Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

SMS suspect livrare "posta romana". Teapa?

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 17.10.2018
Scam ,clar

#20
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 07.04.2017
Initiator , daca le cunosti  pe cele de la posta din orasul tau de ce nu ai sunat acolo? Era mai simplu si rapid. Pe asta si mizeaza scamerii, persoanele care chiar asteapta un colet  si pot cadea in plasa. Ca daca nu ai comandat  nimic, sa fie sanitari.:)

#21
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostPaco_ste1, on 28 februarie 2024 - 10:33, said:

Am primit in urma cu ceva minute un mesaj
E spam  vechi.

#22
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 01.03.2016

View PostPaco_ste1, on 28 februarie 2024 - 10:33, said:

s-a ratat livrarea unui colet
Esti sigur că asteptai un colet? Aveai comandă pe Temu sau Aliexpress si tu nu stiai?

#23
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
Si eu ieri am primit acest SMS de la 0731 967 006, am sunat pe acest numar de telefon si ce sa vezi, a raspunde si la telefon dar nu a vorbit si imediat mi-a inchis. Ieri la 12:47 am sunat Posted Image)) dar de pe un alt nr de telefon, fiind PrePay

ps. chiar astept 3 pachete din China, interesant e ca tot ieri, am mers la oficiul postal din zona mea si am intrebat, daca au ajuns, data limita de livrare fiind 27.02.2024

Edited by raducanu969, 28 February 2024 - 14:39.


#24
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001

View Postraducanu969, on 28 februarie 2024 - 14:34, said:

Si eu ieri am primit acest SMS, am sunat pe acel numar de telefon si ce s avezi, raspunde si la telefon. Ieri la 12:47 am sunat :)))
Și? Ce ați vorbit?

#25
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 01.02.2017
Si eu am primit sms-ul cu posta romana. Direct: delete si report as junk. Nu astept nimic de la posta romana.

Cat despre scamul cu banca a patit sotia saptamana trecuta. A sunat un numar cica de la ING ca sa ii dea creditul si sa ii dea CNP si nu stiu ce. Sotia a zis ca nu a contactat nici un credit si nu nu vrea sa dea CNP-ul prin telefon. A sunat mai apoi la ING la numarul oficial si a inregistrat frauda: le-a dat numarul si le-a explicat ce si cum a fost. Mai mult a sunat ca sa verifice daca exista vreun credit cerut de la ING pe numele ei. Ea nici macar nu e clienta ING.

Totusi nu inteleg cum de ca mai incearca astia prosteala de asta? Cine mai pica in prostiile astea? Sunt prea vechi si mediatizate ca sa mai pice careva in ele.

#26
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,489
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdorin_2k, on 28 februarie 2024 - 12:28, said:

0731 669 935 "clientul apelat nu poate fi contactat".
Daca sunai aflai imediat că e păcăleala.
Linkul l-ai accesat? Duce către o pagină fake a poștei?
Te pune sa introduci datele cardului?

Făceai aceste minime verificări și îți dădeai seama că e o încercare de păcăleala. (Nereușită).
Nici nu am apelat si nici link-ul nu l-am accesat.
Intai am postat aici. Posted Image

#27
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Îți era greu să suni?
Sau ești așa de speriat că nu ai reușit să apeși pe "call"?

#28
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

View PostPaco_ste1, on 28 februarie 2024 - 10:33, said:

Am primit in urma cu ceva minute un mesaj cum ca s-a ratat livrarea unui colet si ca o noua incercare de livrare ma costa . . .
Eu zic ca e teapa. Zice ca e Posta Romana.
Are si un numar de tel. 0731 669 935

Pai tu esti primul care stii daca e sa fie teapa sau nu: AI UN COLET DE PRIMIT? :)

Daca nu astepti colet sigur este teapa.
Daca astepti colet... Mnezo cu mila, sansele sunt 50 / 50. Sau undeva pe acolo :)

#29
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 01.02.2017
Ratarea livrarii unui colet nu e chiar asa. Curierul te suna si incearca sa dea de tine. Ei baga livrare ratata doar daca nu raspunzi la telefon sau raspunzi si spui ca nu esti acolo. Faza e ca daca nu ai vreun apel nepreluat in ziua aia sau nu ai discutat cu un curier, atunci inseamna ca e teapa.

#30
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021

View PostBlueKing-69, on 28 februarie 2024 - 21:41, said:

Sunt leak-uite pe undeva bazele de date ale Poștei.
Sunt mulți și pe topicul despre AliExpress care se plâng de asta.


Astea sunt cele mai periculoase manevre de phishing, să fie sincronizate perfect cu evenimente din viața reală.

#31
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Sau sunt doar coincidențe, numere preluate din diverse anunțuri online, random, etc...

#32
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,215
  • Înscris: 24.07.2022
si in uk primesc de-astea in ultimele saptamani. cred ca nr meu a ajuns pe panza neagra..

#33
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Vizualizare mesajRavy, pe 28 februarie 2024 - 23:17, a scris:

Sau sunt doar coincidențe, numere preluate din diverse anunțuri online, random, etc...

Nu chiar. A primit telefon saptamana trecuta o colega - numarul era cel oficial al Bancii Transilvania - cumva respectivii reusesc sa faca sa apara alt numar decat cel de pe care suna. ( e si anunt pe pagina BT legat de asta ). Stiau numele, nr de telefon, email... doar ca aveau date vechi - colega si-a schimbat numele si actele.. Probabil au cumparat ceva baza de date de undeva.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate