Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Probleme la acoperis din cauza instalarii gresite a tevii de aerisire de la baie

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019
Salutare.

Pentru ca am dat de o chestie interesanta saptamana asta, am zis sa o postez aici, poate ii ajuta pe cei care sunt cu casele in constructie, sa nu se trezeasca intr-o situatie similara.

Am fost la un amic caruia i-am inlocuit doua ferestre, si care m-a rugat sa ma uit putin la acoperis deoarece are o infiltratie intr-o zona a acestuia.

Infiltratia respectiva era in zona unei aerisiri de la o baie, aerisire care strapungea acoperisul. Surpriza mare a fost cand am dat jos piesa de plastic de deasupra invelitorii, si am vazut ca cei care se ocupasera de partea de instalatii dusesera teava doar pana in pod, sub astereala, dar nu o conectasera si la piesa de deasupra invelitorii. Din aceasta cauza vaporii de apa care ieseau prin respectiva teava au condensat, si au distrus efectiv foaia de tabla in locurile in care aceasta a fost gaurita de suruburi ( suruburile cu care a fost prinsa tabla de caroiajul de sipci ).

Deci, cei care stiti ca aveti astfel de piese de aerisire pe acoperis, este bine sa le verificati periodic ( macar o data la 3-5 ani ), si sa vedeti cum se comporta in timp. In cazul amicului meu rezolvarea este simpla deoarece modelul respectiv de tabla inca se mai gaseste, si producatorul are „aerisiri” dedicate pentru acest model de tabla. Sunt insa cazuri cand tabla respectiva nu se mai produce, si inlocuirea unei foi ar presupune niste compromisuri.

Spor in toate sa aveti !

#2
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,949
  • Înscris: 17.10.2003
:) așa era și flexibilu meu de la hotă. Nu era conectat la gaura din perete. Nu știam de ce pute în casă când prajeam pește.

#3
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Pai si contructorul ce zice?

#4
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Unde sunt infiltrațiile alea și rugina pune bandă bituminoasă.
https://www.dedeman....00-mm/p/6021700

La case, de obicei e buba pe la coșurile de fum.

Edited by Valy_User, 28 February 2024 - 09:53.


#5
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021
Sunt bune de ceva benzile astea? Rezista, sau trebuie schimbate în fiecare an? La cum se încinge tabla, combinat cu bitumul, cred ca îmbătrânește repede.

View Postrazvan-softpedia, on 28 februarie 2024 - 06:47, said:

Salutare.

Pentru ca am dat de o chestie interesanta saptamana asta, am zis sa o postez aici, poate ii ajuta pe cei care sunt cu casele in constructie, sa nu se trezeasca intr-o situatie similara.

Am fost la un amic caruia i-am inlocuit doua ferestre, si care m-a rugat sa ma uit putin la acoperis deoarece are o infiltratie intr-o zona a acestuia.

Infiltratia respectiva era in zona unei aerisiri de la o baie, aerisire care strapungea acoperisul. Surpriza mare a fost cand am dat jos piesa de plastic de deasupra invelitorii, si am vazut ca cei care se ocupasera de partea de instalatii dusesera teava doar pana in pod, sub astereala, dar nu o conectasera si la piesa de deasupra invelitorii. Din aceasta cauza vaporii de apa care ieseau prin respectiva teava au condensat, si au distrus efectiv foaia de tabla in locurile in care aceasta a fost gaurita de suruburi ( suruburile cu care a fost prinsa tabla de caroiajul de sipci ).

Deci, cei care stiti ca aveti astfel de piese de aerisire pe acoperis, este bine sa le verificati periodic ( macar o data la 3-5 ani ), si sa vedeti cum se comporta in timp. In cazul amicului meu rezolvarea este simpla deoarece modelul respectiv de tabla inca se mai gaseste, si producatorul are „aerisiri” dedicate pentru acest model de tabla. Sunt insa cazuri cand tabla respectiva nu se mai produce, si inlocuirea unei foi ar presupune niste compromisuri.

Spor in toate sa aveti !
Din exterior totul pare făcut ok, are piesa speciala de aerisire...
Pe interior au lăsat teava libera în vata? Sub tabla trebuia sa fie o folie, e distrusă? Parca au lucrat dușmanii...

Edited by stefan0011, 28 February 2024 - 10:11.


#6
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Când se încinge tabla începe să se scurgă bitumul de pe ea.
Dar nu tot, și încă etanșează.

#7
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021
Tabla aia pare Lindab...curios și dezamăgitor ca a ruginit asa la surubururi. Asa corozive or fi gazele de pe canalizare? Folia nu le a oprit?

#8
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View Postvestale, on 28 februarie 2024 - 09:38, said:

Pai si contructorul ce zice?
Cel care a renovat vila acum zice ca nu stia de problema. Eu cred ca stia, dar ca nu l-a interesat.

View PostValy_User, on 28 februarie 2024 - 09:39, said:

Unde sunt infiltrațiile alea și rugina pune bandă bituminoasă.
https://www.dedeman....00-mm/p/6021700
La case, de obicei e buba pe la coșurile de fum.
Varianta cu banda bituminoasa este o ti..nie ! Am pus niste banda de asta pe dedesubt, provizoriu, pana reusesc sa ma coordonez cu un instalator care sa se ocupe de tevile alea. Eu ii dau tabla jos, el isi face "numarul", dupa care punem la loc o tabla noua, si o aerisire la fel de noua !  Posted Image

View Poststefan0011, on 28 februarie 2024 - 10:10, said:

Sunt bune de ceva benzile astea? Rezista, sau trebuie schimbate în fiecare an? La cum se încinge tabla, combinat cu bitumul, cred ca îmbătrânește repede.
Depinde foarte mult de pozitia in care le pui, si de materialul pe care le montezi. Pe tabla prind bine, si daca sunt acoperite ( sa nu fie expuse direct UV ), rezista multi ani.

View Poststefan0011, on 28 februarie 2024 - 10:10, said:

Din exterior totul pare făcut ok, are piesa speciala de aerisire...
Pe interior au lăsat teava libera în vata? Sub tabla trebuia sa fie o folie, e distrusă? Parca au lucrat dușmanii...
Dpmdv culpa este comuna. Au gresit atat instalatorii, cat si tinichigii. Aici trebuiau sa conlucreze unii cu altii, si sa-i scoata beneficiarului tevile prin aerisire ( peste astereala ), nu sa le lase ascunse prin pod.
Decupajul in astereala este mare, in folie si mai mare, vorba ta, parca au lucrat dusmanii ! Posted Image

View PostValy_User, on 28 februarie 2024 - 11:06, said:

Când se încinge tabla începe să se scurgă bitumul de pe ea.
Dar nu tot, și încă etanșează.
Personal, nu am vazut niciodata sa curga, si crede-ma ca am petrecut ceva veri pe acoperisuri.  Posted Image

View Poststefan0011, on 28 februarie 2024 - 15:39, said:

Tabla aia pare Lindab...curios și dezamăgitor ca a ruginit asa la surubururi. Asa corozive or fi gazele de pe canalizare? Folia nu le a oprit?
Asa este, este un Lindab Clasic. Sunt foarte nenorocite gazele alea. Am mai vazut si table distruse, dar mai ales lemn ( sunt beneficiari care si-ai scos aerisirea in exterior, pe la sageacul casei ).

ps. am pus poze si cu noua tabla, si cu noua aerisire care au venit.  acum, ramane doar sa ne coordonam cu un instalator. Posted Image

Attached Files


Edited by razvan-softpedia, 28 February 2024 - 21:14.


#9
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021
Eu am scos teava în pod. De câte ori m am urcat acolo, numirosea urat��. Oricum, nu e aproape de nimic în jur și podul e bine ventilat.
Am văzut la altcineva teava scoasa prin tabla tirect, fără piesa de ventilație. Și etansata străpungerea cu benzi din astea bituminoase.

#10
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View Poststefan0011, on 28 februarie 2024 - 21:13, said:

Am văzut la altcineva teava scoasa prin tabla tirect, fără piesa de ventilație. Și etansata străpungerea cu benzi din astea bituminoase.

Depinde de buget, si de executant. Posted Image

Hai sa iti arat cum le fac eu:

1. Imi scot teava intr-o pozitie care sa imi permita sa o etansez ulterior ( in poza se vad coturile ). Vechea teava era scoasa prea aproape de cos, si ar fi fost mai dificil de etansat.
2. Etansez strapungerea foliei anticondens folosind un manson de cauciuc, pe care il aleg si il tai in functie de dimensiunea tevii.
3. Etansez cu un manson similar tabla, in jurul tevii. Aici a fost putin mai dificil deoarece teava a picat in zona sorturilor de cos, si a incurcat putin in momentul in care s-au "imbinat" sorturile laterale cu sortul din spate.
4. Pun o palarie tevii astfel inca sa nu ploua inauntru, si sa nu intre pasari.

Acum intelegi de ce nu prea agreez varianta cu benzile alea ? Posted Image

Attached Files



#11
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,199
  • Înscris: 23.02.2007
Unde gasesti mansonul ala?

#12
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 23.05.2013
da, poate fi o problema nasoala daca teava nu e scoasa cum trebuie afara.

Eu am invatat din ce am vazut in casa lu socu-miu..cand i-am refacut acoperisul am constatat ca  circa 1 ,5 mp de astereala intrase la putrezit din cauza vaporilor ce ieseau de pe teava de aerisire.


La mine am pus ce trebuie si de jos am intrat cu teava de aerisire in piesa special de montaj pe acoperis . Pus coturi, tot ce trebuie ca sa nu fie astfel de probleme.

Vedem in timp cum se comporta.

Attached Files



#13
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Sa nu verifici astfel de lucruri ca beneficiar in timpul sau imediat dupa executie, mi  se pare o greseala foarte mare. Mai ales cu Doreii din Romania!

Edited by vestale, 29 February 2024 - 10:41.


#14
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,949
  • Înscris: 17.10.2003
Nu toată lumea se pricepe. Asta o faci de la a doua casă încolo :)
Sau măcar după ce citești vreo 2 ani pe aici.

#15
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Te documentezi si inveti, ca altfel scoti banul si platesti.

#16
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View Postbobitzaaa, on 29 februarie 2024 - 09:55, said:

Unde gasesti mansonul ala?

Se gasesc de cumparat la cei cu accesorii pentru acoperisuri. Eu am pe cine care imi vinde, iar pretul difera in functie de dimensiune. Cel mai scump m-a costat vreo 350 ron, acum vreo 10 ani.

View Postvestale, on 29 februarie 2024 - 10:40, said:

Sa nu verifici astfel de lucruri ca beneficiar in timpul sau imediat dupa executie, mi  se pare o greseala foarte mare. Mai ales cu Doreii din Romania!

Nu este normal ca tu ca si beneficiar sa verifici muncitorii, si nici sa te apuci sa inveti despre constructii. Dar, din pacate, traim intr-o tara anormala din punctul asta de vedere, deci va sfatuiesc pe toti sa fiti cat mai informati. Posted Image  Si asta este valabil peste tot, nu numai in domeniul constructiilor. Sa vezi ce ma ard pe mine cei cu service-urile auto ! Posted Image

View Postvestale, on 29 februarie 2024 - 14:26, said:

Te documentezi si inveti, ca altfel scoti banul si platesti.

Din pacate, in orice domeniu este la fel.

#17
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Daca iti permiti din punct de vedere financiar, nu verifica nimic, sa te bazezi pe buna lor credinta sau ca ii dai in judecata in civil ;)
Nu esti primul sau ultimul ... credul!

#18
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View Postvestale, on 29 februarie 2024 - 20:14, said:

Daca iti permiti din punct de vedere financiar, nu verifica nimic, sa te bazezi pe buna lor credinta sau ca ii dai in judecata in civil Posted Image
Nu esti primul sau ultimul ... credul!

Daca raspunsul era pentru mine, cred ca nu ai inteles raspunsul meu. Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate