Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Linistea din timpul penelor de curent

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
De liniștea dinaintea cutremurului ce ziceți? Nici păsările vnubse aud! E clar, dacă îi prea liniște, nu- i a bună!


#20
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,397
  • Înscris: 06.02.2008

View PostEngineer_xxl, on 28 februarie 2024 - 13:53, said:


E ca si cum imi spui ca e normal ca apa e uda... Nu vorbesc  in mod explicit numai de liniste ca zgomot ci ca si perceptie a corpului.
Am iesit afara sa analizez daca e doar la mine pana de curent si se simte diferit atmosfera ... greu de explicat.

Nu-i nimic greu de explicat, totul are o explicație. Dacă în cazul colegilor care au spus de senzația de liniște din timpul ceții sau ninsorii explicația este că particulele din aer (vapori, fulgi) atenuează propagarea sunetului în cazul tău e vorba doar de diminuarea activității umane, închiderea aparatelor electrice, practic orice zumzet dispare. Nu e doar o senzație, e mai puțin zgomot de fundal, pur și simplu.

#21
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010

View PostMarianG, on 28 februarie 2024 - 14:15, said:

Cu exceptia vibratiilor de pe linia de inalta tensiune, despre ce zgomote vorbim?

La sat daca ai tarani misto, nici radio nu auzi.
Dupa cum am mai spus, e greu de explicat, vibratii si frecvente joase emise de electrice, electronice si conductori, chestii ce in general, cred, ca nu sunt detectate de ureche ci de corp. Din nou, nu vreau sa o dau in SF-uri, dar chiar se simte diferit si simti parca si muschii se relaxeaza.

#22
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008

View Postsanderoalex, on 28 februarie 2024 - 14:25, said:

De liniștea dinaintea cutremurului ce ziceți? Nici păsările vnubse aud! E clar, dacă îi prea liniște, nu- i a bună!
O prefer pe cea dinaintea furtunii.

#23
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View PostNeaceasca85, on 28 februarie 2024 - 14:21, said:


Liniile de inalta tensiune, de la 110 KV si mai ales cele de 200-400 KV, nu prea pica, extrem de rar, cel mai des energia electrica se intrerupe de la linile de 20 KV (medie tensiune, aeriana sau subterana, cea aeriana se intrerupe mereu si la fenomenele meteo, ruralul).


La oras pana de curent te scapa de bormasina si manele, la taranoaia insa nu scapi de drujba.

Ne te scapa.
Exista rotopercutante pe acumulatori de zeci de ani, existau si pe vremea NiCd, au aparut chiar in anii '80 !!! rotopercutante pe acumulatori.
Acum sunt destul de comune pe Liion, de toate puterile, inclusiv demolatoare de putere mare, si de zeci de J...si nu doar Bosch, Makita, DeWalt, Hilti, Festool, Hitachi/Hikoki, Metabo, Fein, Milwaukee, AEG, etc. ci inclusiv chinezarii de la Parkside, Einhell, Ryobi, Skill, si multe zeci de alte branduri.
Plus ca exista si aspiratoare pe acumulatori, si orice fel alte scule, inclusiv polizoare unghiulare, fierastraie de orice fel inclusiv pendulare, circulare, cu oscilatii, sabie, etc., bormasini de orice fel, etc., etc.
Apoi exista si generatoare care fac si mai mult zgomot.
Exista si hibride care functioneaza si pe cablu si pe acumulatori, de ex aspiratoare.
Si exista chiar si compresoare pe acumulatori si se pot bate cuie/capse cu aer comprimat...
Si de cativa ani au aparut si packuri tip valiza de mare putere pt scule pe cablu, asa ca nu scapi de zgomot decat daca ai noroc.
Acum doi ani chiar am fost mirat sa vad ca rotopercutantele profesionale cu acumulatori, au inceput sa fie folosite uzual in locul celor pe cablu, nu doar de nevoie ci din comoditate chiar si cand e curent la prize, dar nu mai stai sa intinzi cabluri si nici sa le strangi cand le pui la loc in valiza.

Edited by loock, 28 February 2024 - 14:44.


#24
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Si la frizerie, masini de tuns pe acumulator, sa nu mai tii cablul peste client.

#25
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,710
  • Înscris: 09.05.2008

View PostNeaceasca85, on 28 februarie 2024 - 13:59, said:

Imi trebuie weekend de 3 zile ca sa ma mai regasesc un pic pe mine insumi. Nu am timp in doar 2 zile, sambata trebuie facute alte munci, casnice.
Multumeste-i horoscopului, altii tre' sa presteze every day/every night aceasi "treaba".
Pai?!?!?

View Postsanderoalex, on 28 februarie 2024 - 14:25, said:

De liniștea dinaintea cutremurului ce ziceți? Nici păsările vnubse aud! E clar, dacă îi prea liniște, nu- i a bună!
Mdap, e o liniste pe care o simti in stomac.
Nu conteaza ora si nici daca esti "on-line" sau nu.

#26
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005

View PostHider141, on 28 februarie 2024 - 14:18, said:

Circulă pentru taiat lemne (i se mai spune si "țârculă" in unele zone), polizor, flex, masina de muls vacile, betoniera, etc.
Sunteti la tara sau la pe santier, la gater, ferma ?

#27
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,486
  • Înscris: 19.03.2022

View Postcaiuscorneliu, on 28 februarie 2024 - 13:00, said:

Când se ia curentul încetează orice activitate, normal că-i liniște. Dacă se mai întâmplă și când e întuneric afară rezultatul e și mai drastic.
La mine in zona mai baraie ai cu drujbele pe benzina. Posted Image
Mai trec si camioanele cu viteza dubla fata de cea reglementata a strazii. Posted Image

#28
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.11.2005
Eu locuiesc la marginea unei localități. Dacă vreau liniște ajunge să opresc eu toate aparatele. În afară de câine nu se aude nimic.

#29
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Cocosi. Am si la Slatina (vecinii nu eu) si la taranoaia. La Slatina se aud caini (vecinul de langa mine, a avut mereu cate 4 caini) si cocosi, plus zgomotele industriale spuse mai sus.

La taranoaia, la fata locului sau prin camerele video, se aud cocosi, caini, chiar si sacali, ziua cate o drujba, pe sosea trec camioane si utilaje mai ales in sezonul agricol.

Vecinul ieri la 08:30 m-a trezit cu macinatoarea de crengi Bosch, l-am injurat copios, e la pensie, doarme dupa amiaza, ce-i pasa lui ca eu trebuie sa dorm pana la 09 si ca dupa aia sunt la munca pana la ora 19.

Doar 2 categorii de sunete ma distreaza si nu ma deranjeaza oricand le-as auzi: pisicile (bataia dintre pisici e haioasa rau)+cucuvelele, precum si zgomotele de la fenomenele meteo (care lipsesc in ultimii ani, in afara de vanturile uscate).

#30
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008

View PostEngineer_xxl, on 28 februarie 2024 - 12:54, said:

Ieri a fost o foarte rara pana de curent la mine in sat (in UK daca ar avea vreo importanta), a durat vreo ora... .

In caz ca te-ar fi interesat receptia AM radio (unde medii si lungi), ai fi avut ocazia rara sa faci un surfing radio, sa prinzi ce nu se prinde din cauza sufocarii eterului cu paraziti electromagnetici... Ceva de peste ocean, sau din est.
Radiourile AM, oricat de moderne, se ineaca in mlastina locala (modem, contor inteligent, iluminat LED, incarcatoare, centrale termice etc.) si, astfel, par fara sensibilitate.

#31
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,245
  • Înscris: 29.12.2006
"Luarea curentului" are farmecul lui. Însă acest eveniment să nu dureze mai mult de, să zic, o oră. Că altfel, "farmecul" se transformă în panică...ceea ce e mult mai rea decât farmecul propriu-zis.

Eu apreciez farmecul, însă, în același timp sunt un admirator al civilizației și progreselor ei. Deci, o fi ea pana de curent "fermecătoare", însă o doresc cât mai rară...dacă se poate cam așa, odată la 10 ani, vreme de 10 minute. Nu mai mult !

Edited by lupini, 29 February 2024 - 03:35.


#32
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,212
  • Înscris: 10.08.2023
Si la mine in oras se aude un huruit continuu noptea non-stop. Nu stiu de la ce, ca stau la ceva distanta de strazi principale si nu se circula permanent. M-am gandit la gara si trenuri, desi e ceva distanta, vreo jumate de Km. Acolo mereu e cate un tren cu motorul in functiune, stationat sau mergand. Probabil conteaza cum bate vantul si unde duce zgomotul. Am incercat sa ascult in alte zone din oras, dar nu merge din cauza traficului rutier, al oamenilor care vorbesc, rad, tipa. La mine, fiind liniste in rest, se aude. M-am gandit si la vreo fabrica de la marginea orasului, desi alea sunt foarte departe, 2-3km, naiba stie.

E si chestie de ferestre. Daca pun capul pe geam, se aude nasol. Termopame ieftine. La casa pe care o fac am pus tripan cu geam laminat, grosimi diferite de sticla. Degeaba, cand trece avion sau ceva, daca pun urechea pe geam, vibreaza in draci. Ca sa ajute, probabil trebuie sticla de-aia super groasa, la care abia urnesti fereastra. Sau um dormitor fara fereastra, pe care sa-l aerisesti prin usa.

#33
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View PostMarianG, on 28 februarie 2024 - 15:40, said:

Sunteti la tara sau la pe santier, la gater, ferma ?
Santier, gater sau ferma, nu. E vorba de un sat aflat la nici 2km de Baia Mare.
Fiind zona de case, sunt multi gospodari si "gospodari".

#34
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Penele de curent sunt rare. La 100 200 zile, câte 10, 20 sau 40 minute. Recordul a fost 414 zile în 2019.

La țară sunt mult mai dese și mai lungi. Eu consider ca 12 ore e limita de bun simt.

Apoi cel mai nedorit loc în care sa te prindă pana de curent este liftul.

#35
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008

View Postlupini, on 29 februarie 2024 - 03:28, said:

"Luarea curentului" are farmecul lui. Însă acest eveniment să nu dureze mai mult de, să zic, o oră. Că altfel, "farmecul" se transformă în panică...ceea ce e mult mai rea decât farmecul propriu-zis.

Eu apreciez farmecul, însă, în același timp sunt un admirator al civilizației și progreselor ei. Deci, o fi ea pana de curent "fermecătoare", însă o doresc cât mai rară...dacă se poate cam așa, odată la 10 ani, vreme de 10 minute. Nu mai mult !
Ma bucur ca mai exista si altii care vad un farmec in asta, majoritatea doar se enerveaza sau se panicheaza la penele de curent.

O pana mai lunga de curent sau de internet ma poate scapa de o zi de munca. Posted Image

De mic copil mi-au placut melodiile pe care le-am auzit cand au survenit pene de curent (melodia auzita inainte sau imediat dupa pana de curent mi-a facut pielea de gaina) sau fenomene meteorologice memorabile (care inseamna pene de curent in rural si fluctuatii-palpaieli la oras). Posted Image

#36
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,594
  • Înscris: 15.06.2007

View Postcaiuscorneliu, on 28 februarie 2024 - 13:00, said:

Când se ia curentul încetează orice activitate, normal că-i liniște. Dacă se mai întâmplă și când e întuneric afară rezultatul e și mai drastic.
la mine se aude cand se ia curentul. Toate sistemele de alarma de la casele si institutiile din cartier incep sa faca tambalau.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate