Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Fotbal juvenil

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Beiu

Beiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 31.01.2011
In primele 4 luni, cu fiul meu de 10 ani, legitimat la un club de fotbal din Bucuresti, am avut deja cheltuieli cu abonament lunar: 300 lei, echipamentul clubului: 600 lei, inchiriere terenuri lunar pentru amicale cu alte cluburi: 120 lei, legitimare: 150 lei, turnee in vacante: 300 lei, echipament personal(ghete, aparatori): 200 lei. Total aprox: 3000 de lei.

      In plus mi s-a spus ca in cazul in care voi dori sa il legitimez la alt club, va trebui sa platesc o taxa de 800 de lei pentru fiecare an jucat la clubul unde este acum legitimat.

     Triere nu exista pe criterii sportive. Ai platit, joaca, nu ai platit, nu joaca, dar nici nu poate juca in alta parte.

     Daca si la celelalte cluburi din tara este la fel, va fi vai si amar de viitorul fotbalului la noi in tara.

#2
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Ai semnat esti bun de plata!

Daca doar ti s-a spus poti sa le zici multa bafta...

#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Si pe vremuri era la fel, plus spaga pe care o dadeai la antrenori sa il lase sa joace. Cate talente s-au pierdut pe vremuri ca nu existau bani de spaga habar nu ai.

Antrenorul tinea 5-6 jucatori talentati in echipa care ii lasa sa joace si restul 4-5 erau jucatori sponsorizati, care erau vai de mama lor. Veneau parintii inainte de antrenamente sau meciuri cu plicuri de bani si ii le bagau antrenorului in buzunar.

#4
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020
Ce coincidenta! Nepotul se pregătește sa fie fotbalist profesionist, de aceea am citit ce ai scris. Personal nici nu știu regulile la fotbal, in viața mea nu am văzut un meci, ba chiar le disprețuiesc.
Asa a trebuit sa plătească și nepotul care a început tot la 10 ani. Taxe de antrenament și de deplasare, cazare etc etc.. La început i-au dus la tot felul de competiții in județ și pe langa. Apoi a reușit sa fie admis la Cluj in clasa a V-a la o școală cu program sportiv. A primit cazare gratuită la internat și primește ceva bursa.
Concluzie: ai zis ca are 10 ani. Răbda si suporta încă 2 ani. La 12 ani sau când trece pe a V-a du-l sa dea admitere. Și nepotul a dat admitere.
Dacă i-a examenul înseamnă ca are potențial. Dacă nu îl i-a poți încerca la anul. Dacă nu ia examenul de admitere pana la 14 ani e terminat ca și fotbalist. Nu are rost sa continue - timp pierdut. Iti dai seama alții deja au 2-3 ani avans.
Am avut coleg in liceu care a început sa joace la echipe locale la 17 ani -și era dus prin țară. Dar degeaba! Nu a ajuns fotbalist a început prea târziu.
Varsta de 10-13 ani e decisivă.

Edited by AztecWarrior, 22 February 2024 - 19:58.


#5
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
Eu vă dau un exemplu, că nu ține de talent și muncă. Generația '98, aia a prințișorului Hagi. Era Academia Gicuțului ciuca bătăilor, îi zvânta LPF Banatul TM pe unde-i  prindea. Toți ăia joacă prin liga  a2a, a3a etc, deși aveau talent cu carul. Era un fundaș  la CSȘ Reșița care în clasa a patra avea 1,70, talent, muncă cât cuprinde că îl alerga tac-su' toată ziua pe dealuri. A ajuns in Germania prin ligile inferioare. Au jucat o vreme la națională '98 până și-a a băgat Hagi toate valorile

#6
Beiu

Beiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 31.01.2011

View Postbusiness11, on 22 februarie 2024 - 19:54, said:

Si pe vremuri era la fel, plus spaga pe care o dadeai la antrenori sa il lase sa joace. Cate talente s-au pierdut pe vremuri ca nu existau bani de spaga habar nu ai.

Antrenorul tinea 5-6 jucatori talentati in echipa care ii lasa sa joace si restul 4-5 erau jucatori sponsorizati, care erau vai de mama lor. Veneau parintii inainte de antrenamente sau meciuri cu plicuri de bani si ii le bagau antrenorului in buzunar.

    Nu stiu, am sperat ca totusi cluburile private sa aiba interesul spre a descoperi jucatori buni. Dar se pare ca ei merg la 2 capete, cum ai spus si tu... cativa titulari mai buni care sa tina echipa si restul la numar dar pe bani. Chiar si cei asa-zisi mai buni, cu timpul, se plafoneaza din cauza lipsei de concurenta. Sau deja ajung la 18 ani cu mentalitate de vedeta.

#7
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Ajunge sa te uiti la nationala Romaniei sa realizezi care este motivul pentru care avem cea mai mica valoare de transfer din tot campionatul european din 2024 (acum am trecut parca de cateva tari, datorita lui Dragusin). Iar Dragusin nu a fost crescut in Romania, asa ca este alt motiv pentru care are explozia de valoare.

#8
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,138
  • Înscris: 16.04.2007
Din 10 baieti din clasa lu' ala micu 6 sunt 'dati la fotbal'. Numai fotbal au in cap iar scoala este si ea pe acolo.
Nu, nu este vina lor, taticii nu au reusit ceva in viata (legat de fotbal) si ii fugareste pe aia micii la antrenamente, deplasati etc...
Cate sanse au sa pape o paine de pe urma fotbalului? Cu scoala clar au bulit-o.
Culmea: parintii sunt oameni cu scoala, de ce nu ai indrepta copilul pe calea stiuta si sigura?!

Edited by dem3ntor, 29 February 2024 - 12:50.


#9
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Sportul necesita perserverinta, educatie, timp si bani investiti. La un moment anume, parintii vor fi obligati sa se decida intre sport si educatie.

Am un var care a jucat la Dinamo acum vreo 10-15 ani de zile. Si dupa clasa a 8 a, el fiind la academia de juniori, cei de la Dinamo l-au bagat la liceul sportiv. A prins vreo 3 meciuri la Dinamo, dupa care l-au tinut numai pe banca pentru ca nu ii placea lu' Becali de el. Si-a pierdut 2 ani de zile aproape fara minut de joc la echipa mare, dupa care a cerut rezilierea de contract si a plecat la o echipa prin afara unde nu a mai avut nici o sansa sa se impuna. Scoala nu, fotbal nu. Acum joaca in liga a 3 a...

Exemplu opus este Adi Mutu. Tasu' a fost geniu matematic si vroia sa il "oblige" sa studieze matematica. Dar Adi s-a impus si a ajuns mare si ar fi ajuns si mai mare daca era disciplinat.

Fara niste lucruri nu ai cum sa faci performanta...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate