Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Termosistem cu spuma sau adeziv?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
g_aly

g_aly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 31.05.2008
Salut,am ajuns la faza de pune izolația (polistiren) și nu știu ce sa aleg, spuma sau adeziv pentru montajul plăcilor de polistiren.

Casa este doar parter și este tencuita exterior, sa trag adezivul la piaptăn sau sau spuma?


Voi cum ați făcut?

Mulțumesc!

#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 08.02.2011
Eu prefer adeziv la pieptene, mai ales daca este deja tencuita casa la drept ( presupun ).  Dar nici montajul cu spuma nu e rau.

#3
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007
Cred ca iesi mai ieftin cu adeziv de calitate, la pieptan.

Apropo, mai pui dibluri?

#4
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,348
  • Înscris: 01.09.2021
Spuma  fără dibluri.

#5
g_aly

g_aly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 31.05.2008

 crocko.dilul, on 24 februarie 2024 - 21:01, said:

Cred ca iesi mai ieftin cu adeziv de calitate, la pieptan.

Apropo, mai pui dibluri?

Nu mai pun dibluri.



#6
Talibane

Talibane

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 12.05.2019
Is bune amandoua, doar ca la spuma iesi mai scump, acuma depinde si cat de calitativa pui spuma. La prins cu spuma, trebuie sa ai suprafata perfect dreapta, nu prea poti face ajustari, la adeziv mai poti face ajustari unde ii denivelata tencuiala.

#7
gmartau

gmartau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 30.04.2008
Spuma, ai 2 cm in plus la izolatie. Denivelarile nu sunt o problema, creste si mai mult grosimea izolatiei.

#8
vromeo

vromeo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 03.07.2010
Spuma si nu mai are moarte. Te urci in picioare pe o placa (cel putin pana la 90kg iti zic sigur ca tine :) )
Pe adeziv daca te uiti mai urat la politiren cade...

E mai scump, cu 15-20%, dar nu-ti faci griji vre-odata ca ti-o zboara alizeul si ca se mai tine doar in plasa dupa cativa ani.

#9
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,642
  • Înscris: 14.10.2004

Vizualizare mesajgmartau, pe 25 februarie 2024 - 09:39, a scris:

Spuma, ai 2 cm in plus la izolatie. Denivelarile nu sunt o problema, creste si mai mult grosimea izolatiei.

De unde scoti aia 2cm in plus de izolatie ca doar nu aplici spuma in "pat continuu" ca pe adeziv.
Practic tragi niste cordoane pe margine si pe mijloc cateva linii.Posted image
Nu e rau cu spuma dar parca merge mai repede cu adeziv "normal" in plus sta placa singura pe perete pana vii cu cealata.

Edited by xymzar, 25 February 2024 - 11:53.


#10
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
E mai ieftin cu adeziv dar mai rezistent și mai bine cu spumă. Unde sunt denivelări perforezi placa cu pistolul și bagi un puf-două de spumă până vine la față. Am lucrat cu ambele și consider că spuma e soluția optimă.

#11
gmartau

gmartau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 30.04.2008

Vizualizare mesajxymzar, pe 25 februarie 2024 - 11:52, a scris:

De unde scoti aia 2cm in plus de izolatie ca doar nu aplici spuma in "pat continuu" ca pe adeziv.
Aerul captiv e izolator. Spuma izoleaza pentru ca are 98% aer captiv. Se aplica spuma in cordoane care formeaza pachete de aer inchise. Nu se trag linii aiurea, un pachet de aer pe placa se face cu un cordon continuu pe laturi, un x sau + la interior si sunt 4 pachete de aer pe placa.

#12
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 15.06.2009
Acum 20 de ani cand am facut casa moda era cu 5cm polistiren si adeziv. Iarna cand era ploaie inghetata se vedeau clar puntile termice dintre placile de polistiren. Gheata de 1 cm pe perete si la limita dintre placi uscat un cordon de 2 cm.  Acum cc 10 ani am mai pus 5 cm lipit cu spuma inclusiv pe canturi. Nu mai exista punti termice, practic ploaia inghetata pe perete e un film continuu zile-n sir. Concluzionez ca spuma a fost o alegere buna si in special lipirea canturilor. Daca vrei complicaciune si mestecat in draci galeti intregi de adeziv alege adeziv dar musai spuma pe canturi. Folosit exclusiv spuma o faci singurel, un perete de casa pe zi. Aplicat spuma pe maxim 5 placi odata sa ai timp sa le arunci pe perete. Musai la colturile de ferestre si usi sa ai placa decupata si nu placi imbinate.

#13
g_aly

g_aly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 31.05.2008
Până la urmă am sa merg pe spuma, cam cate placi se pot pune cu un tub de Ceresit CT 84 sa zicem?

6 mp?

#14
aboicu123

aboicu123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 06.05.2020
Adezivul poliuretanic pentru polistiren Den Braven este un adeziv monocomponet, fara solvent, recomandat pentru lipirea placilor si panourilor izolatoare de polistiren. Acesta este folosit ca adeziv pentru izolare perimetrica in conditii de umiditate normala.
Un tub cu capacitatea de 870 ml (aplicare cu pistolul profesional) acopera o suprafata de polistiren lipit de 15-25 mp, in functie de diametrul snurului aplicat cu pistolul, de numarul de snururi aplicate, de tipul si suprafata materialului suport.
De aici: https://www.dedeman....70-ml/p/5007287

SAU:

https://www.dedeman....50-ml/p/5004899
Consumul estimativ in cadrul sistemului de termoizolare Ceretherm Express este 10 mp, iar pentru termoizolarea fundatiilor de 14 mp

Edited by aboicu123, 27 February 2024 - 13:04.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate