Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

sapa de egalizare sau autonivelanta?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
ash

ash

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.02.2024
as avea de nivelat un ap cu 2 cam, cam 50 mp. diferenta de nivel la sapa vecheera de aprox 5 cm, am razuit din zona mai inalta si am adus diferenta la 2 cm. acum pot sa torn autonivelanta sau trebuie sapa de nivelare de min 4 cm si peste ea autonivelanta?

#2
alintarb

alintarb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 04.02.2016
Daca sunt doar 2 cm diferenta de nivel eu zic ca poti merge pe autonivelanta linistit. Cred ca termini mai repede asa.

Atentie ar fi indicat sa dai cu un grund/amorsa de profunzime inainte sa torni sapa

Edited by alintarb, 15 February 2024 - 12:55.


#3
neneafane

neneafane

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 14.08.2023
Am și eu tot asa problema, dar exterior.
Sa scorojit partea deasupra de beton.
Ce trebuie sa pun ca să o îndrept și sa tina?

#4
ash

ash

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.02.2024
in unele locuri, unde am spart eu din ea, a ramas sfaramicioasa, asa, ca o uplutura, se poate turna autonivelenta si peste nisipoasa aia?

#5
alintarb

alintarb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 04.02.2016

View Postneneafane, on 15 februarie 2024 - 13:14, said:

Am și eu tot asa problema, dar exterior.
Sa scorojit partea deasupra de beton.
Ce trebuie sa pun ca să o îndrept și sa tina?

Daca bine tin minte se gaseste pe piata ceva beton polimeric sau cu denumire asemanatoare care se poate folosi la exterior. Daca mergi la magazinele de specialitate si te uit la beton gata preparat la sac ai sansa sa gasesti unul potrivit pt tine. Nu uita ca si tu o sa ai nevoie de un grund de profunzile , probabil dat in 2 straturi ca sa intareasca suprafata inainte de a turna betonul nou

#6
sunshine266

sunshine266

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 12.12.2019
Eu am avut aproape 3cm diferență de nivel și am folosit o autonivelanta pe bază de ciment (DH MAXI) și a fost ok.

#7
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
La grosimi mici un adeziv de placari e cea mai durabila optiune. Are mult lipici si face o priza mult mai buna cu substratul si fata de fiecare bucatica a sa, adica isi mentine coeziunea.

Bonus, e si mult mai ieftin decat autonivelantele.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate