. Daca vezi ca sunt 50 de job-uri de programator in Brasov pe domeniul tau atunci riscurile sunt mici, se cauta, poti sa-ti asumi mai usor riscul asta.

Apoi acolo unde esti, incearca sa devii cat mai bun pe ceea ce faci, la servici, sa fii motivat, sa ajuti (nu sa lasi pe alti sa profite de tine), sa intelegi cat mai multe din ceea ce iti place si conexe, curiozitatea asta e magica. Chiar daca nu iti ofera la servici, fa tu singur acasa, dupa program, in weekend-uri... cat poti... sunt tone de tutoriale online pe tot ce vrei sa faci. Si apoi o sa iti fie mai usor sa schimbi job-ul pe unul mai bun mai bine platit.

In principiu in viata trebuie sa ai un pic de curaj, altfel daca ramai tot timpul in comfort zone acolo nu inveti mare lucru si la un moment dat o sa te plafonezi, Asta nu inseamna sa schimbi joburile la fiecare 6 luni... dar la un moment dat trebuie sa move on.

Sper ca te-am ajutat, dupa cum spuneam e greu sa primesti un sfat concret depinde de mai multi factori, am incercat sa te ghidez un pic.
Succes!

Edited by jimmyy, 02 March 2024 - 16:34.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate