Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Caramida aparenta peste termosistem

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
imnotarobot

imnotarobot

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 29.01.2018
Salutare,

Am facut termosistemul(polistiren grafitat 15cm+plasa+adeziv) si nu as opta pentru tencuiala decorativa, as vrea sa pun caramida aparenta din ciment(cea ce se face la matrite).
Am contactat o firma insa nu m-au lamurit cu montajul, vreau sa va intreb care este modul corect de aplicare acelor biscuti de caramida aparenta?
Un biscute are undeva la 1.5kg cu dimensiune de 1m/0.5m, casa undeva de 8m la cornisa cea ce inseamna pe un metru "vertical" undeva la 24 kg....

A montat cineva?merita?
Multumesc!

#2
un_q_paul

un_q_paul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 20.08.2021
Salut,
Eu am montat piatra decorativa de genul, intr-adevar bucati mai mici (0.4 x 0.2) si singurele sfaturi primite de la fabricantul pietrei (sfaturi pe care le-am si aplicat) au fost :

1. Suplimentarea ciupercilor termosistemului (2/3 pe "interiorul placii, pe langa cele de la imbinari/colturi)
2. Aplicarea unei amorse inaintea adezivului
3. Utilizarea unui adeziv de calitate, musai flexibil (ceva de la Weber am utilizat eu)
4. Aplicarea adezivului la piaptan, pe ambele suprafete

Au trecut de atunci mai bine de 2 ani si nu am avut absolut nici o problema

#3
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,348
  • Înscris: 01.09.2021

View Postimnotarobot, on 28 februarie 2024 - 13:02, said:

Salutare,

Am facut termosistemul(polistiren grafitat 15cm+plasa+adeziv) si nu as opta pentru tencuiala decorativa, as vrea sa pun caramida aparenta din ciment(cea ce se face la matrite).
Am contactat o firma insa nu m-au lamurit cu montajul, vreau sa va intreb care este modul corect de aplicare acelor biscuti de caramida aparenta?
Un biscute are undeva la 1.5kg cu dimensiune de 1m/0.5m, casa undeva de 8m la cornisa cea ce inseamna pe un metru "vertical" undeva la 24 kg....

A montat cineva?merita?
Multumesc!

După dimensiuni si greutate, nu e caramida aparenta, ci panouri termoizolante cu finisaj tip caramida termoizolanta ce vrei tu. Te ai hotărât la producător, un link, ceva?

#4
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 01.05.2006
In UK toate casele au caramida aparenta, plina cel mai adesea, peste termosistem.
Asa e legea acolo, fatadele caselor trebuie sa fie din caramida.
Tehnica e foarte simpla, pur si simplu dupa peretele casei si termosistem se mai cladeste, in cel mai traditional mod, cu mortar, inca un rand de caramida si asta e tot.

Eu nu ma pricep, doar ce-am vazut mergand pe strada, dar poti sa cauti pe google UK, ceva ca "uk cavity wall insulation" de exemplu.

https://www.google.c...w=1163&hl=en-GB

#5
imnotarobot

imnotarobot

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 29.01.2018

View Poststefan0011, on 28 februarie 2024 - 19:23, said:

După dimensiuni si greutate, nu e caramida aparenta, ci panouri termoizolante cu finisaj tip caramida termoizolanta ce vrei tu. Te ai hotărât la producător, un link, ceva?
Am vazut cele cu polistiren de 2 cm cu imitiatie de caramida dar nu mi plac..eu as vrea ceva placat direct....
Ca idee, am vazut acest model fizic dar nu mi se pare ok... https://www.placi-de...orativ-cod-119/

View Postdanaciu, on 28 februarie 2024 - 20:21, said:

In UK toate casele au caramida aparenta, plina cel mai adesea, peste termosistem.
Asa e legea acolo, fatadele caselor trebuie sa fie din caramida.
Tehnica e foarte simpla, pur si simplu dupa peretele casei si termosistem se mai cladeste, in cel mai traditional mod, cu mortar, inca un rand de caramida si asta e tot.

Eu nu ma pricep, doar ce-am vazut mergand pe strada, dar poti sa cauti pe google UK, ceva ca "uk cavity wall insulation" de exemplu.

https://www.google.c...w=1163&hl=en-GB

frumos, daca acea caramida are cel putin 10 cm latime, greutatea este suportata de ea insasi.
Ce vreau sa pun eu are undeva la 2 cm, deci suportul/termosistemul va fi suportul de greutate.

#6
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 04.03.2006

View Postdanaciu, on 28 februarie 2024 - 20:21, said:

In UK toate casele au caramida aparenta, plina cel mai adesea, peste termosistem.
Asa e legea acolo, fatadele caselor trebuie sa fie din caramida.
Tehnica e foarte simpla, pur si simplu dupa peretele casei si termosistem se mai cladeste, in cel mai traditional mod, cu mortar, inca un rand de caramida si asta e tot.

Eu nu ma pricep, doar ce-am vazut mergand pe strada, dar poti sa cauti pe google UK, ceva ca "uk cavity wall insulation" de exemplu.

https://www.google.c...w=1163&hl=en-GB

in uk se construieste altfel, aia nu este caramida aparenta, este doar caramida, peretii sunt dubli si acum de ceva timp se pune izolatie intre ei ,

@robot ... cred ca vrei cel mai scump si dificil finisaj din cate exista, daca banii chiar nu conteaza ai ocazia sa faci o fatada ventilata (f multe avantaje dar costa si dureaza mult mai mult decat decorativa) tencuiala decorativa insa este ieftina rapida si te scuteste de multe probleme , daca deja ai tencuit termosistemul 90% din manopera este gata.

#7
imnotarobot

imnotarobot

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 29.01.2018

View Postsuperbec, on 29 februarie 2024 - 12:35, said:


in uk se construieste altfel, aia nu este caramida aparenta, este doar caramida, peretii sunt dubli si acum de ceva timp se pune izolatie intre ei ,

@robot ... cred ca vrei cel mai scump si dificil finisaj din cate exista, daca banii chiar nu conteaza ai ocazia sa faci o fatada ventilata (f multe avantaje dar costa si dureaza mult mai mult decat decorativa) tencuiala decorativa insa este ieftina rapida si te scuteste de multe probleme , daca deja ai tencuit termosistemul 90% din manopera este gata.
am facut un calcul si ma duce cam la aceiasi bani, singura avantaj este ca acei biscuiti se pot face in mai multe nuante de culori plus ca rezista in timp.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate