Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Achizitie miniPC.

* * - - - 2 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,538
  • Înscris: 21.12.2006
the connection is insecure...

Bagă cardul!

#20
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009

Vizualizare mesajaltuser09, pe 24 februarie 2024 - 14:33, a scris:

Vedeti ca am vazut pe youtube filmulet pus de un tip care a cumparat un minipc bunicel (produs in china, se poate din alta parte?) cu windows instalat si cu...virusi. Luat de nou  parca de pe amazon. Verificand ce scriu cumparatorii, se plangeau si altii. Nu a rezolvat decat cu stergere completa si reinstalare pe curat. Deci atentie!
Am citit pe alt forum de curand, nu mai gasesc unde.
Am gasit filmul despre care pomeneam, asa cum a precizat Morphinus, este Ace Magic  :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Pi0_wzdz7aY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#21
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
Tot mai multe astfel de postari am inceput sa citesc pe forum.
E ca si cum si gasi pe olx anunturi cu porci care zboara ori gaini care fac oua de aur si intrebi pe forum daca merita dat comanda.
Din pacate cred ca e fenomen generalizat si generatia tanara e fara speranta.
Ajunge copilul la scoala si fiecare sta pe telefon si nu invata nimic. Apoi ajunge acasa si iar telefon la greu.
Am vazut pe forum ca posteaza parinti ca sa ceara sfaturi pt pc/laptop la "copilasi" de 25 de ani!!!!
Te duci cu un cui si un ciocan la o clasa terminala de a 12-a si toti plante.

Edited by mariusixy, 25 February 2024 - 08:21.


#22
CONSTANT1708

CONSTANT1708

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 21.04.2007

Vizualizare mesajaltuser09, pe 25 februarie 2024 - 06:27, a scris:


Am gasit filmul despre care pomeneam, asa cum a precizat Morphinus, este Ace Magic  :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Pi0_wzdz7aY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nici o problemă.Pe Emag găsești firma Acemagician care vinde astfel de produse!

#23
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,829
  • Înscris: 30.08.2006
NU e de loc intamplator ca au adaugat un spyware in aplicatia proprietara de management al ledurilor. Toti producatorii adauga asa ceva dar macar anunta producatorii de antivirus ca e legit pentru " Imbunatatirea experientei utilizatorilor".
Luati un minipc fara brizbrizuri si puneti mana si instalati Windows de pe Microsoft si nu va mai plangeti. Carcasa respectiva e folosita pe mai multe modele si vine cu acelasi soft spyware. Acel buton rotativ modifica power managementul ce se poate face si din soft. Eventual nu-l mai instalati si ramaneti doar cu windows-ul curat.

Edited by Leo2006, 25 February 2024 - 18:01.


#24
CONSTANT1708

CONSTANT1708

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 21.04.2007

Vizualizare mesajLeo2006, pe 25 februarie 2024 - 17:55, a scris:

NU e de loc intamplator ca au adaugat un spyware in aplicatia proprietara de management al ledurilor. Toti producatorii adauga asa ceva dar macar anunta producatorii de antivirus ca e legit pentru " Imbunatatirea experientei utilizatorilor".
Luati un minipc fara brizbrizuri si puneti mana si instalati Windows de pe Microsoft si nu va mai plangeti. Carcasa respectiva e folosita pe mai multe modele si vine cu acelasi soft spyware. Acel buton rotativ modifica power managementul ce se poate face si din soft. Eventual nu-l mai instalati si ramaneti doar cu windows-ul curat.
Adică din ce spui este de bine sau de rău?
Chiar vreau să cumpăr un pc de pe meme mag

#25
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,538
  • Înscris: 21.12.2006
Ce buget ai si la ce vrei sa folosesti mini PC - ul ?

#26
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Avand in vedere ca tehnologia in domeniul it-ului a avansat destul de mult si sunt varii chipseturi de laptop , nu ma mira si varietatea destul de mare de astfel de mini-pc-uri
Din pacate chinezi se impun din ce in ce mai mult in aceasta piata cu tot razboiul economic sua - china
Cel mai indicat este ca cautati/cumparati modele ''barebone/simple'' , fara ssd/hdd sifara memorie
Acestea pot fi cumparate dupa aceea si chiar ''personalizate'' in functie de doleante/buget
Eu am pus ''ochii'' pe un Aoostar GEM12 Pro , varianta cu afisaj si care din pacate cand scriu aceste randuri inca nu a a aprut la vanzare
Existand insa varianta fara ''Pro/fara afisaj'' la 499$ si avand si posibilitatea conectarii unei placi video externe prin noua magistrala - Oculink
Mai am in vedere si mini-pc-urile/placile de baza mini-itx de la minisforum din germania pentru europa/ue , daca nu vreti sa va ''incurcati cu cei de peste ocean
Ideea este ca acest gen de mini-pc-uri pe langa manevrabilitatea marita ele sunt foarte bune pentru ofice/jocuri in hd ( nu 4K ) , fiindca au grafica inclusa si performantele grafice nu sunt la fel ca la o placa grafica dedicata peste medie de desktop

Edited by wather, 20 April 2024 - 21:38.


#27
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,829
  • Înscris: 30.08.2006
Daca chinezii se baga pe spionat, o fac printr-un driver dedicat care regleaza powermanagementul sau un ecran fancy care nu merge decat cu driverul lor. La acel Acemagician a fost butonul de powermanagement care nu mergea fara driverul lor. Al meu, tot Acemagician nu are nimic in plus iar la instalare isi gaseste toate driverele din windows sau de pe site-ul AMD.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate