Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Structura foisor

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
CosminGulei

CosminGulei

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.01.2024
Buna,

Planuiesc sa construiesc un foisor cu dimensiunile de 6×4 metri. In principiu m-am gandit la o structura de lemn pe care sa o plachez cu lambriu. Trei dintre laturi vor fi complet inchise, doar una din laturile de 6m cu deschidere. In lateralele inchise planuiesc sa pun grinzi din 2 in 2 metri. Acoperis intr-o singura apa. Intrebarea mea este urmatoarea. Ce solutie as putea gasi pentru ca deschiderea de 6 metri sa fie complet libera. Fara stalp de sustinere?

#2
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,894
  • Înscris: 12.03.2009
Pe deschidere de 6 metri cred ca doar profil metalic. Orice altceva va face burta.

#3
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Sau cu ferme, dar e complicat tare.

#4
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 04.03.2006
sunt multe solutii ,alegi in functie de buget si materialele disponibile in zona

nu e nimic complicat, imposibil sau cu burta :)

#5
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Un patrat 10x10 de 6 m dublat de altul( 40-50cm) si intre ele doar paiente.

Daca mai tin minte, era o firma in Targoviste care stratifica grinzi. Ii spui lungimea, grosimea si ce greutate vrei sa tina... si ti-o stratifica de cati bani ai. Am vrut sa colaborez cu ei pentru o institutie dar , facand rost de bani, am facut o restaurare completa. Cauta pe net.

#6
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 07.04.2021
Eu am pus grinda de 140x100 si nu s-a lasat. Secretul e sa fie dreptunghiulara.
Si vezi ca nu ai 6 metri care stau in aer, ai 4. Ca pui 2 stalpi care sa sustina grinda la 1 si la 5 metri presupun.

#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
cand o vedea pretul la GLULAM, se lasa de meserie.

#8
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
@arg, cred ca ei sunt....Din discutia cu ei avuta in 2016 era cam de 3x mc cherestea. Deci daca un mc cherestea e ~1800 lei cu factura , ........cubezi grinda si inmultesti cu minim 3....

#9
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 07.04.2021
Eu nu am luat Glulam. Nu merita pretul.
Am luat lemn de constructii neprelucrat am dat 700 pe 5 stalpi si inca 700 pe 5 grinzi. Dar am folosit doar 2 grinzi.
Grinzile trebuie folosite imediat ca altfel se stramba

#10
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 08.09.2019
O grinda lamelara 90x200 de 6 m costa acum 640 lei la un magazin de bricolaj. E mai mult decat suficienta pentru un foisor.

Ma gandeam sa iau asa ceva pentru o viitoare magazie unde vreau deschidere de 6 m fara stalpi interiori, dar totusi cred ca o sa fac o sarpanta in doua ape pe clesti (capriori prinsi cu doua randuri de clesti).

#11
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021
O ferma din lemn de 6mx1m, fabricata  din grinzi 10x10cm și plăcute metalice cu șuruburi. ( in genul MITEk, dar homemade, mult mai ieftin).
Diferența de înălțime de 1m te ajuta la fix cu panta acoperișului, ziceai ca vrei sa fie intr-o apa.
Dacă vrei s o maschezi, grinda asta o plachezi cu osb.

Edited by stefan0011, 16 February 2024 - 23:56.


#12
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001
ca idee, chiar dacă pare o idee bună, nu face deschierea de 6m. bate vântul, se adună frunze, praf, o să vrei să închizi la un moment dat măcar 2-4m.
eu am făcut ceva 4x4m, deschis pe 2 laturi. după primul an am pus rulouri de plastic și am lăsat doar 2 m deschis.

#13
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019
Foarte multi din cei care ai foisoare le inchid cu acele folii de "plastic", astfel incat sa le poata folosi si in perioadele mai reci. Daca ai o tarie buna ( palinca, coniac, etc. ), sau iti place vinul fiert, poti sa il folosesti si iarna. ! Posted Image

Edited by razvan-softpedia, 17 February 2024 - 06:58.


#14
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,894
  • Înscris: 12.03.2009
Multi dau solutii si e ok. Dar solutiile lor sunt costisitoare. Omul vrea sa faca doar un foisor si nu cred ca are buget nelimitat.

#15
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008
Cred că cel mai ieftin și sigur iese cu o grindă zăbrelită din rectangulară 60x60 mm. În funcție de mâna sudorului și, evident!, de gusturi, poate rămâne  aparentă, pentru contrast.
Glulam este scump rău.

#16
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001
există și variante hardcore https://www.olx.ro/o...de-cale-ferata/

#17
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 21.05.2016
Se pot face ferme home made din materiale accesibile:  dulap de 50x150x4000 si de 50x100 plus cateva placi multi cui ( tabla de 2-3 mm cu gauri pt HS).
Ceva ca in poza de mai jos.

Attached Files

  • Attached File  11.jpg   78.89K   23 downloads


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate