Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Firewall UFW si Iptables - Doua Intrebari

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 18.11.2021
1. am iptables 1.8.7 instalat. Pot UFW si Iptables rula simultan, sau e nevoie sa dezactivez Iptables pt ca UFW sa poata fi folosit ? chatgpt zice ca se completeaza unul pe celalalt.

Quote

ChatGPT
When you enable UFW and set rules using UFW commands, UFW takes care of configuring iptables rules based on your specifications. It doesn't require you to deactivate iptables manually.
UFW (Uncomplicated Firewall) and iptables are related tools, but they can coexist on the same system
UFW and iptables can work together without issues

2. daca rulez comanda sudo ufw allow ssh toate celalalte porturi sunt blocate by default; nu trebuie facut ca si cu iptables unde dau allow port 22 urmat de drop all others ? pun intrebarea pt ca vreau sa fiu 100% sigur.. n-am chef de joaca si research

Edited by jumperishere, 22 February 2024 - 18:15.


#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
Cred ca la prima cautare pe Google gaseai urmatoarele:

Citat

The Uncomplicated Firewall (ufw) is a frontend for iptables and is particularly well-suited for host-based firewalls. ufw provides a framework for managing netfilter, as well as a command-line interface for manipulating the firewall. ufw aims to provide an easy to use interface for people unfamiliar with firewall concepts, while at the same time simplifies complicated iptables commands to help an administrator who knows what he or she is doing. ufw is an upstream for other distributions and graphical frontends.

P.S. ChatGPT ala poate fi o unealta utila cand poti sa iti dai seama daca raspunsul furnizat este corect, gen nu ai chef sa scrii un script bash si ii spui lui sa scrie dar cu conditia sa intelegi tot ce ti-a scris ca sa poti verifica, sa nu rulezi vreo prostie pe un server in productie.

Edited by LensFlare, 22 February 2024 - 19:13.


#3
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 18.11.2021
eu stiu ca iptables si ufw sunt frontend pt netfilter. ... asadar, cand ai o masina cu 2 volane, le folosesti pe amandoua simultan ?

https://www.tenable....de88ebea2687f70

ia uite ce scrie in pagina aia: Running iptables.persistent with ufw enabled may lead to conflict and unexpected results

rog raspunsuri serioase si nu cu tente si cu subtilitati. in felul asta macar iti asumi cele zise

Edited by jumperishere, 22 February 2024 - 19:41.


#4
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,541
  • Înscris: 16.03.2007
ambele volane controleaza aceiasi directie  Posted Image

#5
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 18.11.2021
asta nu inseamna ca implicit trebuie sa ruleze simultan.
daca mergem pe principiul tau, si nftables poate rula simultan cu iptables si ufw .. Posted Image

Edited by jumperishere, 22 February 2024 - 19:48.


#6
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
De ce nu testezi tu mai bine?

1. Fa o masina virtuala cu Ubuntu sau ce vrei tu.
2. Dupa instalare listeaza regulile setate in iptables
3. Instaleaza si activeaza ufw
4. Listeaza iar regulile setate in iptables
5. Adauga ssh cu allow in ufw
6. Listeaza iar regulile setate in iptables

Compari diferentele apoi. Spor!

#7
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022

View Postjumperishere, on 22 februarie 2024 - 18:11, said:

(...) sau e nevoie sa dezactivez Iptables (...)
Cum naiba sa dezactivezi iptables, daca iptables nu-i un serviciu? Ai si zis mai jos ca stii ca iptables e "un frontend" pentru netfilter dar cu toate astea tot insisti...

Sau vrei sa ne testezi?!

#8
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 18.11.2021
pai tocmai ca iptables e o aplicatie pt sistem, la fel ca si ufw.
nu inteleg daca eu nu inteleg ceva , ori daca voi nu intelegeti cum sta treaba ... o sa mai caut pe net. dar sincer nu sunt convins de ceea ce sustineti. modul in care sustineti ideea, e neconvingator. poate daca ati veni cu informatii sau rationament ce nu pot fi combatute, v-as crede.

raspunsurile voastre sunt pe sistemul "crede si nu cerceta "

Edited by jumperishere, 22 February 2024 - 23:28.


#9
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
Ai o problema…. Citesti dar nu intelegi ce citesti.
Ai testat ce ti-am scris mai sus?

ufw e o simpla interfata pentru iptables. Ufw doar “traduce” comenzile tale simple ca ufw allow ssh in comenzile alea mai complicate de iptables.

#10
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Firewallul e unul singur si contine o serie de reguli.

UFW aplica o serie de reguli (ce are default + ce mai definesti tu). Daca aplici reguli si din alta parte (iptables apelat direct, sau indirect din persistent) exista posibilitatea ca unele reguli sa se bata cap in cap (si sa conteze ordinea in care le aplici).

Sanatos e sa ai toate regulile intr-un fisier si sa le aplici deodata, sa poti vedea oricand ce reguli sunt si sa nu ai surprize ca cineva a modificat ceva ora trecuta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate