Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Reciclare metale - merita?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
rammbo

rammbo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 10.01.2021
Se ocupa cineva cu asta aici, cat profit faceti, unde gasiti marfa reciclabila?
Am vazut in acest video cum tipul face 50$ pe ora, adica 600$ profit dintr-un lot de motoare de 866 kg

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dWUl6Eoi0B4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,015
  • Înscris: 02.08.2021
La noi în acest domeniu lucrează doar persoane dintr-o anumită etnie.
Nu cred că ai cum să concurezi cu ei.
Dețin cam tot ceea ce înseamnă firmele de fier vechi.
Și nu ai cum să compari alte țări, SUA/GB ce țară e acolo cu RO.

Edited by Valy_User, 01 March 2024 - 18:43.


#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006

View Postrammbo, on 01 martie 2024 - 18:10, said:

...Am vazut in acest video cum tipul face 50$ pe ora, adica 600$ profit dintr-un lot de motoare de 866 kg...

slabut. eu fac mai multi bani decat ala in mai putin de o ora si cu mult mai putina munca.
e chiar simplu : ma duc o luna de zile la o firma, fac ce imi cer aia sa fac, apoi la sfarsitul lunii imi aloc o ora in care dau refresh la pagina de internet banking si in ora aia intra o gramada de bani in cont. daca am noroc nici nu dureaza o ora, uneori banii sunt deja acolo imediat ce ma loghez in IB.

cam asa face si ala: uita sa contorizeze cat timp pierde cautand si transportand materia prima si metalele reciclate, cat il costa echipamentele si spatiul de lucru. mai uita sa spuna si cat lucreaza efectiv intr-o luna, pt ca nu cred ca reuseste sa-si asigure suficienta materie prima incat sa aiba 5 zile pline de munca pe saptamana.

#4
logosu

logosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 11.06.2008
Ca şi în alte afaceri contează ce atu-uri ai, ca să fi competitiv. Chiar dacă vi cu o idee/produs nou trebuie să ai şi mijloacele să le pui în valoare, că ăia care sunt mai vechi în domeniu nu stau nici ei degeaba, că altfel n-o să le mai meargă treaba. Şi cel mai bine ar fi să găseşti pe cineva în domeniu să-l întrebi, s-ar putea să fie deja chestii vechi.

pentru ei.

#5
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Aș avea și eu o întrebare oarecum on topic.
Unde se uită tipii de la fier vechi (pe ce sait?) că de fiecare dată când duc fier vechi( rar, să nu credeți că mă ocup cu așa ceva) ăia îmi zic că prețul e mic în perioada asta, că așa-i iarna prețul la bursă...

Edited by sandel1, 01 March 2024 - 21:24.


#6
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 12.08.2008

View Postrammbo, on 01 martie 2024 - 18:10, said:

Se ocupa cineva cu asta aici, cat profit faceti, unde gasiti marfa reciclabila?
Am vazut in acest video cum tipul face 50$ pe ora, adica 600$ profit dintr-un lot de motoare de 866 kg

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dWUl6Eoi0B4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Saracile fabrici ale noastre sunt de peste 20 ani vandute la fier vechi de "baietii destepti", au cumparat pe 1 000 000 $ si la fier vechi au luat 4 000 000 $, ca sa gasesti aia 860 kg ai mult de alergat, in ziua de azi.

#7
Talibane

Talibane

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 12.05.2019
Merita, daca ai o sursa de materie prima... achizitionezi un megafon si.... intelegi ideea. dar slabe sanse, nu prea se mai gaseste cum se gasea inainte...  Inainte omu avea o masina de spalat, un frigider care nu mai functiona si nu avea ce sa faca cu el... acum, programu rabla pentru electrocasnice curata mai tot, deci slabe sanse sa pui mana pe motoare sa le dezmembrezi pentru neferoase.

Edited by Talibane, 02 March 2024 - 07:19.


#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006

Vizualizare mesajTalibane, pe 02 martie 2024 - 07:18, a scris:

..... o masina de spalat, un frigider ....
cel din film castiga atat de mult pentru ca lucreaza cu motoare, care sunt compacte si contin exclusiv metale valoroase si relativ usor de extras: carcasa e din aluminiu si ai doar cateva suruburi de desfacut, restul e cupru si fier (plus ceva materiale izolatoare electrice, dar foarte putine).

la o masina de spalat, de exemplu, lucrezi o gramada  ca sa scoti motorul, si nu recuperezi decat tabla (voluminoasa) si chestii inutile sau ieftine (plastic, sticla, cauciuc). probabil ca lucrezi mai mult ca sa extragi motorul (unde e chestia cu adevarat valoroasa - cuprul) din masina decat la motorul propiu-zis (pt a extrage metalele valoroase din el). nemaivorbind ca ala e de fapt un motoras, nu se compara cu ce vedem in film.
cam la fel e si la frigidere.

daca ai avea o sursa de motoare electrice industriale si spatiu de lucru, asta ar fi un hobby foarte bun (mie mi s-ar parea relaxant sa desfac un motor asa :) ).
dar ca sursa principala de venit, principala problema e obtinerea materiei prime. la noi motoarele industriale sunt reutilizate la maxim, eventual rebobinate si puse iar la munca. nu cred ca gasesti usor atatea motoare industriale si la un pret atat de mic.

#9
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,443
  • Înscris: 13.02.2006
Eu, cand mai fac curat prin curte, de doua ori pe an se mai strang si niste fiare.
Duminica trece "haluminios" prin comuna.
Cand il sun sa ia fiarele, are masina mereu plina (duba 3.5t)

Edited by rinaldoparaipan, 02 March 2024 - 09:27.


#10
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,787
  • Înscris: 12.01.2018

Vizualizare mesaj_Smiley_, pe 01 martie 2024 - 19:28, a scris:


slabut.
eu fac mai multi bani decat ala in mai putin de o ora
ma duc o luna de zile la o firma,
o oră sau o lună muncești?

alții pun o singură semnătură

#11
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 15.04.2007

View Postsandel1, on 01 martie 2024 - 21:24, said:

Aș avea și eu o întrebare oarecum on topic.
Unde se uită tipii de la fier vechi (pe ce sait?) că de fiecare dată când duc fier vechi( rar, să nu credeți că mă ocup cu așa ceva) ăia îmi zic că prețul e mic în perioada asta, că așa-i iarna prețul la bursă...
In ochii tai,la parul tau,la pielea ta.Daca aste sant mai deschise la culoare,pretul scade instantaneu chiar daca-i vara sau iarna.Asa e la bursa.

#12
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011

Vizualizare mesajvictord36, pe 02 martie 2024 - 11:14, a scris:

In ochii tai,la parul tau,la pielea ta.Daca aste sant mai deschise la culoare,pretul scade instantaneu chiar daca-i vara sau iarna.Asa e la bursa.
Nu bre, prețul e afișat pe poartă, dar fluctuează, uneori si cu 50%. Nu merită să fac un drum doar ca să vãd cât mai îi kg de fier vechi.

#13
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 08.02.2011
Exista numar de telefon la centrul de fier vechi, poti sa-l folosesti.

#14
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,015
  • Înscris: 02.08.2021

View Postsandel1, on 01 martie 2024 - 21:24, said:

Aș avea și eu o întrebare oarecum on topic.
Unde se uită tipii de la fier vechi (pe ce sait?) că de fiecare dată când duc fier vechi( rar, să nu credeți că mă ocup cu așa ceva) ăia îmi zic că prețul e mic în perioada asta, că așa-i iarna prețul la bursă...
Intră pe Pajurca că actualizează preturile mereu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate