Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Recomandare media player subs Netflix?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
adrian71

adrian71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 22.04.2005
Folosesc Media player eboda hd for all 500 respectiv hd for all 375 ptr a reda de pe stick usb filme format mkv.

La Netflix care au multiple subtitluri incorporate se blochează amândouă, se resetează, practic nu rulează fișierul daca vrei să activezi orice subtitrare, merge doar fără subtitrare

Puteți recomanda alt model de media player?

Streaming nu mă interesează, doar redare de pe stick usb

Și să aibă audio out pe coaxial sau optic

Mulțumesc

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,138
  • Înscris: 22.05.2003
Sincer, vremea cutiilor de acest tip a trecut.

Cel mai usor este un Google Chromecast si rulezi de pe telefon direct pe TV.

#3
Morphinus

Morphinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 29.09.2010
Si eu sunt de aceeasi parere.
Am incercat si media box-uri chinezesti, m-am convins de ele, iar alegerea potrivita dupa testatul stick-urilor de la Xiaomi fiind Chromecast-urile 4K.
Intr-adevar ok pe parte de streaming, asa pentru colectia ta personala treci in alta categorie de pret, chestii gen Dune HD fiind ceea ce cauti din gama capabila sa ruleze fara probleme formatele uzuale si nu numai.
Baietii din sectiunea de device-uri de acest tip stiu sa iti ofere recomandari mai bune, echilibrate.
Link: https://forum.softpe.../page__st__7506
Ori daca ai putina rabdare sa intrii un pic in chestii mai tehnice, cauti o varianta de compromis, un mini pc spre exemplu, nici depasit sau extrem de nou, ceva ce ai deja la dispozitie si ii poti oferi un alt rol (o alta viata) unde iti poti gestiona cu usurinta colectia personala cu optiuni precum Jellyfin.

Edited by Morphinus, 22 February 2024 - 14:57.


#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Vizualizare mesajAdm, pe 22 februarie 2024 - 14:33, a scris:

Cel mai usor este un Google Chromecast si rulezi de pe telefon direct pe TV.
Cel mai usor e playerul din TV direct.

#5
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 06.12.2006

View Postadrian71, on 22 februarie 2024 - 14:29, said:

Puteți recomanda alt model de media player?
Și să aibă audio out pe coaxial sau optic

Homatics BOX R PLUS Android TV™ 4K
cu android TV
Are si S / PDIF digital optical audio output

Edited by dba, 22 February 2024 - 15:53.


#6
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,360
  • Înscris: 23.05.2003
A trecut si vremea stick-urilor cu filme. CCGTV + Kodi + Real-Debrid = ura si la gara. :)
Dar daca nu te intereseaza streaming...

#7
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 28.05.2008
Cred ca inca puteti gasi un media player Beelink (de ex. model GT1), capabil sa redea fara probleme orice format video, inclusiv la rezolutie 4K; are port de retea, Wi-Fi, BT, iesire optica + HDMI ...
Iata o varianta (nu ma pot pronunta daca mai e de actualitate sau nu, luati-o doar cu titlu de exemplu): https://usedproducts...th-Android-HDMI

Mult succes!

#8
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 06.12.2006
Box Beelink GT1 Ultimate apare ca sh (lansat 2018) si mai are si android 6 de dispozitive mobile.
Ideal este un dispozitiv cu android TV (google TV) care beneficiaza si de suport.

Edited by dba, 22 February 2024 - 17:06.


#9
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
@adrian71

folosind mkvtoolnix, redu numarul subtitrarilor din respectivul mkv la minimul suficient tie. ro si en, sa zicem. ca nu cred ca ai nevoie de restul subtitrarilor.

si da, sint si eu de parere ca epoca acelor playere a trecut. de-a lungul timpului am avut si eu 2 dvd playere eboda cu firmware modificat de aici de pe softpedia, dar vremea lor a apus demut. colectioneaza praf de ani buni.

personal folosesc playerul recomandat de @dba, insa versiunea dune-hd, impreuna cu un alt player de la dune, real vision 4k.


LE
si, folosind mediainfo, verifica daca respectivul mkv nu are cumva comprimare h265, care nu este recunoscuta de eboda!!!

Edited by tEo, 22 February 2024 - 17:12.


#10
adrian71

adrian71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 22.04.2005
Mulțumesc tuturor pentru idei. Cred că am ce studia acum ...

#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Nu inteleg, cum adica netflix mnk pe usb?

instalezi aplicatia netflix pe tv/ chromecast/ etc si dai play

#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001

View Postadrian71, on 22 februarie 2024 - 14:29, said:

La Netflix care au multiple subtitluri incorporate se blochează amândouă, se resetează, practic nu rulează fișierul daca vrei să activezi orice subtitrare, merge doar fără subtitrare
Ce treabă are Netflix aici? Că văd că tu ai probleme cu fișierele mkv. Din acel container sciți multiplele subtitrări și lași doar una.

#13
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,829
  • Înscris: 30.08.2006
Sunt doua variante:
1. Elimini subtitrarile cum ti s-a spus mai sus.
2. Gasesti pe OLX un minipc chinezesc cu W11, procesor intel gen 12 tip N95 sau  N100 cu 16GB ram si 512 GB stocare si ai un adevarat pc legat la tv.

Variantele cu mediabox-uri au preturi destul de mari, cu procesoare simple si ram putin si esti legat de aplicatiile din magazinul disponibil. Tot chinezesti sunt si acelea dar mai limitate.

Edited by Leo2006, 22 February 2024 - 18:41.


#14
emagiul

emagiul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 30.06.2008
Pentru compatibilitate cu aparate vechi recomand transcodarea cu Handbrake a mkv in mp4, la subtitrare se alege romana si se face "burn in". Poti folosi in continuare aparatele care le ai si filmul are titrarea arsa in fisier (nu trebuie sa mai faci nimic). E valabil pentru cei care au rude mai in varsta care nu se descurca cu telecomenzile.

#15
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 08.02.2011

View Postdorin_2k, on 22 februarie 2024 - 18:33, said:

Ce treabă are Netflix aici? Că văd că tu ai probleme cu fișierele mkv. Din acel container sciți multiplele subtitrări și lași doar una.

Treaba cu netflix e aia ca torrentul de unde provine a fost descarcat de pe netflix initial.

#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Deci nicio treabă nu are Netflix.
Problema e doar cu fișierul mkv ce are sub multiple și playerul lui nu reușește să ruleze.

#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Sunt curios ce TV are...
Samsungurile vad si 30 de subtitrari incluse in mkv... Plus cea care e pusa langa el cu acelasi nume dar .srt - pe-aia o ia prima.

#18
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,641
  • Înscris: 14.10.2004
Daca tot vrei o "cutie" atunci cumpara una verificata si rasverificata in timp, Mediaplayer Xiaomi MI TV Box S.
Eboda ala este istorie deja.

Edited by xymzar, 22 February 2024 - 19:51.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate