Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Bransamente la gaz 2023 + gratuite - cine a reusit sa le faca, procedura, acte, demersuri

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,941
  • Înscris: 16.01.2023
Vreau sa cunosc daca a reusit cineva in 2023-2024 pe noile modificari de lege sa finalizeze bransamentul la gaze naturale gratuit.

La unul din apartamente acum 8 ani am platit 3 insi, apoi contractul a fost pus fortat pe numele asociatiei de proprietari , bransamentul si coloana a devenit proprietatea OD apoi OD a returnat banii asociatiei si tarziu de tot am primit si noi participatia.

Ma intereseaza in prezent cum este, observ:

Legislație relevantă: Este important să cunoști legislația specifică, care include Legea 123/2012, Ordinul 89/2018, Ordinul 156/2020, Ordinul 7/2022, Ordinul 9/2022, și Ordinul nr. 20/2022.

Operator de rețea: Trebuie să contactezi operatorul de rețea responsabil pentru distribuția de gaze în zona ta. Lista distribuitorilor este disponibilă pe site-ul ANRE.

Cerere pentru racordare gratuită la gaze, în 2023
Dacă doriți să beneficiați de racordare gratuită la gaze, în 2023, trebuie să depuneți o cerere tip la operatorul de distribuție. Informații detaliate și formularele necesare sunt disponibile pe site-urile acestor operatori. Trebuie să țineți cont de faptul că racordarea pentru gaze naturale, cât și pentru electricitate, este gratuită până la limita valorii medii a unui racord, conform furnizorului Nova.


La finalul anului 2020, legislatia a fost modificata si consumatorii casnici nu mai trebuie sa suporte aceste costuri. Racordarea, atat pentru gaze naturale cat si pentru energie electrica, este gratuita pana la limita valorii medii a unui racord. Costurile de racordare sunt suportate de catre operatorii de distributie.  

sursa - https://vreaulanova....aria-ta-in-2023

Dacă doriți să beneficiați de racordare gratuită la gaze, în 2023, trebuie să depuneți o cerere tip la operatorul de distribuție. Informații detaliate și formularele necesare sunt disponibile pe site-urile acestor operatori. Trebuie să țineți cont de faptul că racordarea pentru gaze naturale, cât și pentru electricitate, este gratuită până la limita valorii medii a unui racord.

sursa - https://evz.ro/racor...id-complet.html

Edited by Sterone, 17 February 2024 - 14:12.


#2
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
As da cu presupusul ca vorbim deja de apartament si ca deja are gaze trase si ca vrei doar traseu separat pentru centrala. Daca gresesc, imi cer scuze si ignora ce urmeaza. Nu cred ca se aplica in acest caz pentru ca deja ai gaze trase, aici e vorba de modificarea traseului si asta intra in alta oala. S-a pus si la noi problema unei coloane separate de gaz pentru cine vrea sa se scoata de la gramada si costul era pe undeva pe la 7-8000 de lei (un singur apartament, fara sa fie impartit costul).

#3
khristy36

khristy36

    Sunt bestii care se plimba prea mult pe pamant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 02.10.2010
Situatia mea. Cer racordare 2021 in vara, la distrigaz.Primesti o lista cu societatile agreate pt bransament.Daca vrei ,nu platesti branșamentul si il faci cu distrigaz.Dar vin cam intr-un an.Gasit firma , platit 4500 plus tva, si se ocupa aceasta firma de toate aprobarile.Martie 2022 obtinut aprobarile, si intre timp tras teava 23 ml de la gard pana in casa, 3000 lei.In aprilie  a venit firma de a facut bransamentul si a pus cutia pe gard.Dupa care a facut legatura intre teava din curte si cutie. Pe 5 Mai 2022 a venit Distrigaz si a pus contorul si a dat drumul la gaz.Iar din 2022 in fiecare luna, mai distrigazul imi restituie cei 4500 lei  in termen de 5 ani.900 lei in luna mai. Tva nu.

Edited by khristy36, 17 February 2024 - 15:54.


#4
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Intreb si io:
Daca stau la bloc, instalatie de gaze "la comun", de unde stie furnizorul/distribuitorul de mine? Ca io n-am pe numele meu niciun contract cu ei!
Chestia cu "ai deja gaze" nu mi se pare OK, ca io nu mai vreu sa platesc la pausal gazele, cum nu platesc nici apa, nici curentul. E suficient ca platim la gramada agentul termic la incalzire, cu sau fara repartitoare(care nu au absolut nicio legatura cu consumul energetic REAL per apartament).

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,034
  • Înscris: 07.11.2006
Initiatorul intreaba de posibilitatea construirii gratuite a bransamentului.
In cazul tau bransamentul deja exista.
Care-i legatura intre cele doua? Posted image

#6
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 31.07.2017
Cat veti economisi.. iti vei amortiza in sute de luni investitia.. ? Nu suntem echipati pt viata in comun, fiecare vine de la tara, unde era un mic stapan pe tarla.

Nu mai zic de slutirea scarii de bloc si slabirirea structurii de rezistenta a blocului.

Edited by kopac, 17 February 2024 - 16:38.


#7
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Indiferent ca termoficare sau nu, la blocuri coloanele comune de gaz trebuiau desfiintata in 2000, si inlocuite cu separatie per apartament.

Racordarea gratis, un vis frumos, pentru casele noi se cer niste preturi aberante de racordare, si la gaz si la curent.

#8
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,941
  • Înscris: 16.01.2023

View Postkhristy36, on 17 februarie 2024 - 15:52, said:

Situatia mea. Cer racordare 2021 in vara, la distrigaz.Primesti o lista cu societatile agreate pt bransament.Daca vrei ,nu platesti branșamentul si il faci cu distrigaz.Dar vin cam intr-un an.Gasit firma , platit 4500 plus tva, si se ocupa aceasta firma de toate aprobarile.Martie 2022 obtinut aprobarile, si intre timp tras teava 23 ml de la gard pana in casa, 3000 lei.In aprilie  a venit firma de a facut bransamentul si a pus cutia pe gard.Dupa care a facut legatura intre teava din curte si cutie. Pe 5 Mai 2022 a venit Distrigaz si a pus contorul si a dat drumul la gaz.Iar din 2022 in fiecare luna, mai distrigazul imi restituie cei 4500 lei  in termen de 5 ani.900 lei in luna mai. Tva nu.

Deci ce scriu cei de la Nova ar sta in picioare, se face o cerere pentru gratuitate catre OD si functie de ce raspunde acesta trebuie sa-ti gasesti firma de la coloana catre aragaz / centrala.

#9
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005

View PostNeaceasca85, on 17 februarie 2024 - 16:48, said:

si inlocuite cu separatie per apartament un bransament de curent adecvat si plite pe inductie si cuptoare electrice.

Poftim. Te-am adus eu in secolul curent cu corectura.

#10
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006

Vizualizare mesajadisz, pe 17 februarie 2024 - 16:35, a scris:

Initiatorul intreaba de posibilitatea construirii gratuite a bransamentului.
In cazul tau bransamentul deja exista.
Care-i legatura intre cele doua? Posted image

Te rog reciteste ATENT posturile #1 si #2.
Cu alea are legatura!

Vizualizare mesajkopac, pe 17 februarie 2024 - 16:36, a scris:

Cat veti economisi.. iti vei amortiza in sute de luni investitia.. ? Nu suntem echipati pt viata in comun, fiecare vine de la tara, unde era un mic stapan pe tarla.

Nu mai zic de slutirea scarii de bloc si slabirirea structurii de rezistenta a blocului.
Era vorba de RACORD GRATUIT! Deci ce sa amortizez?
Si cred io ca corect si legal este coloana exterioara cu racord T  la ficare etaj, in casa scarii, unde se vor monta si contoarele.
Io dadeam lege ca toate constructiile de la data... sa aiba RACORDURI INDIVIDUALE pentru toate utilitatile, cu contract/contorizare proprie.
Ca in tarile cu apa calda! Ca asa au si la bloc, nimic nu e la comun! Poate doar tomberoanele de gunoi.

#11
marian_nic65

marian_nic65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 03.11.2012
Buna seara.Locuiesc(domiciliul)in Slobozia dar am si o alta propietate intr-o comuna la circa 10 km distanta si in septembrie 2023 Primaria a acesat fonduri si au fost introduse canalizare,teava gaze la care sau bransat cu documentele necesareeu si circa15 locuinte .Mentionez ca la Urban societate apa si canalizare in subordinea Primariei Slobozia am platit si plimbat 2 luni(4000 lei proiecte si documente).La gaze sa prezentant de la o firma care sa ocupat de montat ( transversat conducta sub sosea ,proiec gaz si aprobari de la Buzau) in 2 saptamini am avut bransamentul cutia pt contor,si teava in casa cu montat senzor gaz doar sa atasez centrala)  la  poarta cost final 2000 lei.Racordare gratuita.

Edited by marian_nic65, 17 February 2024 - 19:57.


#12
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,941
  • Înscris: 16.01.2023
@viceroy56, Pai legea in 2023 NUMAI de racordarea individuala vorbeste.

Eu nu am inteles foarte bine urmatoarele:

1. Daca in 2024 se face gratuit conectarea in urma cererii de care se face vorbire in articolele informative, cat suporta OD (operator distributie), cat suporta clientul ?

2.a  Ce parte de lucrari va face OD si ce parte de lucrari fac restul firmelor acreditate de catre ANRE ?

3.a. Gratuitatea de care vorbeste ANRE - "până la limita valorii medii a unui racord" - include bransamentul, coloana si distributia interioara apartamentului ?

3.b. Care dintre firme beneficiaza de aceste facilitati / gratuitati - cea care face bransamentul, cea care monteaza coloana sau cea care face distributia din coloana in apartamente ?

4.a. Unde se gaseste aceasta cerere online la OD ("Dacă doriți să beneficiați de racordare gratuită la gaze, în 2023, trebuie să depuneți o cerere tip la operatorul de distribuție.") ?

4.b. La Nova am gasit o alta cerere de conectare - furnizare : https://vreaulanova....e-gaze-naturale dar cred ca este irelevanta topicului

Edited by Sterone, 17 February 2024 - 19:58.


#13
marian_nic65

marian_nic65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 03.11.2012
La doua zile am cuparat centrala Ariston24 ONE 24 KV a monta un prieten de la gaz ,sa prezentat de la Ariston  pt garantie si a pus in functiune.cost 50 lei..Deci cost final cu proiecte ,trasa  teava la poarta contoar,trasa conducta in casa si instalatia ,montata centrala,  racordare gratuita 2050.Mentionez ca  am inclus teava ,materiale.

#14
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,941
  • Înscris: 16.01.2023
Deci sunt neserioși ăștia la bloc că au cerut 2800 de apartament să tragă de pe casa scării în bucătărie, mai ales că nu e o casa izolata, au 20 de apartamente la un loc, altfel ies banii, nu plimba mașina cu materiale în 20 de locuri diferite

Plus că ANRE susține că 1700 din suma devin gratuiți in urma cererii

Edited by Sterone, 17 February 2024 - 22:52.


#15
khristy36

khristy36

    Sunt bestii care se plimba prea mult pe pamant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 02.10.2010
Te inseli @sterone, vb de 2 lucruri distincte.Bransament gratuit inseamna, din teava de distributie pana in contorul lor.De la cutie pana in apartament se plateste,asa cum am platit si eu 3000 lei.

#16
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,941
  • Înscris: 16.01.2023
Daca cererea de gratuitate se depune în nume personal are treabă cu coloana și radordul in apartament.

La celălalt apartament am plătit pe numele meu coloana și a fost trecută apoi pe numele asociației, apoi a preluat o Distrigaz.

Este exact ca la EE, până la contor este proprietatea operatorului de distribuție, de la contor spre apartament se plătește compensat până la valoarea medie.

Probabil cine face pe cont propriu primește după 5 ani de la Distrigaz decontarea. Daca ești ultimul de pe scară și te racordezi după 5 ani, banii sunt deja recuperați cu coloana.

Edited by Sterone, 18 February 2024 - 08:08.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate