Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Alungire => hipertrofie

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.07.2023
Am auzit termenul "alungire" de cateva ori in unele clipuri pe YouTube, dar nu a fost explicat la ce anume se refera si cat de importanta este aceasta alungire. Parca se referea la hipertrofie daca nu ma insel.
  Poate are un echivalent asa cum si pozitivul unui exercitiu are echivalent termenul concentric.
  Poate ma lamuriti si pe mine ca sa nu mor prost.

#2
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Mai bine scriai in engleza termenul. Sau asa l-au preluat youtuberii romani? Alungire poate avea la noi multe sensuri. Ori ca-i o alungire ca problema medicala, ori ca-i o alungire ca adaptare sanatoasa, alungire permanenta vs niste intinderi (care si asta are 2 sensuri).
Probabil e vorba de "stretching"-ul sub tensiune/greutate, care da, cica ar fi cel mai hipertrofic. Adica partea negativa a cursei. SI cu cat il intinzi mai multi cu atat mai bine. Cum zicea si Arnold despre fluturari pt perctorai (ca poti lasa foarte jos si deci intinde pectoralul).

Edited by bursucelu_viesel, 23 February 2024 - 10:47.


#3
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.07.2023
Nu stiu care e termenul echivalent in engleza. La asta m-am gandit si eu ulterior, ca ar putea fi negativul (excentricul).

#4
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Chestia cu tehnica asta, sa acorzi mare atentie partii negative e ca te scuteste sa folosesti multe kg. Ceea ce pe de-o parte e bine pt sanatate dar rau pt orgoliu. Cred ca asta-i prinicpalul avantaj, ca febra (si comanda de hipertrofie) faci si chiar daca cobori repede deci treci peste partea asta, cu gandul de a face multe repetari sau cu multe kg. Faci muschi si-asa si-asa. Fiecare cu preferintele lui (sanatate vs mandrie).

#5
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.07.2023
bursucelu_viesel, eu cred ca sunt undeva pe la mijloc. In sensul ca nu imi cad greutatile pe negativ ca bombele din avion si as putea sa mai pun greutati, dar prefer sa fac o perioada cu o greutate pana ajung sa fac vreo 11-12 repetari si apoi mai adaug. Mai am si exceptii, de ex gambe fac cam 14-18 repetari. As putea sa adaug si acolo, dar m-am obisnuit sa fac mai multe repetari pt grupa respectiva.
   Orgoliu degeaba as avea in ceea ce priveste greutatea cu care fac, deoarece oricum nu intereseaza pe nimeni, iar multi colegi de sala care vin si fac cu antrenor, fac cu greutati mici. Nu stiu care este explicatia pentru care persoane care au destul timp de cand vin la sala totusi fac cu greutati mici. Ma refer la cei care au antrenor. Deci nu as avea cu cine sa ma intrec in greutati, cu exceptia catorva. Cel putin la orele la care ma duc eu. Ca vin si altii mai puternici la alte ore, nu am cunostinta.
  Apropo, de ce ar fi bine pt sanatate greutati mai mici? Te referi la eventuale accidentari sau la afectiuni care pot sa apara mai tarziu?

Edited by habanero, 23 February 2024 - 19:58.


#6
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Pt incheieturi in primul rand. Umerii deobicei se paradesc primii. Apoi pe la coloana. Dar mai raman multi vad si cu niste probleme pe la ceafa.
Insa citeam ca-i bine pe la inceput pana-n 25-30 de ani sa tragi la greu ca sa ai os gros/dens, pt ca dupa 30 doar scazi si practic e o banca de rezerva de unde sa ai ce scade fara s-o dai in osteoporoza. Bine, mai mult femeile au probleme de osteoporoza..

Edited by bursucelu_viesel, 23 February 2024 - 21:14.


#7
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 18.06.2017

View Posthabanero, on 23 februarie 2024 - 19:57, said:

Apropo, de ce ar fi bine pt sanatate greutati mai mici? Te referi la eventuale accidentari sau la afectiuni care pot sa apara mai tarziu?
Din ce am mai studiat si eu, am inteles ca tendoanele se adapteaza mai greu la noua incarcatura, iar muschii mult mai rapid.
Deci ar fi bine sa petreci timp mai mult pe o anumita intensitate inainte sa urci, chiar daca ti se pare ca esti pregatit (muschii pot deja).

#8
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.07.2023
robert23mg, cam asa fac. A trecut vremea cand mai fortam si puneam greutati chiar daca nu eram inca obisnuit cu greutatea anterioara.
  Revenind la subiectul topicului, vreau sa incerc exercitii pe negativ, adica pe "eccentric". Ma gandeam la 3 secunde pe negativ. Unii lauda tehnica. Mare noutate nu este nici pentru mine. Stiam inca de mult timp ca are eficienta in cazul tractiunilor daca nu poti sa faci. Dar trebuie vazut daca sunt grupe de muschi in cazul carora nu este indicat sa folosesti tehnica asta. In acelasi timp care sunt grupele care raspund la aceeasi tehnica. Parca intelesesem dintr-un vlog ca exista si aceasta posibilitate. Poate ma insel.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate