Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Izolare fonica duplex

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
iuliusccc

iuliusccc

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.09.2020
Va salut!

Pentru un perete despartitor la un duplex, ce material este recomandat pentru o izolare fonica mai buna pentru aceeasi grosime: BCA sau caramida tip Porotherm?
Mentionez ca pe o parte a peretelui se va monta vata bazaltica si gipscarton pe structura metalica.

#2
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Cea mai buna izolare sunt doi pereti cum ar fi normal si legal la un duplex.

Ca sa-ti raspund la intrebare: as pune caramida de tip porotherm umpluta cu nisip in golurile ei. Va fi ceva de munca dar va merita. Posted image

Edited by mircea812, 01 March 2024 - 09:02.


#3
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
pt mircea812 - Si eu vreau sa ma apuc de casa prin Primavar sau Vara cel tarziu, si mi-a atras atentia ( caramida Porotherm umpluta cu nisip in golurile ei ). Daca ai si buna dispozitia, poti explica mai multe despre acest lucru? Cat de mult te-a avantajat? Chiar s-au redus zgomotele de asa natura incat, sa zici ( asa, DA )?
Multumesc anticipat,

#4
skilton

skilton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 05.08.2011
Cea mai buna izolare e sa faci 2 pereti despartitori, iar intre acoperis si camera sa fie turnata placa de beton cu izolatie, nu materiale de 2 bani tip panou sandwich sau altele... Materialele fonoabsorbante pot imbunatati confortul acustic, insa doar daca proiectul este executat ca la carte inca de la inceput.

Daca lasi un singur perete poti pune ulterior si mama materialelor izolante, nu vor mai avea niciun efect si doar vei arunca banii de pomana pe izolatie. Legea masei sta la baza unei izolatii fonice bune, cu cat densitatea pe mp2 a unui perete este mai mare, cu atat performantele sunt mai bune.

#5
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,632
  • Înscris: 07.07.2008
2 pereti separati + vata minerala intre cele 2 ziduri de caramida asta este cea mai la indemana solutie.
Si atentie orice gaura dai in peretele acela umple-o cu spuma inainte sa bagi diblul/diblurile acolo ca altfel se va auzi mai tare.

#6
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,476
  • Înscris: 06.08.2015

View Postraducanu969, on 01 martie 2024 - 09:20, said:

pt mircea812 - Si eu vreau sa ma apuc de casa prin Primavar sau Vara cel tarziu, si mi-a atras atentia ( caramida Porotherm umpluta cu nisip in golurile ei ). Daca ai si buna dispozitia, poti explica mai multe despre acest lucru? Cat de mult te-a avantajat? Chiar s-au redus zgomotele de asa natura incat, sa zici ( asa, DA )?
Multumesc anticipat,
caramida simpla nu e ok?sau ce ar fii ok pt izolatie?
si pentru tavan, ca sa nu se mai auda, se poate returna o sapa?

#7
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,632
  • Înscris: 07.07.2008

View Postgogosaru100, on 01 martie 2024 - 10:11, said:

caramida simpla nu e ok?sau ce ar fii ok pt izolatie?
si pentru tavan, ca sa nu se mai auda, se poate returna o sapa?
Nu este suficienta caramida simpla fara sa ai ceva care sa desprta si sa amortizeze zgomotul, de asemenea daca ai cumva vreo legatura cat de mica la fundatie s-ar putea ca unele zgomote sa se transmita prin structura

View Postmfmig200, on 01 martie 2024 - 10:15, said:

Nu este suficienta caramida simpla fara sa ai ceva care sa desprta si sa amortizeze zgomotul, de asemenea daca ai cumva vreo legatura cat de mica la fundatie s-ar putea ca unele zgomote sa se transmita prin structura eu si vewcinul avem zid da caramida de 25 cm si au pus poliestiren intre cele 2 ziduri de 5 cm dar nu este suficient, vata minerala era mai buna, faza cu spuma in gaurile de diblu este testata pe mine si vecinul meu, avem peretele la baie comun - si pana nu am bagat spuma in garile de dibluri s-a auzit mai tare.


#8
Intaritu

Intaritu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 09.06.2023
Porotherm-ul este cel mai prost izolator fonic, acele gauri interioare goale ale caramidei amplifica sunetul.

#9
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 23.02.2007
Da, amplifica sunetul. Se foloseste la amplificatoare, fiecare are o caramida mica inauntru.

On: Daca placile sunt comune, orice faci e cam degeaba.

#10
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

Vizualizare mesajbobitzaaa, pe 01 martie 2024 - 10:59, a scris:

Da, amplifica sunetul. Se foloseste la amplificatoare, fiecare are o caramida mica inauntru.

On: Daca placile sunt comune, orice faci e cam degeaba.
Dopuri de urechi. Asta o sa fac eu curand.

#11
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,950
  • Înscris: 17.10.2003
Eu folosesc de ani de zile și e ok. E greu pana te obișnuiești ca la început te dor urechile. Eu aveam probleme în concedii cu lumea din hoteluri și pensiuni care aveau ore de distracție în perioadele în care eu voiam sa dorm (dreptul lor pana la urma). Acum le folosesc în mod regulat chiar și acasă deși n-as avea nevoie (asta dacă mai dorm după amiaza în we).
Nu mai spun ca la munca ar trebui sa le folosesc non-stop conform regulilor de protecție a muncii.

#12
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005

Vizualizare mesajraducanu969, pe 01 martie 2024 - 09:20, a scris:

pt mircea812 - Si eu vreau sa ma apuc de casa prin Primavar sau Vara cel tarziu, si mi-a atras atentia ( caramida Porotherm umpluta cu nisip in golurile ei ). Daca ai si buna dispozitia, poti explica mai multe despre acest lucru? Cat de mult te-a avantajat? Chiar s-au redus zgomotele de asa natura incat, sa zici ( asa, DA )?
Multumesc anticipat,

Nu am folosit personal...am aflat de nisip pe pielea mea. Am cumparat un apartament vechi(comunist) si  la renovare am gasit sub parchet un strat gros de nisip pentru izolare fonica. Am facut prostia sa-l scot si sa umplu locul cu o sapa. Acum aud tot de dedesubt iar cei care locuiesc sub mine mi-au povestit ca pana sa fac eu traznaia nu auzeau aproape nimic. Norocul lor ca sunt linistit Posted image

Apoi peste cativa ani arhitectul care mi-a proiectat casa pe care vreau sa o construiesc mi-a repetat ca nisipul este un foarte bun izolator fonic.

Edited by mircea812, 03 March 2024 - 08:03.


#13
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023
Da, are cele mai bune caracteristici, adica are si masa, nici nu transmit vibratii, dstorita granulatiilor care omoara vibratiile.

Pentru sunete normale, e ok zid dublu, dar daca sunt busituri in pereti, harjaieli agresive de scaune, se transmit prin ziduri si plansee daca nu sunt intrerupte.

Edited by RaimondMacelaru, 29 March 2024 - 19:45.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate