Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Divorț la notar

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011
Sper să mă poată ajuta cineva cu cîteva informații.

Se dorește un divorț amiabil la notar, dar copilul cel mic, care are 10 ani și jumatate, nu are discernămînt și nu poate fi audiat (sindrom Down, retard sever).
Cei cîțiva notari cu care am discutat au refuzat, spunînd că nu au mai avut un caz ca acesta și că, din moment ce minorul nu poate fi audiat, divorțul nu se poate face la notariat, chiar daca părțile se înțeleg.
Prevede legea așa ceva? Eu citisem că autoritatea tutelară (birou al primăriei, cred) face o anchetă socială și apoi notarul audiază minorii cu vîrsta de peste 10 ani. Credeam că nu ar trebui să fie o problemă faptul că nu poți audia un copil cu Down, ci se trece acest lucru în acea anchetă sau în actele emise de notar




#2
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
Notarul rezolva cazurile simple, pe repede inainte. Cazurile complicate, cum este si al tau, merg la instanta.


Art 264, Codul civil, mi se pare destul de clar.

"1) În procedurile administrative sau judiciare care îl privesc, ascultarea copilului care a împlinit vârsta de 10 ani este obligatorie. Cu toate acestea, poate fi ascultat şi copilul care nu a împlinit vârsta de 10 ani, dacă autoritatea competentă consideră că acest lucru este necesar pentru soluţionarea cauzei.
(2) Dreptul de a fi ascultat presupune posibilitatea copilului de a cere şi a primi orice informaţie, potrivit cu vârsta sa, de a-şi exprima opinia şi de a fi informat asupra consecinţelor pe care le poate avea aceasta, dacă este respectată, precum şi asupra consecinţelor oricărei decizii care îl priveşte.
(3) Orice copil poate cere să fie ascultat, potrivit prevederilor alin. (1) şi (2). Respingerea cererii de către autoritatea competentă trebuie motivată.
(4) Opiniile copilului ascultat vor fi luate în considerare în raport cu vârsta şi cu gradul său de maturitate.
(5) Dispoziţiile legale speciale privind consimţământul sau prezenţa copilului, în procedurile care îl privesc, precum şi prevederile referitoare la desemnarea de către instanţă a unui reprezentant în caz de conflict de interese rămân aplicabile."

Edited by strongsss, 27 February 2024 - 18:30.


#3
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011

View Poststrongsss, on 27 februarie 2024 - 18:28, said:

Notarul rezolva cazurile simple, pe repede inainte. Cazurile complicate, cum este si al tau, merg la instanta.

Mda, asta observasem și eu. La primul notar la care am fost am vorbit cu o angajată, iar aceasta a intrat la notar să-i spună ce și cum și am auzit discuția, că lăsase ușa deschisă. Notarul, cînd a auzit că "e un domn care are un copil cu Down care întreabă de divorț..." a spus ceva de genul "nu-mi trebuie din astea, spune-i că nu ne ocupăm". Angajata a revenit și mi-a spus că nu au mai avut astfel de cazuri și că nu se ocupă, dar să încerc la alți notari.

Citisem și eu articolul de mai sus, dar din el nu reiese - sau mie așa mi se pare - că, dacă un copil nu poate fi ascultat, se merge implicit la instanță. La 1) scrie că "În procedurile administrative sau judiciare care îl privesc, ascultarea copilului care a împlinit vârsta de 10 ani este obligatorie". Presupun că procedurile administrative ar fi, în cazul meu, divorțul la notar, iar cele judiciare, divorțul la instanță.

Deschisesem topicul deoarece aș vrea să știu care sînt acele prevederi la care face referire punctul 5:
"(5) Dispoziţiile legale speciale privind consimţământul sau prezenţa copilului, în procedurile care îl privesc, precum şi prevederile referitoare la desemnarea de către instanţă a unui reprezentant în caz de conflict de interese rămân aplicabile."

Deocamdată, am rămas cu impresia că notarii nu vor să se complice, nu că ar fi împiedicați de prevederile legale.



#4
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
In mod clar nu vor sa se complice, dar ii impiedica si punctul doi. Un copil care ju poate fi audiat nu are posibilitatea de a cere sinprimi informatii, nu poate sa isi exprime opinia, etc...
Sunt niste lucruri acolo peste care nu se poate trece.

2) Dreptul de a fi ascultat presupune posibilitatea copilului de a cere şi a primi orice informaţie, potrivit cu vârsta sa, de a-şi exprima opinia şi de a fi informat asupra consecinţelor pe care le poate avea aceasta, dacă este respectată, precum şi asupra consecinţelor oricărei decizii care îl priveşte.


Nu iti ramane decat sa te adresezi instantei,  unde poate dura.
Bafta.

PS: ca sa fii impacat, poti incerca la cat mai multi notari, dar sanse minime de reusita.

#5
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,160
  • Înscris: 03.12.2021
Incearca sa mai suni si la alti notari.

Eu recomand Certified. E pe bd 13 Septembrie, sector 5, Buc

#6
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011
Nu sînt din București. Voi mai întreba zilele astea la vreo doi notari, dar mă tem că tot la instanță va trebui să apelez.
Sperasem să facem totul cît mai rapid și mai discret, dar asta e...

#7
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,994
  • Înscris: 18.12.2007
Oricum si la notar trebuie sa astepti 30 de zile dupa ce ai depus actele, ca poate va razganditi...
Cel mai simplu ar fi in instanta.

#8
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View PostAlexEn, on 28 februarie 2024 - 08:35, said:

Cel mai simplu ar fi in instanta.


Simplu si nu prea .....  Cred ca depinde foarte mult de instanta unde introduci actiunea.

Quote

Divortul pe cale judecatoreasca se desfasoara intre 1-2 luni, iar in cazul in care sotii nu se inteleg – divortul se poate extinde pana la 2 ani, in situatii extreme -.


#9
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020

Quote

Never give up, never surrender


#10
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,994
  • Înscris: 18.12.2007

View PostBogotta, on 28 februarie 2024 - 08:41, said:



Simplu si nu prea .....  Cred ca depinde foarte mult de instanta unde introduci actiunea.

Da, dar ei au zis clar ca se inteleg.
Si oricum, si la notar trebuie sa astepte 30 de zile conform legii. Deci prea mult nu castiga in aceasta situatie.

#11
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011
Am stat astă noapte pe net încercînd să găsesc prevederile legale care ar împiedica un notar să încheie un divorț dacă un copil nu are discernămînt, dar nu am găsit nimic.
Azi am fost la cel mai cunoscut notar din oraș, dar am primit același răspuns: dacă nu pot audia copilul, trebuie mers în instanță. În drum spre casă, am oprit la o clădire de birouri unde au cabinete mai mulți avocați cu gîndul să întreb despre modalitate, costuri, înfățișări, durată. Văzînd că este și un notar acolo, mi-am spus să întreb mai întîi și acolo, să fiu împăcat.
Am întrebat o angajată de la recepție: da, se poate. M-a invitat într-un birou unde am discutat detaliat procedurile, apoi a spus că doamna notar îmi va percepe un tarif mai mic, deoarece e fetița cu dizabilități.
A mers și a discutat, a revenit și mi-a spus ce reducere îmi face, apoi am stabilit pașii următori.

Mulțumesc tuturor celor care au încercat să mă ajute aici, pe topic.



#12
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View PostBogotta, on 28 februarie 2024 - 08:41, said:

Cred ca depinde foarte mult de instanta unde introduci actiunea.

De ce?

#13
98521457

98521457

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 25.11.2023
Daca e cu sindrom Down, nici in instanta nu poate fi audiat.
Probabil asistenta sociala va da propunerea.
Din pacate, notarii nu accepta asa ceva chiar daca legea le-ar permite. E drept, acest aspect nu il cunosc. Dar din experienta stiu ca refuza cazuri sensibile indiferent de domeniu. Prefera chestii usurele pe bnai grei.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate