Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

oprirea taximetristilor pe singura banda de mers

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007

View Postmurdar, on 29 februarie 2024 - 08:44, said:



Are si clientul un volan si niste pedale mai mici in spate?
tu nu cunoști ce înseamnă dictatura multinaționalelor,
la uber si bolt daca deranjezi cu ceva clientul ești pa, iti oprește contul
ia sa aiba el treaba la universitate si tu sa il lasi la romana ca nu ai putut opri in siguranta 😂😂

Edited by bossake, 29 February 2024 - 09:39.


#20
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
mai nesimtiti sunt aia de pun avariile si opresc peste tot, ca si cum avariile iti dau cumva dreptul brusc de a opri un de vrei.

#21
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005

View Postflt, on 28 februarie 2024 - 23:09, said:

nu, nicăieri unde e oprirea interzisă nu au voie să oprească. ar trebui să oprească numai în stații de taxi special amenajate, nu unde vrea clientul

Salut

Legea 265/2007 (art 20, alineatul 4) te contrazice: https://legislatie.j...umentAfis/84150

Nu sunt de acord sa opreasca acolo pentru a astepta clientii minute in sir. Dar ca sa urce/coboare un client nu mi se pare o problema sa astepti 15-30 de secunde.

Indiferent unde ar opri, atat timp cat nu o fac in loc special amenajat, indiferent de numarul de benzi, tot vor fi masini care vor trebui sa faca manevre pentru a trece de el, mai ales in orasele mari unde aproape tot timpul sunt masini care ocupa toate benzile.

View Postlopi, on 28 februarie 2024 - 22:56, said:

2. in cazul in care sunt 2 benzi pe sens, poate mai inteleg, omeneste, dar, daca este aglomerat si are multe masini in spate, la fel consider ca nu este ok si ca pertuba circulatia.

Ce faci cu autobuzele care opresc pe banda ca nu toate statiile au alveole?

#22
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Doar intreb:  vi s-a intamplat sa ,,cedati,, trecerea altei masini/pieton si respectivul sa ridice mana in forma de respect?   fara claxoane/blitzuri faruri sau altele.  Calm,traficul rutier implica ,,cu de toate,,. Si cam am milionul.Si vazute,patite.   Calm .

#23
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,138
  • Înscris: 16.04.2007
Pana si echipajele de politie opresc masini in trafic, fix unde vrea organu'. Nu il intereseaza ca blochează, asa ca, taximetriștii sau alti maimutzoi de ce nu ar opri?!?!

#24
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,362
  • Înscris: 28.07.2008
Sincer eu nu va inteleg pe unii cat de frustrati puteti fi in trafic. Pentru unii orice incetinire a vitezei, orice asteptare peste 5 secunde declanseaza Tourette exprimat reflex prin claxon. Parca ati fi bebelusi care incep sa urle daca nu li se da instant suzeta, sau le este luata.
Relax, fratilor, suntem toti oameni, toti avem vieti, nu se invarte traficul strict ca sa iti satisfaca tie imposibilitatea de a avea putintica rabdare
Deunazi mi-a trecut prin fata un pieton care traversa nepermis, am incetinit, am scos capul sa ii zic ca poate trece, a ramaz ala socat ca nu il pi*dui.
Bine, altceva e cu berbecii care parcheaza si opresc de parca le-a cumparat ta'su strada.

Mai luati niste vitamine, baieti, mai faceti niste exercitii de respiratie, mai destindeti-va, ce naiba...

#25
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View PostAtreides, on 29 februarie 2024 - 11:56, said:

Mai luati niste vitamine, baieti, mai faceti niste exercitii de respiratie, mai destindeti-va, ce naiba...

Nu "e" bune bre vitaminele ca te ingrasa  :)    Dar da, trebuie mai mult calm si nu doar in trafic ci in general. Sunt multi nebuni care urla si la birou sau rad necontrolat, fac zgomot, nu ii intereseaza ca deranjeaza pe altii, ca se afla intr-o comunitate unde trebuie sa ai un minim respect fata de ceilalti. Poate pe unii nu ii suuporti insa asta nu inseamna ca trebuie sa ii deranjezi.

Apropos de claxonat, noi vorbim de chestii light, cum e claxonatul. Nu mai departe de saptamana trecuta s-au dat jos doi din masina in zona Pietei 1 Mai din Bucuresti si s-au luat la bataie. In plina strada, ziua la ora 14. Deci lumea a luat-o razna demult.....

#26
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
si ce au rezolvat?

Recunosc ca,,cand,,eram tinerel rupeam gumele la masina.   Dar costau! Si suplimente de varii politii.  Si masini casate(banii mei). Asa ca las Fatifrumosi sa arda asfaltul.  Ce inca nu stiu -smecheria nu sta in masina ci in sofer!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate