Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 

Izolatie tavan?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
Am un spatiu pe care voi incepe sa îl renovez la interior.

Inaltimea este de 5m si aș dori sa izolez tavanul.

Va exista tavan fals, casetat.

Cum recomandati sa fac aceasta izolație?
As prefera sa nu dau 1 mil de găuri in tavan.

#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Fă un plafon de rigips lăsat, și etanșează totul foarte bine.
O să ai o izolație foarte bună.
Eventual poți pune și ceva vată de sticlă/bazaltică între rigips și tavan.

Prin casetele alea bate vântul, nu mai spun ce distracție e când aerisești, cum se mișcă totul.

Edited by Valy_User, 21 February 2024 - 21:36.


#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
O sa fie AC cu tubulatura, deci e musai sa am acces la tavan ușor.

#4
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 12.08.2008
Ce proiectant/ constructor ai avut ? La 5 m inaltime mai faceam un etaj .. pui o structura metalica mai sanatoasa si ai inca un etaj de rezerva. Am si eu un spatiu de acest gen in chirie , juma ' are plafon la 2,5m restul cu mila domnului ca e greu de incalzit, am 4 de 2,5 m lanturi sa pun macar iluminatul Posted Image, la AC e bine sa ai pe fiecare incapere UI , eu zic sa uiti de tubulaturaa ca oricum nu are 2,5m in diametru , pui cumva AC de 36 000 BTU ?

Edited by mihaiC1, 21 February 2024 - 22:21.


#5
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
E un spatiu comercial.

#6
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 12.08.2008
Dap' asta am spus si eu "detin un spatiu in chirie" cam la fel de prost gandit, altii care au in proprietate nu sau jenat sa faca inca un etaj pe structura metalica si astfel li sa dublat spatiul , avantaj proprietar, are clienti deschide doua AC, nu are pune capac/ chepeng la etaj ...Deocamdata cladirea are bulina rosie si nu cred ca proprietarul va investi ceva in spatiul ala, eu nici atat, am doua suflante, calorifer, convector  asta iarna, mai am un AC mobil de 12 000 BTU si la curentul electric il platesc eu .

Edited by mihaiC1, 21 February 2024 - 22:48.


#7
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 12.08.2008
Completare spatiul e prevazut cu un AC de 48 000 BTU care baga in tubulatura, prefer sa mor de cald sau frig decat sa aud tubulatura aia trasa pe tavan, si pereti falsi cand functioneaza magaoaia.

#8
Talibane

Talibane

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 12.05.2019
Fara gauri in tavan nu scapi, trebuie sa prinzi de ceva  tavanu fals, ai putea incerca pistol de cuie...

Ar mai fi o varianata, ai putea prinde niste profile/grinzi de tavan cu niste dibluri mai strong, si in acele profile/grinzi poti da un milion de gauri ca sa prinzi tavanu fals.
Iar ca si izolatie, vata bazaltica

#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Nu merge extrudat de 5cm prins cu spuma si poate 3 suruburi/placa?

#10
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 12.08.2008
Merge fara spuma si adeziv, pe structura/ cadre/ casete metalice, coborate pana unde vrea clientul, doar vro' 8 -9 gauri, conexpand sau ancore chimice, se pun niste clipsuri elastice pe cadre sa tina panoul, smecheria e sa fie cat mai etans, stratul de aer intre tavan si tavan fals e un bun izolator , alte placi ar ma fi panel termopan si de ce nu panouri sandwich si nu mai ai nevoie de structura incasetata doar un cadru pe pereti , sunt autoportante .. idei sunt multe , bani si un meserias. Eu sunt anti-rigips .

Edited by mihaiC1, 22 February 2024 - 09:06.


#11
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
subscriu la ce zice @mihai C1: faci tavan fals, casetat!
perna de aer de 2 metri care se-nchide, reprezintă un izolant excelent

dacă casetarea se-nchide bine de-a lungul pereților, atunci aerisirea nu va „zbura” nicio placă
io am tot parterul casei casetat, iar plăcile nu le mișcă nimeni...

apoi, există corpuri de iluminat LED care se pretează foarte bine la dimensiunea standard a casetei

dacă-nchizi cu rigips, nici nu vreau să mă gândesc ce colonii de gândaci se pot dezvolta înăuntru :(

PS: plăci din rigips, nu din polistiren! sunt multe modele :)

#12
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,996
  • Înscris: 30.11.2021
Depinde de buget si de dimensiunea camerei.

Daca este camera mica? Profile rigips prinse pe pereti laterali, montat polistiren, ceva vata. Depinde cat este bugetul.
Aplica aplicata.

Am lucrat intr-o camera facuta din rigips cu tavan fals. Calorifer, convector, aeroterma, caldura trecea prin tavanul fals.

#13
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 12.08.2008
La cineva am vazut si tzava de gaz metan ..

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate