Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

VLC Media Player

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
BAYMAX

BAYMAX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 08.11.2019
Bună ziua. Nu știu dacă am pus întrebarea pe topicul respectiv, dacă nu am pus-o rog un moderator să o mute unde trebuie.

Vroiam să vă întreb dacă informațiile din categoria  ,,Informații despre codor" - Statistici, de la secțiunea ,,Instruments" sunt arătate corect la redarea unui videoclip ?

Deoarece câteodată îmi arată la Rata de biți conținut 4,300-4,900 kb/s apoi scade la 290 kb/s brusc și apoi creștere brusc la peste 10,000 kb/s. Și apoi revine la datele 4,300-4900 kb/s.

Videoclipurile sunt redate de pe PC și puse în vlc.

VLC-ul este bun ?

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Majoritatea filmarilor din ziua de azi sunt cu bitrate variabil - in functie de scena pot creste sau scadea dupa necesitati - in felul asta se poate sa ocupe mai putin spatiu.

#3
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 01.03.2016
VLC-ul e bun. Rata de biți e variabilă.

#4
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,845
  • Înscris: 07.07.2009

Vizualizare mesajBAYMAX, pe 21 februarie 2024 - 14:37, a scris:

Bună ziua. Nu știu dacă am pus întrebarea pe topicul respectiv, dacă nu am pus-o rog un moderator să o mute unde trebuie.

Vroiam să vă întreb dacă informațiile din categoria  ,,Informații despre codor" - Statistici, de la secțiunea ,,Instruments" sunt arătate corect la redarea unui videoclip ?

Deoarece câteodată îmi arată la Rata de biți conținut 4,300-4,900 kb/s apoi scade la 290 kb/s brusc și apoi creștere brusc la peste 10,000 kb/s. Și apoi revine la datele 4,300-4900 kb/s.

Videoclipurile sunt redate de pe PC și puse în vlc.

VLC-ul este bun ?
Și Google ce ți-a răspuns? Nu tot ce-ți vine prin cap necesită totuși un topic nou. Vrei să-l depășești pe djl sau care e faza?

Poți încerca și cu asta https://mediaarea.net/en/MediaInfo

Edited by KLM2009, 21 February 2024 - 16:40.


#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,823
  • Înscris: 30.08.2006
Exista encodare dupa calitate constanta si dupa bitrate constant.

#6
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016
Colegii au dreptate. Ca si in muzica, unde exista melodii cu codare VBR. Intr-un anumit timp al melodiei, exista foarte multe sunete sau doar zgomot ambiental. Cand e zgomot ambiental se face compresie variabila folosind un bitrate mic, pentru a economisi spatiu. Pentru sunete mai multe este nevoie de bitrate mai mare. La fel si la filme, daca este o imagine mai simpla, se poate coda cu bitrate mai mic. Daca este o imagine mai complexa, atunci se face compresia cu bitrate mai mare.
VLC-ul este un player foarte bun, nu are probleme.

Edited by 2Unlimited, 22 February 2024 - 08:11.


#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Vizualizare mesajLeo2006, pe 21 februarie 2024 - 22:35, a scris:

Exista encodare dupa calitate constanta si dupa bitrate constant.

Nu prea se mai foloseste - ocupa mult spatiu inutil, iar cu noile rezolutii 4K cam conteaza spatiul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate