Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Izolatie exterioara apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
crazykiller

crazykiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 22.09.2007
Buna ziua, la un bloc comunist una din camere orientata spre NE are peretii izolati interior cu polestiren de 2 sau 3 cm.
Vor exista probleme daca doresc sa izolez si peretii exteriori cu polestiren extrudat sau clasic de 10-15 cm? Izolatia interioara va ramane, ma intereseaza daca exista posibilitatea de a face igrasie, etc. Mentionez ca momentan nu se dezvolta igrasie in camera respectiva.

#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,008
  • Înscris: 02.08.2021
Dacă pui și pe tavan în interior polistiren garantat nu o să ai probleme.

#3
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
E mai bună vata bazaltică,dar e mai scumpă. In mod normal pereții exteriori ( fațada ) ai blocului sunt părți comune, chiar dacă practic sunt in dreptul tău. Așa că ar trebui ca să obții și acordul asociației. Și montarea AC-ului pe fațadă ar trebui să se facă cu acordul asociației, dar nimeni nu întreabă. Însă fațada e trecută în legea asociațiilor ca parte comună. Dacă se trezește careva să facă reclamație ...!

#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,300
  • Înscris: 13.01.2011
Dacă aerisești corect, constant, nu o să ai mucegai.

#5
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,949
  • Înscris: 17.10.2003
Oricum, dacă era zona predispusa la mucegai din diverse motive, apărea pana acum. Dacă n-a apărut, cu atât mai mult nu va mai apare după izolarea exteriorului.

#6
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Orice problema crezi ca are izolatia pe interior se va atenua cand vei izola exteriorul si peretele va fi mai cald. In sens invers nici o sansa, cel putin nu cat timp majoritatea grosimii izolatiei e afara.

#7
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 12.08.2008
Ce vrea intiator e sistemul Amvic, uricum peretii exteriori de la bloc trebuie sa aiba in mijloc cel putin 10 cm de vata sticla, polistirenul "sufoca" betonul, daca sunt mai multe persoane in camera si se aeriseste rar, chiar daca ai 22C iarna, sigur vei avea o umiditate de peste 55 %.. ori mucegaiul ii place la umezeala.

#8
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View Postcrazykiller, on 01 martie 2024 - 12:23, said:

Buna ziua, la un bloc comunist una din camere orientata spre NE are peretii izolati interior cu polestiren de 2 sau 3 cm.
Vor exista probleme daca doresc sa izolez si peretii exteriori cu polestiren extrudat sau clasic de 10-15 cm? Izolatia interioara va ramane, ma intereseaza daca exista posibilitatea de a face igrasie, etc. Mentionez ca momentan nu se dezvolta igrasie in camera respectiva.

Nu vei avea probleme. Asa a fost apartamentul pe care l-am cumparat si renovat anul trecut. Intr-o camera doi pereti erau izolati pe interior cu polistiren de 5 cm. Am dat jos tot polistirenul deoarece eram convins ca sub acesta o sa gasesc mucegai. Surprinzator, nu am gasit nici urma de mucegai ( cred ca am si pus pozele aici, pe forum ). Din cate am inteles de la fosta proprietara, blocul a fost izolat pe exterior la cativa ani dupa ce ea si-a izolat camera respectiva pe interior.


PS. Uite si pozele despre care spuneam.

Attached Files


Edited by razvan-softpedia, 01 March 2024 - 18:36.


#9
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Salut,@razvan!
Din ce vad , polistirenul a fost lipit  cu masa de spaclu compacta, data la pieptan si nu pe "mamaligi". Asta cred ca a determinat sa nu faca mucegai dedesubt.

#10
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View PostMKdens24kw, on 01 martie 2024 - 18:42, said:

Salut,@razvan!
Din ce vad , polistirenul a fost lipit  cu masa de spaclu compacta, data la pieptan si nu pe "mamaligi". Asta cred ca a determinat sa nu faca mucegai dedesubt.

Nu ma pricep, nu stiu ce sa spun. Eu doar am pus niste poze cu ceea ce am constatat la apartamentul meu, care s-a aflat intr-o situatia asemanatoare cu a initiatorului. Sincer sa fiu, imi este greu sa cred ca intr-un bloc anvelopat cat de cat corect, mai apare mucegai. Poate doar daca nu se da drumul de loc la caldura o perioada mai mare de timp.

#11
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Ma refeream la izolatia pe interior cu polistiren pus pe mamaligi FARA izolatie exterioara.

#12
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View PostMKdens24kw, on 01 martie 2024 - 19:15, said:

Ma refeream la izolatia pe interior cu polistiren pus pe mamaligi FARA izolatie exterioara.

Intelesesem  la ce te refereai, dar cred ca nu am fost destul de explicit Posted Image

Cand am spus "imi este greu sa cred ca intr-un bloc anvelopat cat de cat corect, mai apare mucegai" ii raspundeam initiatorului, care isi punea problema aparitiei mucegaiului DUPA realizarea izolatiei exterioare.

#13
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 12.08.2008
Mai apare si la cele anvelopate bine, cand o sa ai peste 57% umiditate in camera, iarna , sigur.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate