Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 

Produsele marca proprie ar putea disparea din supermarketuri

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,538
  • Înscris: 21.12.2006
producătorul nu e afectat de prețul de revânzare. El vinde către un distribuitor la prețul X. Distribuitorul adaugă taxe, profit etc și vinde la raft cu prețul 2X.

Același produs, ambalat cu marca distribuitorului , e vândut către acesta poate tot cu prețul X, sau x-0,5 dacă sunt contractate cantități suficient de mari, dar distribuitorul adaugă în  prețul de vânzare doar profitul, și rezultă la raft un preț mai mic decât 2X

Nu văd cine pierde din afacerea asta. Poate doar statul, la valoarea TVA.

#38
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,055
  • Înscris: 02.03.2003
Mărcile proprii ascund multe jocuri dubioase. Sub acelaşi ambalaj sunt vandute produsele unor fabrici diferite, de calităţi diferite.
Au reuşit să facă o oarecare ordine atunci când au impus scrierea locului de origine pe ambalaj.

Dacă alegi un iaurt Napolact sau Olimpus, ştii că vei avea acelaşi produs in orice colţ al ţării.  Nu acelaşi lucru se întâmplă cu produsele anonime, vândute sub mărcile proprii ale comercianţilor.
Produsul anonim este o ruletă. În Bucureşti calitatea acestor produse este mai bună decât a celor din ţară.

#39
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 02.11.2009
Cum sa scoti produsele cele mai ieftine, ca sa ce? Adica sa ramana produsele mai scumpe si mult mai scumpe, pret din care retailerii isi trag capac si de 40% si sa scoti produsele marca proprie ca sa ne oblige sa platim mai mult pentru acelasi produs?

#40
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021

Vizualizare mesajnei-k, pe 22 februarie 2024 - 11:48, a scris:

Dacă la raft produsul tău ajunge cu un adaos foarte mare nu mai vinzi mare lucru, deoarece produsul tău nu mai e competitiv.

#41
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,490
  • Înscris: 19.03.2022

Vizualizare mesajValy_User, pe 22 februarie 2024 - 13:45, a scris:

Dacă la raft produsul tău ajunge cu un adaos foarte mare nu mai vinzi mare lucru, deoarece produsul tău nu mai e competitiv.
Nu am inteles, cumva retailerii vand in regim de consignatie ?
Din ce stiu orice produs aflat pe raft inseamna produs contractat de retailer si platit, sau cu obligatia de plata.

#42
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Vizualizare mesajterratec, pe 22 februarie 2024 - 11:52, a scris:

Mărcile proprii ascund multe jocuri dubioase. Sub acelaşi ambalaj sunt vandute produsele unor fabrici diferite, de calităţi diferite.
...
Nu acelaşi lucru se întâmplă cu produsele anonime, vândute sub mărcile proprii ale comercianţilor.
Produsul anonim este o ruletă. În Bucureşti calitatea acestor produse este mai bună decât a celor din ţară.
Pai sunt obligati sa scrie pe spate  cine le produce. Si chiar scrie - am dat pe pagina anterioara un exemplu.

La unele produse este posibil, poate, sa fie o alta reteta decat cea din produsul original, dar si atunci poti verifica ingredientele.
Originea iarasi e obligatoriu sa fie trecuta.

Evident vorbim de  produse alimentare. La electronice e mai simplu - se ia un producator care produce OEM si se puna marca respectiva.
Eventual se pot cere ceva specificatii suplimentare.

Dar asa, si la "marile" marci vei gasi produse vandute sub aceeasi denumire, ambalaj, etc , dar fabricate in tari diferite, sau reambalate... Si cu calitate/reteta diferita

Chiar si la marci autohtone se intampla -vezi ep la ulei, faina, zahar, iei o marca "romaneasca" iar daca te uiti atent pe ambalaj s-ar putea sa difere zona de provenienta a produsului sau fabrica in care s-a ambalat.

#43
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,662
  • Înscris: 13.12.2006

Vizualizare mesajalex342, pe 21 februarie 2024 - 20:18, a scris:

Ministerul agriculturii doreste ca produsele marca proprie ale supermarketurilor sa dispara de pe rafturi

am ras aseara...parea topicul asta ceva kafkian, fara sa imi dau seama ca venisem de la kaufland fara lapte. am luat ceva UHT o singura cutie...ca altceva in afara de zuzu nu mai aveau.
azi ma duc sa reciclez ambalaje si zic sa iau si lapte. rafturile goale la lidl. ma scarpin dupa ceafa si ma duc la carrefour...rafturi goale. de curiozitate ma bag la kaufland ca era in drum, aceleasi rafturi goale...
plm, un ministru se caca pe el si toate supermarketurile ascund produsele proprii?

#44
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,517
  • Înscris: 02.09.2006
Asta seara, la  (fosta) Cora era lapte de toate felurile, cel mai ieftin era 4, 4 lei! De 1,8 grasime.

#45
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Vizualizare mesajVipeR85, pe 22 februarie 2024 - 18:44, a scris:

fara sa imi dau seama ca venisem de la kaufland fara lapte.
azi ma duc sa reciclez ambalaje si zic sa iau si lapte. rafturile goale la lidl.
Pai la acelasi lant de magazine te duci ?
Poate au avut oamenii o problema, sau poate vor sa-l scumpeasca.
Lidl = Kaufland de cartier. E aceeasi firma.

#46
_V_

_V_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 06.10.2023

View PostPaco_ste1, on 22 februarie 2024 - 15:08, said:

Nu am inteles, cumva retailerii vand in regim de consignatie ?

Cu excepția produselor din gama proprie, eu așa știam:
supermarket-urile sunt niște hale cu standuri închiriate de alții, pentru a-și vinde acei alții mărfurile lor.

Dacă nu se vinde absolut niciun produs, atunci supermarket-urile încasează oricum mormane de bani, doar pentru c-au închiriat acele standuri.

Știam greșit?

#47
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 21.02.2022
De cate ori își bagă nasul statul la preturi apare penuria și cresc prețurile. E o greblă care nu dă greș când calci pe ea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate