Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Recomandări tipuri de silicon

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 21.11.2005
Vă salut stimați colegi.

Vă cer sfatul cu privire la:
- ce tip de silicon să folosesc între cadă și faianță?
- ce tip de silicon să folosesc la umplerea golurilor rămase între plinta de plastic și perete? Eventual să îl pot vopsi deși atât plinta cat și peretele sunt albe. E vorba de plinta de duropolimer lipită cu adeziv de perete. Trebuie ceva să etanșez zonele unde nu e lipită de perete.
- ce tip de silicon să folosesc la etanșarea pe lângă ferestrele de termopan?

Vă mulțumesc.

#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,829
  • Înscris: 30.08.2006
Un exemplu.
https://www.penosil....gi-280ml-3.html
[ https://gomagcdn.ro/domains/penosil.ro/files/product/original/Stop_Fungi_Silicone_280ml_RO_spatula-33-7498.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Pentru plinte si ramele prizelor/intrerupatoarelor eu am folosit asta: https://www.dedeman....80-ml/p/5013530 Este alb insa poate fi vopsit daca ai nevoie.

Pentru cada, orice silicon sanitar. Eu am pus alb pentru ca imi place mai mult. Oricum la cada/dus dupa cativa ani se face urat si trebuie reaplicat.

Pentru ferestre nu stiu, Cel din primul link spune ca s-ar putea folosi si la exterior. Nu am incercat, deci nu-ti pot recomanda.

Musai sa cumperi si o spatula pt silicon: https://www.dedeman....-tool/p/5008126 si sa ai la indemana o sticla cu pulverizator plina cu apa in care ai pus sapun lichid. Am vazut mesteri ca folosesc degetul pt nivelare, dar daca nu ai experienta o sa faci o varza pe care o sa te chinui sa o cureti. Tot din experienta iti sugerez sa incerci intai pe o zona mai putin vizibila pana "iti faci mana".

#4
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 04.03.2006
intre cada si faianta folosesti silicon sanitar ,  daca ai o cada ieftina foloseste silicon mai flexibil, daca ai o cada de calitate poti sa iei un silicon mai ferm, asta merge si la alte sanitare, chiuvete, vas wc etc si la imbinarile dintre faianta si gresie, etc.

intre plinta si perete NU FOLOSESTI SILICON ! folosesti acril sau mastic sau nimic daca peretii au fost tencuiti corect

#5
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008

Vizualizare mesajalinescoo, pe 20 februarie 2024 - 09:42, a scris:

- ce tip de silicon să folosesc între cadă și faianță?
- ce tip de silicon să folosesc la umplerea golurilor rămase între plinta de plastic și perete?
- ce tip de silicon să folosesc la etanșarea pe lângă ferestrele de termopan?
Silicon sanitar (acetic) transparent, orice producator.
Etansant acrilic alb, orice producator.
SikaFlex 11 FC la culoare apropiata de cea a tamplariei. Este etansant (nu silicon) poliuretanic rezistent la intemperii si la UV.
In toate aplicatiile sa utilizezi banda de mascare pt ca rezultatul sa fie unul estetic. Sa descarci si citesti fisele tehnice ale fiecarui produs inainte de a te apuca de treaba.

Edited by camsonat, 20 February 2024 - 11:08.


#6
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
Silicon antifungic la cada, o firma mai rasarita (bison de exemplu). Mie mi s-a parut ca tine mult mai bine decat cel transparent.
Daca e aplicat cum trebuie (faianta curatata si degresata, cada la fel, un pic matuita cu smirghel unde trebuie sa faca priza siliconul) tine foarte mult timp fara probleme, in niciun caz nu trebuie schimbat dupa 2-3 ani.
Ideal ar fi ca rama cazii sa se sprijine pe un profil prins de perete, picioarele sa fie doar de sustinere. Daca nu a fost pusa asa, atunci recomand sa o umpli cu apa si dupa aceea sa aplici siliconul.
Musai sa folosesti spatule pentru silicon, ca sa iasa frumos.


Pentru plinte, etansant acrilic, cum s-a scris si mai sus. Il lasi sa se intareasca cateva zile, cureti surplusul cu un burete magic si dupa aceea vopsesti.

#7
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021

View Postalinescoo, on 20 februarie 2024 - 09:42, said:


- ce tip de silicon să folosesc între cadă și faianță?
- ce tip de silicon să folosesc la umplerea golurilor rămase între plinta de plastic și perete? Eventual să îl pot vopsi deși atât plinta cat și peretele sunt albe. E vorba de plinta de duropolimer lipită cu adeziv de perete. Trebuie ceva să etanșez zonele unde nu e lipită de perete.
- ce tip de silicon să folosesc la etanșarea pe lângă ferestrele de termopan?
-silicon sanitar
-acrilic
-acrilic

View Postbogdan_o, on 20 februarie 2024 - 10:38, said:

Am vazut mesteri ca folosesc degetul pt nivelare, dar daca nu ai experienta o sa faci o varza pe care o sa te chinui sa o cureti. Tot din experienta iti sugerez sa incerci intai pe o zona mai putin vizibila pana "iti faci mana".
Îți mănânci ficații cu spatulele alea.
Cu degetul, dar e nenorocit tare, se duce greu, în timp de pe mână. Am dat și cu diluant și tot degeaba.

#8
Silviu_B

Silviu_B

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 01.05.2023
Silicon sanitar alb de la bison , soudal sau tytan. Il pulverizezi cu apa cu sapun lichid si il intinzi cu ce vrei tu.Sa iti iei manusi de unica folosinta.
Si care vrei sa il vopsesti acrilic sau pu.

#9
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,949
  • Înscris: 17.10.2003
Nu neapărat, trebuie sa-l suporți maxim o zi, cu timpul îl freci și se ia. Evident nu-ti bagi mâinile în silicon ca în coca de cozonac. Dai un șnur finuț și cu un deget nivelezi, mai ales ca e doar o cadă, nu faci un bloc de 10 etaje odată. Și ții câteva șervețele (uscate, nu umede) la îndemână, cum simți ca ai luat mult pe deget și riști sa murdărești prin zona te ștergi cât mai apăsat. Și arunci șervețelul, nu-l tii sa-l folosești a doua oară ca sigur atingi pe undeva din greșeală, fie faianta, fie pantalonii, fie cine știe ce și atunci chiar ca-ti vine sa arunci pe geam tot ce e prin jur.

Edited by akeem, 20 February 2024 - 17:08.


#10
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 21.11.2005
Multumesc tuturor!
Am inteles.

In cazul asta, extrapoland, pentru etansarea vasului de WC suspendat catre faianta se foloseste silicon sanitar.

Oare ar fi fezabil de folosit silicon intre zona de blat bucatarie si perete? Sa nu se mai puna plintele alea de aluminiu, daca pe perete e pusa faianta?

#11
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
E fezabil in masura in care peretele e drept si spatiul dintre blat si acesta este relativ uniform. Nici eu nu suport coltarele alea. Intre vasul de wc si faianta, daca vrei neaparat, pune tot transparent.

#12
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006

View Postalinescoo, on 21 februarie 2024 - 09:20, said:

Oare ar fi fezabil de folosit silicon intre zona de blat bucatarie si perete? Sa nu se mai puna plintele alea de aluminiu, daca pe perete e pusa faianta?
Fezabil? Ar fi ideal.. Dar asta inseamna perete aliniat cu laser. Cu laser la propriu.

#13
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 21.11.2005
Ce inseamna relativ uniform?
Eu vad treaba asa, vine blatul apropiat de perete, sa zicem ca raman 5mm distanta. Peste el vine faianta/panou antristop/sticla sau ce-o fi care evident ca se pune drept la laser. Deci acea diferenta intre blat si faianta sa zicem ar trebui sa fie egala. E valabil si in cazul in care se vine cu faianta mai jos decat blatul, in acest caz se lipeste blatul de ea.
Dar e o problema daca trebuie sa muti corpul de mobila ca e nevoie de reaplicare. Insa, nu exista si alte optiuni in loc la banda aia metalica dar ceva care sa fie mult mai mic?

Mi-a recomandat cineva ca intre vasul de WC suspendat si faianta sa pun ceva de genul asta: https://www.dedeman....-00-1/p/3006471 pentru ca sa nu fie contact direct ceramica/ceramica. Ce parere aveti? Silicon sanitar sau folie din asta?

Edited by alinescoo, 22 February 2024 - 07:13.


#14
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,949
  • Înscris: 17.10.2003
Nu prea ai de ce sa muti corpul în bucătărie ca aia e mobila integrata și făcută sa intre la fix, dar dacă totuși e nevoie, trebuie taiat siliconul ala și nu prea vad cum îl cureți. Eu am pățit când am schimbat chiuveta, pana la urma am pus niște picioare mai înalte la dulăpior și a venit noua chiuveta cu 1 cm mai sus și s-a mascat.
Dar dacă nu-ti place plinta de aluminiu nu poți masca cu banda din aia cum se pune la cadița de duș? Fără sa o lipești.

#15
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008

Vizualizare mesajalinescoo, pe 22 februarie 2024 - 07:13, a scris:

Ce inseamna relativ uniform?


Mi-a recomandat cineva ca intre vasul de WC suspendat si faianta sa pun ceva de genul asta: https://www.dedeman....-00-1/p/3006471 pentru ca sa nu fie contact direct ceramica/ceramica. Ce parere aveti? Silicon sanitar sau folie din asta?
Adica sa nu ai diferente mai mari de 1-2mm pe toata lungimea blatului. E destul de greu daca ai un blat mai lung de 2,5m.
E foarte utila membrana aia de la Geberit. Merita pusa si ea. Siliconul e optional, eu nu am pus nici la wc si nici la bideu.

#16
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 04.03.2006
toate colturile si imbinarile casei date cu acril daca se vopseste sau cu silicon daca nu trebuie vopsit , siliconul transparent nu este cel mai indicat pentru finisaje

Attached Files



#17
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Adevarat dar transparentul e cel mai putin pretentios la erori de aplicare. Nu toata lumea are un chinez mic asa cum ai avut tu la aplicarile postate. Posted image  Si eu am pus "la culoare" unde am avut de unde alege iar intre alb si alb am pus transparent aplicat intre benzi de mascare.

#18
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 04.03.2006
hahah, din nefericire n-am nici un chinez batran , eu am montat tot ce vezi in pozele alea , daca le montezi bine siliconatul e cel mai usor lucru

benzi de etansare am folosit o singura data acum 20jde ani , tot din lipsa de chinez batran a trebuit sa fac eu si a iesit cu motz...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate