Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Instanta amana sistematic pronunțarea in cauza la o data ulterioara

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Master_the_cat

Master_the_cat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 23.12.2022
As vrea sa stiu din experienta dumneavoastra care ar putea fi motivele pentru care

Judecatoria pe fond - civil - litigii cu profesionistii - amana sistematic pronuntarea.


Raportat la @@@ am facut cerere de judecata in lipsa dar tot se amana.

Am sunat cred de 3-4 ori la arhiva - registratura sa intreb daca cumva mai trebuie facute demersuri, depuse  alte inscrisuri, alte proceduri de parcurs si mi-au comunicat ca nu stiu sa-mi dea o explicatie, ca e o procedura comuna ca instanta sa amane pronuntarea.

Pe de alta parte, daca speta sta in nelucrare mult timp am impresia ca este un termen de inchidere a dosarului.

M-am gandit sa fac o Contestatie privind tergiversarea procesului insa ar putea influenta rezultatul.

NOTA: Care ar fi termenul de finalizare a unei proceduri, de pronunţare ?

Din dispozitivele de incheiere:

Amână pronunţarea în cauză la data de xx.03.2024. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei
Amână pronunţarea în cauză la data de xx.02.2024. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei
Amână pronunţarea în cauză la data de ww.02.2024. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei
Amână pronunţarea în cauză la data de vv.02.2024. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei
Amână pronunţarea în cauză la data de pp.02.2024. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei
Amână pronunţarea la data de bb ianuarie 2024, conform articolului 396 alin. 2 Cod procedură civila
Amână pronunţarea în cauză la data de xx.01.2024. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei
Amână pronunţarea în cauză la data de ss.01.2024. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei
Amână pronunţarea în cauză la data de pp.01.2024. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei
Amână pronunţarea în cauză la data de zz.12.2023. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei
Tip solutie: Amână cauza Solutia pe scurt: Pentru lipsă de procedură, amână judecarea cauzei la data de ff.12.2023.
Tip solutie: Amână cauza. Solutia pe scurt: Pentru îndeplinirea unor obligaţii, amână judecarea cauzei la data de xx.09.2023.
@@@ Neincidente preved. art. 411 alin. 1 pct. 2 CPC. Acordă termen pentru data de gg.05.2023.
Amână pronunţarea la data de ee.02.2022. Pronunţarea se va face potrivit art. 396 alin. 2 din CPC
Amână pronunţarea la data de cc.01.2023. Pronunţarea se va face potrivit art. 396 alin. 2 din CPC
Amână cauza. Pentru lipsă de procedură, amână judecarea cauzei la data de ww.01.2023.
Amână cauza. Pentru lipsă de procedură, amână judecarea cauzei la data de xx.11.2022.
Amână cauza. Pentru depunerea inscrisurilor solicitate, amână judecarea cauzei la data de ss.10.2022.

Edited by Master_the_cat, 23 February 2024 - 12:23.


#2
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,466
  • Înscris: 15.11.2003
Daca nu te prezinti si nici nu transmiti in scris ca e importanta decizia cat mai repede atunci judecatorul te tot amana.
Eu vad din ce -ai pus mai sus ca n-are chef sa scrie decizia inca ptr ca nici partile nu prea-l trag de maneca s-o faca si nici nu-s interesate prea tare incat sa investeasca timp in demers

Edited by radu103, 23 February 2024 - 12:36.


#3
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023
Asta e sistemul de justitie, cancerul acestei societati. Daca partea adversa are un avocat pus sa amane cat mai mult solutia sau judecatorii au sila pe ei, te pot duce asa pana o iei razna. E o tara ratata din punctul asta de vedere, speciali pe carca noastra, care isi bat joc de noi. Judecatorii sunt mana in mana cu avocatii si amana cu orice pretext... Eu am trecut prin asta si o chestie ce se putea transa in jumate de ora a durat 3 ani. Asta cu niciuna din parti care sa traga de timp. Nu vreau sa ma gandesc cat dureaza ceva ceva mai complex sau cand una din parti vrea sa traga de timp. Magistratii, din pacate, nu au nicio raspundere decat la chestii de o gravitate extrema, in rest isi pot bate joc de oameni cum vor.

#4
themis

themis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 21.04.2011
Pai cauza s-a judecat la termenul din decembrie 2023, nu o mai amana avocatii sau atitudinea partilor. Doar timpul disponibil al judecatorului,  ce dosare mai are in pronuntare/motivare, cat de dificila e cauza etc. Nu stiu daca exista termene maxime pe care poate fi amanata pronuntarea, pana acum vad ca se aduna peste doua luni, nu e ceva neobisnuit. Nu are rost sa se sune la arhiva, verificat pe portal la datele stabilite. Iar daca exista o mare urgenta, se poate formula o cerere in care partea sa solicite o mai rapida pronuntare si sa arate de ce ar fi asa de urgent.

#5
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,942
  • Înscris: 16.01.2023
Legea nr. 303/2022 privind statutul judecătorilor şi procurorilor - Articolul 271 - ► litera
g) nerespectarea în mod repetat și din motive imputabile a dispozițiilor legale privitoare la soluționarea cu celeritate a cauzelor ori întârzierea repetată în efectuarea lucrărilor, din motive imputabile;
q) neredactarea sau nesemnarea hotărârilor judecătoreşti sau a actelor judiciare ale procurorului, din motive imputabile, în termenele prevăzute de lege;
r) utilizarea unor expresii inadecvate în cuprinsul hotărârilor judecătoreşti sau al actelor judiciare ale procurorului, lipsa totală a motivării ori motivarea în mod vădit contrară raţionamentului juridic, de natură să afecteze prestigiul justiţiei sau demnitatea funcţiei de judecător sau procuror;
s) exercitarea funcţiei cu rea-credinţă sau gravă neglijenţă.

#6
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023
Ce face, le ia boii de la bicicleta, sau ce zice mai departe?

#7
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,942
  • Înscris: 16.01.2023
Articolul 281
(1) Aplicarea unei sancțiuni disciplinare persoanei care îndeplinește o funcție de conducere, cu excepția avertismentului, atrage revocarea din funcția de conducere.
(2) Persoana revocată dintr-o funcție de conducere în condițiile alin. (1) nu mai poate fi numită într-o funcție de conducere pe o perioadă de 3 ani de la data aplicării sancțiunii disciplinare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate