Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Costuri card de credit

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#73
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View PostTsunamii, on 18 februarie 2024 - 17:37, said:

yup, mi se pare cea mai sigura
Fondul de garantare o fi mai sigur dar vezi că ești cetățean al unei țări de rangul 2-3 în Europa deci e foarte posibil să fii la coada listei dacă se întîmplă să ai nevoie de garanția aia...

#74
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 28.05.2008

View Postwertyck, on 19 februarie 2024 - 12:30, said:

Tu vorbesti de beneficii pentru contul de persoana fizica, negociat cu "argumentul" rulajului de pe contul de persoana juridica.
Deci o nisa foarte ingusta de clienti bancari.

Nu-mi este foarte clar daca va referiti la mesajul meu (#71).
In caz afirmativ: vorbesc strict de relatia PF - banca, nu exista niciun rulaj aferent vreunei PJ.
Am dat cateva exemple de beneficii obtinute in timp, aferente unor relatii pe termen lung.
Evident, cazul meu nu este direct aplicabil oricui, voiam doar sa arat ce se poate obtine, in ideea de a largi putin orizontul ... goana dupa comisioane 0 nu va da niciodata rezultatele scontate ...

#75
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

View PostTsunamii, on 18 februarie 2024 - 14:37, said:

Correct, am nevoie de siguranta
Libra bank nu imi pare sigura, ING bank, da
Daca asta e costul... aia e
Libra Bank este banca unde toti executorii judecatoresti au conturile
Nu recomand

#76
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005

Vizualizare mesajsdrc, pe 19 februarie 2024 - 12:50, a scris:


Nu-mi este foarte clar daca va referiti la mesajul meu (#71).
In caz afirmativ: vorbesc strict de relatia PF - banca, nu exista niciun rulaj aferent vreunei PJ.
Am dat cateva exemple de beneficii obtinute in timp, aferente unor relatii pe termen lung.
Evident, cazul meu nu este direct aplicabil oricui, voiam doar sa arat ce se poate obtine, in ideea de a largi putin orizontul ... goana dupa comisioane 0 nu va da niciodata rezultatele scontate ...

Da, ma gandeam ca ai negociat de pe alte pozitii cu banca, fiind actionar intr-o firma, avand si argumete suplimentare sa ii convingi sa primesti beneficii suplimentare pe contul de persoana fizica.
Era doar o supozitie a mea.

#77
JohnnyRambo

JohnnyRambo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 12.07.2022
Pare a fi client Private Banking, cu un venit considerabil si un portofoliu mare de investitii. Poate 0.1% din membri forumului sa aiba nevoie de servicii similare, daca si atat; ori pe acest subiect cautam cel mai ieftin card de credit, ideal fara comision de administrare fiindca este mult un comision 35 lei (sau $7.5 pe an, ca tot a fost mentionat Amex Platinum cu $695 comision anual) Posted image

#78
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 28.05.2008

View Postwertyck, on 19 februarie 2024 - 13:09, said:

Da, ma gandeam ca ai negociat de pe alte pozitii cu banca, fiind actionar intr-o firma, avand si argumete suplimentare sa ii convingi sa primesti beneficii suplimentare pe contul de persoana fizica.
Era doar o supozitie a mea.

Nu, nu este cazul; oricum, as fi mentionat acest aspect.
Pe de alta parte, supozitia dvs. este in esenta corecta; in cazul unui UBO a carui firma are rulaje importante, acesta poate obtine beneficii suplimentare la nivel de PF.
Repet, aceste beneficii speciale nu sunt acordate daca nu le ceri si mai ales daca nu stii cand/cum/cui sa le ceri.
Profit de ocazie pentru a va felicita pentru interventiile la obiect in aceasta arie (am remarcat in mai multe randuri); orice astfel de efort merita semnalat, in conditiile in care informatiile publice sunt eliptice de multe ori.

Edited by sdrc, 19 February 2024 - 14:38.


#79
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006

 JohnnyRambo, pe 19 februarie 2024 - 14:21, a scris:

ori pe acest subiect cautam cel mai ieftin card de credit, ideal fara comision de administrare...
Eu zic că cel mai ieftin din România este cel cu comision de administrare dar cu cashback sau bonusuri ce-ți aduc înapoi acel comision de administrare la cumpărături normale în 2-6 luni. Fără comision de administrare sunt cele ce au impus rulaj. Fără comision și fără rulaj mai apar de blackfriday sau diverse oferte temporare.

#80
JohnnyRambo

JohnnyRambo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 12.07.2022
Da, cel mai ieftin card care ofera cashback bun ar fi BT Star Forte (25 lei comision anual, cashback 0.5% la orice comerciant, mai mult la parteneri, uzual 1-3%) sau BT Direct Carrefour (6.5 lei comision lunar, cashback 2% la orice comerciant, 5% la Carrefour).

#81
misike1

misike1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 07.11.2010
@JohnnyRambo, la BT Star Forte cashback-ul la orice comerciant este 0,3% nu 0,5% cum ai spus.
https://www.bancatra...um-functioneaza

#82
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View PostDannyHuwe, on 19 februarie 2024 - 12:56, said:

Libra Bank este banca unde toti executorii judecatoresti au conturile
Nu recomand
Adică?

#83
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005

Vizualizare mesajDannyHuwe, pe 19 februarie 2024 - 12:56, a scris:

Libra Bank este banca unde toti executorii judecatoresti au conturile
Nu recomand

Ce are gara cu prefectura?

"Pe cardul de credit" sunt banii bancii, nu banii clientului.
Ce legatura are acest lucru cu popririle, ca banuiesc ca de aceea ziceai de conturile executorilor judecatoresti?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate