Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

La voi în oraș mai există atelier de reparat?

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
La voi în oraș mai există ateliere de reparat electronice și electrocasnice sau de bobinat motoare?
În București mai sunt destule pentru electrocasnice. Pentru electronice, doar câteva. Atelirere de bobinat motoare, nu știu dacă mai există.

#2
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023
nu mai exista nici de frigidere in Bucuresti. A fost odata la Piata Lujerului acum 10 ani, dar nu mai e.
Aveam de alamit o teava de cupru pe un stut si pe o mufa cu filet  la capete.
djl daca stii unde se alamesc tevi de CU ,da-mi de stire.
mesterii de frigidere dupa olx nu vor sa castige un ban cinstit,nu vor sa lipeasca..

Edited by DannyHuwe, 19 February 2024 - 15:52.


#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Ateliere: nu. Mai vad cate un anunț pe fb că repara cate unul acasă frigidere, mașini de spălat, etc.
Reparat electronice: nu am văzut nici măcar anunțuri. Știu pe unul în vârstă ce mai repara acasă. Însă cam piperat fiind singurul în oraș.

#4
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,845
  • Înscris: 07.07.2009
Da, mai există atât pentru televizoare dar și frigidere.

#5
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,350
  • Înscris: 29.07.2013
Da.

#6
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,245
  • Înscris: 05.06.2002
e scumpa manopera si sunt ieftine chestiile noi. cand ii spui omului cat costa piesa + manopera spune pas, isi cumpara electrocasnic / electronic nou. si lucrurile din ziua de azi nu mai sunt facute sa poata fi reparate.

Edited by Fane, 19 February 2024 - 16:06.


#7
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,788
  • Înscris: 12.01.2018

View PostDannyHuwe, on 19 februarie 2024 - 15:51, said:

nu mai exista nici de frigidere in Bucuresti. A fost odata la Piata Lujerului acum 10 ani, dar nu mai e.
Aveam de alamit o teava de cupru pe un stut si pe o mufa cu filet  la capete.
djl daca stii unde se alamesc tevi de CU ,da-mi de stire.
mesterii de frigidere dupa olx nu vor sa castige un ban cinstit,nu vor sa lipeasca..
alămit la tinichigii

#8
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 04.01.2006
Mai sunt service-uri GSM. Nu stiu daca se pun astea. Ultima oara am fost acum vreo 2 ani, cred, ecranul telefonului meu incepuse sa se dezlipeasca la un colt. Am gasit un atelier din intamplare cand ma plimbam, am achitat reparatia iar mesterul mi-a zis clar ca nu garanteaza ca tine mai mult de 6 luni, defectul e cunoscut. Fix atat a tinut.
Anterior, cred ca ultima oara fusese cu un monitor LCD, prin 2010, care nu se mai aprindea. Am gasit un mester pe OLX, a venit omul, in 2 zile a adus monitorul inapoi si cred ca merge si azi.
Cam tot in perioada aia nu am gasit in tot orasul (Iasi) un nene care sa repare frigiderul Arctic, model destul de vechi, dar nu cele comuniste. Defectul era ca nu mai statea usa inchisa dar cum era un frigider destul de obosit, am luat altul.

As spune ca reparatul unui electrocasnic e o decizie pe care n-as lua-o in considerare in caz de ceva. Lucrurile cam sunt facute sa tina cat e garantia, iar reparatia, din ce am mai vazut pe la parintii mei, e frectie la picior de lemn si tine cateva luni. Si pentru ca asa-s proiectate multe lucruri, si pentru ca mesterii sunt cam cârpaci.

#9
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 10.01.2023
de ce ar mai exista astfel de relicve, când astăzi orice bun se aruncă și se cumpără altul nou?

este ca și cum ai întreba dacă mai există locuri de închiriat casete video VHS sau studiouri foto de developat filme. na, că ți-am dat 2 noi subiecte de topicuri

#10
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
atelier de reparat TV da, cel putin doua.
de reparat frigidere da -cel putin unul
de reparat pantofi da -cel putin unul.
stam rau insa la atelierele de reparat oameni.

View PostFane, on 19 februarie 2024 - 16:05, said:

e scumpa manopera si sunt ieftine chestiile noi. cand ii spui omului cat costa piesa + manopera spune pas, isi cumpara electrocasnic / electronic nou. si lucrurile din ziua de azi nu mai sunt facute sa poata fi reparate.

Corect!

#11
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006

View Postflt, on 19 februarie 2024 - 16:26, said:

este ca și cum ai întreba dacă mai există locuri de închiriat casete video VHS sau studiouri foto de developat filme. na, că ți-am dat 2 noi subiecte de topicuri
Pe bune?
In Bucuresti sunt mai mult de 10 ateliere care prelucreaza filme fotografice. Au nume de KODAk, FUJI. Nu stiu daca prelucreaza si filme A/N, poate vreun nene batran, cu atelier in baie.
Casete n-am mai vazut, dar mai sunt 2 sau trei locuri unde poti inchiria DVD/BR cu filme. Nu-mi cere adresa, ca am vazut doar reclama.

#12
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004

View PostDannyHuwe, on 19 februarie 2024 - 15:51, said:

nu mai exista nici de frigidere in Bucuresti. A fost odata la Piata Lujerului acum 10 ani, dar nu mai e.
Aveam de alamit o teava de cupru pe un stut si pe o mufa cu filet  la capete.
djl daca stii unde se alamesc tevi de CU ,da-mi de stire.
mesterii de frigidere dupa olx nu vor sa castige un ban cinstit,nu vor sa lipeasca..

Uite că eu am unul la o staţie de mine.   :)

View Postflt, on 19 februarie 2024 - 16:26, said:

de ce ar mai exista astfel de relicve, când astăzi orice bun se aruncă și se cumpără altul nou?

este ca și cum ai întreba dacă mai există locuri de închiriat casete video VHS sau studiouri foto de developat filme. na, că ți-am dat 2 noi subiecte de topicuri

Dacă reparaţia costă 200 Lei şi produsul 1.000-2.000 Lei, se mai repară.
Developare filme foto mai există.   :)   Ba chiar şi de peliculă cinematografică de 8 m.m. se pare (de 16 m.m. nu ştiu).

#13
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

View PostFane, on 19 februarie 2024 - 16:05, said:

e scumpa manopera si sunt ieftine chestiile noi. cand ii spui omului cat costa piesa + manopera spune pas, isi cumpara electrocasnic / electronic nou. si lucrurile din ziua de azi nu mai sunt facute sa poata fi reparate.

Perfect corect. Am avut un televizor care imediat dupa ce mi-a iesit din garantie mi s-a stricat. Am mers cu ditamai televizorul cu diagonala de 65 inch pana la un service de electrocasnice sa imi spuna la fata locului ca piesa de schimb costa 380EUR si el imi cere cam 150-200EUR ca sa mi-o monteze. Adica plateam cam 600EUR ca sa imi repar televizorul, plus deranjul sa ma chinui cu ditamai televizorul de colo colo. M-am uitat pe net cat ma costa un tv asemanator si am luat-o la oferta unul nou cu 740eur incl garantie 3 ani... pai se mai merita sa repari?

#14
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,845
  • Înscris: 07.07.2009
La televizoare mai merită reparat dacă se duce banda aia de LED-uri, am pățit de 2 ori la 2 televizoare diferite. Dacă se duce ecranul sau placa de bază atunci e bun de aruncat. Și mașina de spălat merită reparat dacă nu costă mult. Dacă depășește 600 - 800 de lei e clar că iei unul nou.

#15
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

View Postdjl, on 19 februarie 2024 - 16:45, said:

Uite că eu am unul la o staţie de mine.   :)
poti sa pui o harta sau sa dai adresa atelierului?

#16
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Nu.

Dar mai exista 1 Ceasornicarie.

#17
Talibane

Talibane

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 12.05.2019
Rare, dar mai sunt. Recent am chemat pe cineva sa imi repare plita care lucreaza si la un service (Iasi) de electrocasnice si electronice chiar, dar a spus ca nu se bazeaza pe ce aduce lumea la atelier, trebuie si sa se deplaseze ca sa ii mearga bine. Nu prea se mai complica lumea sa repare in ziua de azi...

#18
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,710
  • Înscris: 09.05.2008

View Postflt, on 19 februarie 2024 - 16:26, said:

de ce ar mai exista astfel de relicve, când astăzi orice bun se aruncă și se cumpără altul nou?

Și greta bio-energeta ce părere are?
Ce nu e reciclabil si biodegradabil le pune in buzunar?

ON: da, pentru ceasuri mecanice.

Pentru televizoare nu stiu .
Ah, pentru bobinat motoare nu mai ai cu cine.
Tehnologia si logistica inca mai exista, da' au disparut oamenii.

Edited by futurist, 19 February 2024 - 18:11.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate