Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Costuri 150 mp parter vs 170 p+1

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
6r47

6r47

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.01.2022
Salutare, oare care ar fi diferenta de cost intre constructia unei case parter 150mp construiti vs parter plus etaj 170 mp construiti.
Detin un teren de 2000 de metrii patrati si as fi mers pe varianta parter initial, dar pe urma m-am gandit ca as putea sa dezmembrez o parcela de 500 mp sa o vand si sa construiesc pe 1500 mp de teren, diferenta va fi ca in cazul asta nu ma mai pot intinde cu casa ci trebuie sa ma inalt. Conform nevoilor noastre pentru casa parter ar fi suficienti 150 mp construiti dar pentru a satisface aceleasi nevoi in conformatia cu etaj, avem nevoie de 170 mp construiti. Ma intereseaza sa stiu daca merita schimbarea asta, adica nu as vrea sa ma trezesc ca ce iau pe teren dau in plus sa fac casa cu etaj, si n-am facut nici o afacere. Pe teren as lua undeva la 20-25 de mii de euro.
Multumesc!

#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,787
  • Înscris: 12.01.2018
acum ceva ani buni de făceau casele pe model american cu dormitoarele la etaj.vremea a treut și oamenii nu mai pot urca scările.asta este pentru toată lumea nu neapărat pentru inițiator

#3
realnick

realnick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 22.10.2007
In primul rand te-ar costa mai mult partea de fundatie si de acoperis. Eu personal am mers pe optiunea p+mansarda si din ratiuni de confort, la etaj/mansarda ai mai multa intimitate, poti sa te odihnesti daca exista alte persoane care fac galagie la parter.

#4
6r47

6r47

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.01.2022
E de inteles ca fundatia si acoperisul o sa coste mai mult pentru o varianta parter
fata de etaj la aceeasi suprafata construita (desfasurata), ma intereseaza daca diferenta asta e anulata de faptul ca eu o sa am nevoie sa construiesc o suprafata mai mare pentru varianta cu etaj. Vreau sa stiu daca prin vanzarea unei parti din teren o sa reusesc sa economisesc niste bani sau daca ce iau pe teren o sa bag in casa, pentru ca o sa fiu constrans sa construiesc cu etaj, si implicit, o suprafata putin mai mare.

#5
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006
fara etaj te costa mai putin fierul in schimb

#6
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 09.08.2006

View PostEMPP, on 29 februarie 2024 - 15:33, said:

acum ceva ani buni de făceau casele pe model american cu dormitoarele la etaj.vremea a treut și oamenii nu mai pot urca scările.asta este pentru toată lumea nu neapărat pentru inițiator
Din acest motiv e bine sa prevezi si un dormitor la parter.

#7
MasterOfDark

MasterOfDark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 16.06.2005
nici  nu  stau  sa m gandesc   ,   casa doar cu  parter este   perfecta  chiar  daca este ceva  mai scumpa decat  cea cu  mansarda sau  etaj+mansarda

#8
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

Vizualizare mesajMasterOfDark, pe 23 martie 2024 - 22:14, a scris:

nici  nu  stau  sa m gandesc   ,  ....
Se... vede.

Vizualizare mesajMasterOfDark, pe 23 martie 2024 - 22:14, a scris:

...  casa doar cu  parter este   perfecta...
...casa cu etaj este mai mult ca perfecta.
...casa cu 2 etaje este extraordinar de perfecta...
...casa cu (cel putin) un etaj în plus fata de AC este nesimțit de perfecta...

...si tot asa.

Vizualizare mesaj6r47, pe 29 februarie 2024 - 07:45, a scris:

Salutare, oare care ar fi diferenta de cost intre ...
Oare de unde sa știm noi ?
Dacă, de exemplu, construiești în Cluuj (în acest caz, cum ai 2000 mp... sar'na, imparate) vor exista diferențe  fata de construitul pe la tara printr-un județ mai ...linistit.
În rest, sumele sunt (că)cam pe acolo.

Dilemele sunt altele :
Te descurci cu îngrijirea a 2000 mp ?
Dacă vinzi și ai un vecin cu care nu te întregi,  ce faci ?
Ca, asa, de construit, e (relativ) usor.

Edited by cristobob, 24 March 2024 - 07:28.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate